Miłosz Manasterski: To Polska a nie Niemcy, staje się hubem gazowym

Wojna na Ukrainie pokrzyżowała energetyczne plany Niemców. Teraz Polska szybko staje się energetycznym hubem dla Europy Środkowej dzięki inwestycjom takim jak GIPL czy planowany Stork II – pisze w felietonie redaktor naczelny Agencji Informacyjnej Miłosz Manasterski.

1 maja 2022 roku ruszył przesył gazu nowym gazociągiem łączącym Polskę z Litwą tzw. GIPL. W dniu 5 maja na terenie tłoczni Jauniunai na Litwie z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy odbyło się uroczyste otwarcie interkonektora łączącego polski i litewski odcinek gazociągu o łącznej długości 508 km.

– Uruchamiamy wspólne dzieło, które nie jest spóźnione – jest na czas. Dzieło, które nie naprawia a buduje, łączy Polskę i Litwę, łączy Europę i wzmacnia nasze bezpieczeństwo. Cieszę się, że ten interkonektor będzie nam służył i w istotnym stopniu zapewniał dywersyfikację nam i innym krajom Unii Europejskiej – mówił podczas uroczystości otwarcia gazociągu GIPL Prezydent RP Andrzej Duda.

“Takich gazowych połączeń na polskich granicach w czasie rządów Zjednoczonej Prawicy powstało kilka i pozwalają one dzisiaj na tak spektakularne operacje, jak sprzedaż gazu przez PGNiG dla Mołdawii. Znamienny jest fakt, że w ostatnich dniach czeski premier Peter Fiala przyjechał do Polski z prośbą o rozpoczęcie budowy gazociągu Stork II. Rząd Republiki Czeskiej chce za pomocą Stork II zapewnić sobie gaz z polskich zasobów i deklaruje już dzisiaj poważne zakupu. Gazociąg musi powstać, ponieważ Istniejący już interkonektor w Cieszynie nie zapewnia przepustowości gwarantującej odpowiednie dostawy” – pisze w felietonie Miłosz Manasterski.

Gazociąg GIPL połączył gazowe systemy przesyłowe Polski i Litwy, którymi zarządzają operatorzy GAZ-SYSTEM S.A. oraz AB Amber Grid. Od 1 maja przepustowość przerywana dla kierunku z Litwy do Polski wyniesie 2.4 GWh/h, co w skali roku odpowiada 1,9 mld m3/r. Przepustowość dla kierunku z Polski na Litwę wyniesie 2.6 GWh/h, co w skali roku odpowiada 2 mld m3/r. Pełną przepustowość GIPL osiągnie w październiku 2022 roku.

“Nie powiodła się próba oszukania geografii jakiej podjęli się Niemcy przeciągając nad naszymi głowami podbałtyckie gazociągi z Rosji. To Polska z racji geopolitycznych jest logistyczno-energetycznym centrum Europy. (…) Rosyjska agresja na Ukrainę potwierdziła tylko konieczność szybkiej dywersyfikacji źródeł energii i konieczność budowy centrum logistyczno-transportowego obsługującego kraje regionu. W tej geopolitycznej grze nie chodzi tylko o nasze własne ambicje. Już dzisiaj bez Polski nie miałaby gazu ani zaopatrzenia Ukraina, jutro naszego gazu mogą potrzebować Czechy, Słowacja, Estonia czy Węgry” – czytamy w felietonie redaktora naczelnego Agencji Informacyjnej.

Przeczytaj cały felieton Miłosza Manasterskiego “Baltic Pipe 2 zamiast Nord Stream 2” w Portalu PolskieRadio24.pl:

https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2952914

Agencja Informacyjna, Moje Obserwatorium /EST/ 7.05.2022

Na zdjęciu Jauniūnai. Ceremonia otwarcia Gazowego Interkonektora Polska–Litwa z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy i prezydenta Litwy  Gitanasa Nausėdy.  Fot. Jakub Szymczuk – KPRP