Koncert Muzyki Polskiej w Centrum Integracji

 

Święto Niepodległości Polski w czwartek 11 listopada 2021 roku było wyjątkowe. Z tej okazji odbył się Koncert Muzyki Polskiej, zorganizowany dla uczczenia tego historycznego wydarzenia. Jednocześnie w ten sposób zainaugurowało działalności Centrum Integracji Społeczno-Kulturalno-Naukowej „Iskra”.

 

 

W Koncercie Muzyki Polskiej wystąpił Chór Akademicki Państwowej Wyższej Szkoły im. Stanisława Staszica w Pile pod dyrekcją Karola Urbanka, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile. W programie m.in wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z okresu dwudziestolecia międzywojennego i Powstania Warszawskiego.

 

Centrum Integracji Społeczno-Kulturalno-Naukowej „Iskra” mieści się legendarnym budynku, w którym onegdaj mieściło się kino Iskra przy ul. Kilińskiego w Pile. Takich obiektów w mieście jest bardzo mało. W czasie II wojny światowej Piła została doszczętnie zniszczona. Budynek, w którym było kino, dzięki władzom Powiatu Pilskiego doczekał się modernizacji. To jedna z ważniejszych i ciekawszych budowli w mieście. Teraz obiekt odzyskał swój blask i będzie spełniał ważne funkcje dla lokalnej społeczności.

 

 

Budynek, w którym obecnie Centrum Integracji Społeczno-Kulturalno-Naukowej „Iskra”, został gruntownie wyremontowany, od wymiany instalacji, dachu, po renowację schodów i balustrad, głównego holu i wymianę drzwi. Całkowitą metamorfozę przeszła także sala widowiskowa. Przede wszystkim odsłonięto w niej okna od strony ulicy, które przez lata były zamurowane. Odnowiona została scena, wymienione zostały fotele na widowni. Sala ma również nowe nagłośnienie i lepszą akustykę. Cały obiekt prezentuje się już znakomicie, również o zmroku, kiedy jest podświetlony.

 

Powiat odnawia Piłę

 

Obiekt, w którym obecnie Centrum Integracji Społeczno-Kulturalno-Naukowej „Iskra”, został zrewitalizowany w ramach tego samego projektu, co Stadion Powiatowy przy Okrzei, na który Powiat Pilski pozyskał łącznie 7.000.000 zł z pieniędzy pozyskanych z funduszy Unii Europejskiej (Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2015-2020 w konkursie Samorządu Województwa Wielkopolskiego). Rewitalizacja nieruchomości przy Kilińskiego w Pile kosztowała ok. 5.000.000.

 

„Zainteresowanie Koncertem Muzyki Polskiej w Centrum Integracji Społeczno-Kulturalno-Naukowej „Iskra”, to kolejny przykład i dowód na trafność decyzji o powrocie do życia miasta tego historycznego obiektu.’ – Uważa Eligiusz Komarowski – Starosta Powiatu Pilskiego. – „U wielu z was odżyły wspomnienia i pojawiało się widoczne wzruszenie. Pełna sala oraz rozmowy kuluarowe, które w zachwytach odnosiły się do efektu pracy, to dla mnie satysfakcja i najlepsza nagroda za włożony trud i konsekwentną realizację.” Komentuje Eligiusz Komarowski – Starosta Powiatu Pilskiego.

 

Stadion w Pile znów w pełnej krasie

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura / DEC/ 12.11.2021