„Niemiecka jakość i francuska elegancja to pojęcia klucze, które ukształtowały całe pokolenia. Ich przedstawiciele dzisiaj przeżywają szok poznawczy, jeśli już do nich dotarło, co naprawdę dzieje się w dwóch największych krajach UE” – pisze w swoim felietonie „Pomóżmy francuskim koncernom dokonać właściwego wyboru” dla portalu PolskieRadio24.pl redaktor naczelny Agencji Informacyjnej Miłosz Manasterski.
„Tymczasem w chwili próby, to „ułomne, młode demokracje” jak nieraz określano Polskę i inne państwa postkomunistyczne, okazują się mieć kręgosłup moralny, którego brakuje ich „nauczycielom”. Hamowanie sankcji, handel bronią z Rosją pomimo embarga i rządowe zachęty, by francuskie koncerny nie opuszczały rynku rosyjskiego, to objawy egocentrycznego myślenia dominującego nad Sekwaną od dawna (…)
„Czy jednak 24 lutego 2022 roku nie powinien stać się datą graniczną interesów i interesików z Federacją Rosyjską? Jak pogodzić deklaratywne pielęgnowanie wartości europejskich i pouczanie innych krajów z intensywną współpracą z barbarzyńskim agresorem?” – pyta Miłosz Manasterski w felietonie.
– Zachęcanie francuskich władz, aby rodzime przedsiębiorstwa pozostały na rosyjskim rynku dowodzi, że relacje biznesowe pomiędzy Republika Francuską i Federacją Rosyjską są ważniejsze od relacji wewnątrz NATO i Unii Europejskiej. Może zwiastuje to Frexit? – zastanawia się Juliusz Bolek. – Utrzymanie biznesowych relacji między Francją i Rosją, może wynikać z modelu biznesowego, albo chciejstwa, by zająć pozycję po konkurencji, która się teraz wycofała. Tak czy inaczej to dowód, że francuskie władze cenią więcej relacje biznesowe z Rosją, niż życie Ukraińców – mówi Juliusz Bolek z Instytutu Biznesu.
Polskie Radio S.A. zerwało w ostatnich dniach współpracę z siecią Leroy Merlin, która nie tylko nie planuje opuszczenia rynku rosyjskiego, ale wręcz rozszerza tam swoją obecność. Podobnie Auchan i Decathlon, które należą do tego samego właściciela co Leroy Merlin.
„Ryzyko prowadzenia interesów w Federacji Rosyjskiej rzeczywiście jest coraz większe. Stąd być może wahania koncernu Renault – który to wznawia, to zawiesza znów produkcję w Rosji. Warto pomóc francuskim koncernom, które mają ciągle wątpliwości. Mocny sygnał wysłało tutaj Polskie Radio decydując się na zerwanie współpracy z Leroy Merlin. Jeśli w ślad za publicznym nadawcą wszyscy Polacy podziękują za współpracę francuskim koncernom, może łatwiej trafią do nich argumenty etyczne” – pisze w felietonie redaktor naczelny Agencji Informacyjnej Miłosz Manasterski.
Agencja Informacyjna, Moje Obserwatorium,/EST, PolskieRadio24.pl/ 26.03.2022
Fot. UKRAINE – 25 lutego 2022: Wojna Rosji z Ukrainą. Widok budynku cywilnego zniszczonego w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na miasto Kijów, Ukraina — Zdjęcie od palinchak