Marek Czuku: Szukamy odpowiedzi na zagadki egzystencji

Rozmowa z Markiem Czuku – laureatem konkursu „Wiersz Roku”

Agencja Informacyjna: Jak doszło do napisania „Sonetu III”, który został uznany przez Związek Pisarzy Katolickich za „Wiersz Roku”?

Marek Czuku: „Sonet III” powstał ponad 20 lat temu. Wiersz był napisany spontanicznie, z potrzeby serca.

AI: Sonet jako forma obecnie jest rzadko wykorzystywany jako sposób wypowiedzi przez poetów, dlaczego tak się dzieje? I dlaczego Pan, w przypadku tematu tego utworu zdecydował się właśnie na taką formę?

https://agencja-informacyjna.com/kultura/znamy-wiersz-roku-2019/

Marek Czuku: Akurat wtedy był ogłoszony konkurs Radia Łódź na sonet. Wziąłem w nim udział. Spodobała mi się ta forma, bo po pierwsze jest elegancka, a po drugie wymaga od autora pewnej dyscypliny formalnej i jednocześnie polotu. Lubię eksperymentować, próbuję różnych form, np. haiku czy trioletu. To zawsze rozwija warsztat poety, a jednocześnie odświeża jego podejście do literatury. Forma sonetu jest kunsztowna, trochę podniosła. Myślę, że jest odpowiednia dla przekazania tematów najwyższej wagi, jak np. sekretu wiary.

AI: Czy „wątpienie w Boga” jest wyznaniem wiary?

Marek Czuku: Moim zdaniem wierze zawsze towarzyszy zwątpienie, natomiast wiara stara się je przezwyciężać. Jesteśmy ludźmi myślącymi, rozważamy różne aspekty każdej sprawy. W moim „Sonecie III” na końcu staram się przełamać bardzo ludzkie rozterki, pojawiające się na styku materializmu i metafizyki, i otworzyć furtkę dla nadziei.

AI: „Sonet III” trafił do podręczników szkolnych, to wskazuje jak bardzo jest to ważny wiersz. Co ma dać młodym ludziom stawianie sobie takich pytań?

Marek Czuku: Od kiedy człowiek stał się człowiekiem, to się zastanawiał: skąd pochodzi? Jaka jest istota bytu? Jaki jest sens jego życia? Nie zależy to od wieku, ale interesują się tym szczególnie wchodzący w życie młodzi ludzie. To naturalne, że przez całe życie szukamy odpowiedzi na zagadki naszej egzystencji. Sztuka, poezja zawsze była właściwym narzędziem, odpowiednią drogą do stawiania takich zasadniczych problemów.

https://centrum-informacji.com/swiatowy-dzien-poezji-po-raz-21/

AI: Jak Pan się czuje, jako autor „Wiersza Roku”?

Marek Czuku: To bardzo prestiżowa nagroda Związku Pisarzy Katolickich, organizacji stosunkowo młodej, choć nawiązującej do przedwojennych tradycji. Jestem zaszczycony, że to właśnie mój „Sonet III” został wybrany jako „Wiersz Roku 2019”, zwłaszcza, że tyle osób teraz pisze, tak wielu jest poetów zasługujących na to wyróżnienie.

AI: Czego mogą spodziewać się czytelnicy, od Pana jaka autora, w najbliższym czasie?

Marek Czuku: W 2021 roku ukażą się dwie moje nowe książki. Wydawnictwo Forma ze Szczecina opublikuje mój zbiór wierszy zaangażowanych w rzeczywistość społeczną pod przewrotnym tytułem „Róbta, co chceta”. Natomiast w krakowskim oddziale Stowarzyszenia Pisarzy Polskich wyjdą moje dzienniki „Wędrowniczek (2014-2020)”. Zwłaszcza na tę drugą książkę z niecierpliwością czekam, bo do tej pory wydawałem jedynie tomiki poetyckie.

Marek Czuku – autor wierszy, prozy, dzienników, recenzji, felietonów, szkiców, wywiadów i piosenek.

Z wykształcenia fizyk i polonista (Uniwersytet Łódzki). Pracował między innymi jako bibliotekarz, dziennikarz oraz opiekun młodzieżowych grup literackich. Całe życie związany z Łodzią. Debiutował w tygodniku „Odgłosy” (1985). Debiut książkowy: „W naszym azylu”. Autor czternastu tomików poetyckich. W 2021 roku ukażą się dwie jego kolejne książki: tom poezji i prozy „Róbta, co chce ta” oraz dzienników „Wędrowniczek” (2014-2020).

https://youtu.be/tUeeRTXHVu0
https://agencja-informacyjna.com/kultura/michel-houellebecq-po-polsku-w-wersji-poetyckiej/

„Sonet III” Marka Czuku został wybrany jako „Wiersz Roku 2019” w konkursie ogłaszanym przez Związek Pisarzy Katolickich. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz do Academia Europaea Sarbieviana.

Prowadzi literacki blog: http://wforma.eu/wedrowniczek-marka-czuku.html

Agencja Informacyjna, Kultura /DEC/

AI World
Gospodarka
Home
Opinie
Kultura