Człowiek o niezwykłym głosie rozpoznawalnym na całym świecie. Był nie tylko artystą wykonującym utwory Folk Rocka, ale także utalentowanym poetą i pisarzem. W latach 80-tych XX wieku był bardziej rozpoznawalny w Polsce niż w ojczystej Kanadzie. 7 listopada mija 5 lat od śmierci Leonarda Cohena.
Leonard Norman Cohen urodził się 21 września 1934 roku w Montrealu jako syn Maszy i Nathana Cohenów, Kanadyjczyków żydowskiego pochodzenia. Nathan Cohen pochodził z Polski a jego żona z Litwy. Jako dziesięciolatek Leonard stracił ojca. Jego rodzina starała się by chłopiec otrzymał dobrą edukację. Po zakończeniu nauki w szkole średniej Leonard rozpoczął studia na Uniwersytecie Montrealskim, gdzie był raczej przeciętnym studentem. Nie przeszkodziło mu to jednak zdobyciu prestiżowej nagrodę McNaughton Price za osiągnięcia literackie. Studia ukończył w 1955 roku, a rok później wydał pierwszy tom swojej poezji „Lets us compare mythologies”.
Cohen rozwijał swoją karierę publikując kolejne tomy wierszy a także dwie powieści: „The favourite game” oraz „Beautiful Losers”. Jak sam później wspominał, nie planował kariery piosenkarza, jednak ciężko mu było utrzymać się z pisania. Mimo rzekomych trudności finansowych wiele podróżował i wiódł intensywne życie towarzyskie, zwłaszcza w otoczeniu pięknych kobiet. Eksperymentował również LSD póki było to legalne.
Leonard Cohen nie wiązał swojej przyszłości z muzyką i piosenkarstwem. Chociaż grał na gitarze od 13. roku życia, nie był wybitnym instrumentalistą. Sławę artysta zdobył przypadkowo piosenką „Suzanne”. Utwór wykonywany przez folkową piosenkarkę Judy Collins stał się radiowym przebojem 1965 roku. To właśnie Collins wprowadziła artystę w środowisko muzyki Folk.
Pierwszy występ Leonard Cohen dał 30 kwietnia 1967 roku w Town Hall w Nowym Jorku. Wraz z Judy Collins wystąpił także na Newport Falk Festival. W tym samym roku Cohen wydał pierwszy album zatytułowany „Songs of Leonard Cohen”. Sukces krążka przerósł oczekiwania piosenkarza. Utwory takie jak „Suzanne”, „Sisters of Mercy”, „So Long”, „Marianne” , „That’s no way to say goodbye” wykonywał ciepłym, nieco monotonnym barytonem.
Piosenki oraz ich wykonania trafiły w gust literackich i akademickich środowisk ówczesnej Ameryki. Każdy następny album artysty utwierdzał jego pozycję. Przełom w karierze Cohena przyniósł wydany w 1977 roku album „Death of a Ladies Man” wydany we współpracy z producentem Philem Spectorem. Muzyka artysty stała się pełniejsza, wyłączono do niej nawet instrumenty smyczkowe. Do 1994 roku wydał wiele albumów, z których piosenki stały się ogromnymi przebojami. Należały do nich „The Guests”, „The Traitor”, „Hallelujah”, „Dance Me to the End of Love”, „I’m Your Man” czy „Everybody Knows”.
W Polsce popularność Leonarda Cohena była ogromna szczególnie w latach 80-tych, w szczególności dzięki działalności Macieja Zembatego, który przetłumaczył teksty Cohena do polskich coverów. W 1985 roku podczas trasy koncertowej po Polsce Cohen dał cztery koncerty, na który było pełne obłożenie. Spotkał się nawet z Lechem Wałęsą i wygłosił szereg prosolidarnościowych oświadczeń. To zaskutkowało tym, że Polskie Radio nie grało jego piosenek przez wiele miesięcy.
Po utwory Leonarda Cohena sięgało wielu artystów na całym świecie. Jego utwory wykonywali m.in. Aleksandra Burke, Pentathonix, John Cale, The Civil Wars czy Sting. W Polsce covery utworów Cohena wykonywali m.in. Kasia Groniec czy Przemysław Gintrowski, a także Bogusław Linda, który wykonał utwór „I’m your Man” do filmu „Sara”. Powstał także spektakl „Cohen i kobiety”, w którym utwory artysty wykonują takie gwiazdy jak: Anita Lipnicka, Natalia Kukulska, Daria Zawiałow, Grażyna Łobaszewska, Julia Pietrucha, Barbara Wrońska, Matylda Damięcka czy Paulina Przybysz.
W 1994 roku Cohen zamieszkał w ośrodku Zen na Mont Baldy w okolicach Los Angeles, gdzie między innymi wiele medytował. Przyznał później, że po tym doświadczeniu stał się innym człowiekiem. Zdobyte w ośrodku Zen doświadczenia zaowocowały albumem „New songs”, na którym znalazły się między innymi takie utwory jak „In My Secret Life” czy „Boogie Street”.
W 2003 roku Leonard Cohen został nagrodzony przez gubernatora generalnego Kanady Orderem Kanadyjskim, który jest najwyższym odznaczeniem przyznawanym za wybitny wkład w rozwój kanadyjskiej kultury. 3 lata później uhonorowano go członkostwem w Canadian Songwriters Hall of Fame. W 2008 roku przyjęto go do Rock and Roll Hall of Fame. W tym samym roku artysta rozpoczął swoją pierwszą po 15-letniej przerwie trasę koncertową, dając również cztery koncerty w Polsce. Trasa ta trwała do grudnia 2010 roku. Do 2016 roku artysta wydał jeszcze trzy albumy. Zmarł na białaczkę 7 listopada 2016 roku w Los Angeles. Leonarda Cohena pochowano w Montrealu.
Agencja Informacyjna, Kultura /NOW/ 06.11.2021