Nowy numer „Post Scriptum”

Ukazał się pierwszy w 2021 roku numer czasopisma „Post Scriptum”. Czytelnicy znajdą w nim mnóstwo świetnych tekstów dotykających zarówno szeroko pojętej literatury jak i sztuki w tym m. in. prace malarskie Uli Dzwonnik, poezje Małgorzaty Kulisiewicz czy unikatowy wywiad z cenionym i sławnym włosko-amerykańskim artystą rzeźbiarzem Lorenzo Quinn’em.

Czytelnicy ceniący „łyk sztuki do kawy” bardziej od poznawania bogactwa polskiej i zagranicznej literatury w najnowszym numerze „Post Scriptum” będą mieli powody do zadowolenia. Gościem specjalnym tegorocznego kwartalnika jest znany i ceniony włosko-amerykański artysta-rzeźbiarz Lorenzo Quinn, który na pytanie „co to jest sztuka?” odpowiada: „myślę, że to zmaterializowanie emocji”. Z obszernego wywiadu, którego Lorenzo Quinn udzielił Renacie Cygan – redaktor naczelnej „Post Scriptum” – można się dowiedzieć m. in. dlaczego rzucił aktorstwo, czy uważa się za artystę z misją, co go inspiruje oraz jak wygląda sam proces tworzenia tak zróżnicowanych tematycznie rzeźb, z których ważniejsze ukazane zostały w aktualnym wydaniu czasopisma. Kolejną świetną artystką ukazaną w „Post Scriptum” jest Ula Dzwonnik – malarka i rysownik, która poprzez swoją twórczość będącą połączeniem malarstwa z rysunkiem komentuje otaczającą rzeczywistość.

Mając na względzie tematykę kwartalnika „Post Scriptum” w numerze 1/2021 obecna jest również poezja.

Czytelników mogą zainteresować wiersze Małgorzaty Kulisiewicz, o których można powiedzieć, że pachną jaśminem. Usatysfakcjonowani będą fani twórczości Agnieszki Osieckiej. W „Post Scriptum” znajdą pogłębioną analizę twórczości poetki autorstwa profesor Izabeli Kiec – Prezes Fundacji Instytut Kultury Popularnej. Interesująco prezentuje się literacka twórczość Iwony Suwały, która okraszona jest fotografiami jej autorstwa. Miłośnikom kultury japońskiej w serce zapadną na pewno wiersze haiku (najkrótsze utwory poetyckie, składające się z 17 sylab) autorstwa członków Polskiego Stowarzyszenia Haiku.

W najnowszym wydaniu kwartalnika „Post Scriptum” znaleźć można również coś ciekawego dla moli książkowych.

W trakcie szczerej do bólu recenzji książki Aleksandra Isajewicza Słożenicyna  pt. „Archipelag Gułag”, Marcin Laskowski przedstawia okrutny i przerażający świat totalitaryzmu, panującego w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR), który w latach 1917-1985 degradował społeczeństwo, pozbawiając je do cna godności w łagrach. Prócz wartości historycznej, publikacja Aleksandra Isajewicza Słożenicyna to utwór o ogromnych walorach literackich, którą warto się zainteresować. Kto nie przepada za książkami o tematyce martyrologicznej, odprężenie, ale i refleksję nad chwilą znajdzie w tragikomicznym felietonie „Chwilówka” Juliusza Wątroby – literata, satyryka i autora tekstów pieśni i musicali.

 „Reportaż, felieton, esej, recenzja, wywiad – różnorodne formy dziennikarskiego przekazu – dają czytelnikom czasopism, takich jak nasze Post Scriptum, wybór. Stanowią także o sile i głębi przekazu. To ważne szczególnie w przypadku tak subiektywnej, a czasem ulotnej sferze naszego życia, jaką jest Sztuka.” – Pisze Renata Cygan – redaktor naczelna „Post Scriptum”.

Każdy numer „Post Scriptum” tworzony jest przez polsko–brytyjską grupę dziennikarzy i artystów.

Pierwszy numer periodyka ukazał się w 2019 roku. Kwartalnik można nabyć w formie elektronicznej tutaj: https://www.yumpu.com/xx/document/read/65459925/post-scriptum-1-2021. Dla osób preferujących wersję papierową dostępny jest za 24,95 złotych na stronie internetowej księgarni: https://www.wyczerpane.pl/.

Agencja Informacyjna, Kultura /WAC/ 14.05.2021

Related Post