Juliusz Erazm Bolek w Czytelniku – zaprasza Czesław Czapliński

 

Juliusz Erazm Bolek – poeta, prozaik, autor utworów scenicznych, felietonista, laureat Nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO będzie bohaterem wydarzenia „Artyści w CZYTELNIKU Czesław Czapliński zaprasza Fundacja Nowe Teraz”. Wiersze pisarza zaprezentują aktorzy Barbara Garstka i Artur Gotz.

 

 

10 lat temu Czesław Czapliński w w Pałacu Myślewickim w Łazienkach Królewskich w Warszawie, przeprowadził wielki cykl kameralnych spotkań „Artyści w Łazienkach”, nawiązujących do legendarnych obiadów czwartkowych króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Projekt „Artyści w CZYTELNIKU Czesław Czapliński zaprasza Fundacja Nowe Teraz” jest kontynuacją tamtego przedsięwzięcia. Teraz miejscem spotkań jest kultowa „kawiarni Czytelnik. Nowe wydanie”, mieszcząca się w budynku Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”. Wydarzenia są dokumentowane przez reżysera Jerzego Bonczyka i będą dostępne w internecie, czyli będzie mogło z nimi zapoznać szeroka publiczność na całym świecie.

 

We wtorek 8 listopada 2022 roku bohaterem spotkania „Artyści w Czytelniku Czesław Czapliński” będzie Juliusz Erazm Bolek. Jego poezję zaprezentują aktorzy Barbara Garstka i Artur Gotz. Juliusz Erazm Bolek będzie odpowiadać na pytania Czesława Czaplińskiego m. in. na tzw. „kwestionariusz Prousta”, który jest rodzajem zabawy towarzyskiej, znanej wśród europejskich mieszczuchów i salonowców co najmniej od 2 poł. XIX wieku. Tytuł zestawu pytań pochodzi od nazwiska francuskiego pisarza Marcela Prousta (1871–1922), choć autorką była jego przyjaciółka Antoinette Faure, przyjaciółka. . Kwestionariusz dotyczył pytań, odpowiedzi na które pokazywały osobowość indagowanego. Juliusz Erazm Bolek będzie też odpowiadał na pytania publiczności.

 

 

„Zaprosiłem na spotkanie-przepytywanie Juliusza Erazma Bolka, ponieważ budzi on poważne zainteresowanie publiczności.” – Wyjaśnia Czesław Czapliński. – „Juliusz Erazm Bolek ma znaczące osiągnięcia w poezji. Potwierdzają to liczne prestiżowe nagrody.  Ważne jest też to, że nie zamyka się tylko w poezji, ale robi wiele różnych artystycznych działań, łącznie z wystawami plastycznymi pokazującymi poezję. Ostatnio prezentowana prze z niego ekspozycja poezji konkretnej „Monochrome” odbiła się znaczącym echem.” – Tłumaczy Czesław Czapliński.

 

„Zaproszenie do projektu „Artyści w Czytelniku”, przez Czesława Czaplińskiego, to ogromne wyróżnienie.” – Uważa Juliusz Erazm Bolek. –„Czesław Czapliński jest jednym z najwybitniejszych światowych fotografów i dziennikarzy. Sfotografował najważniejsze postacie życia kulturalnego. Nie wydaje mi się, żeby i ja się do tego grona zaliczał, ale z takiego zaproszenia musiałem skorzystać. – Wyjaśnia Juliusz Erazm Bolek.

 

 

Kawiarnię „Czytelnik” uruchomiła Maria Iwaszkiewiczpisarka, felietonistka, dziennikarka, córka pisarza Jarosława Iwaszkiewicza. W 1956 roku przekształciła zwykłą stołówkę Wydawnictwa Czytelnik w Kawiarnię Czytelnik. W tym kultowym już lokalu spotykali się i posilali wybitni pisarze, intelektualiści, aktorzy, filmowcy i artyści, którzy prowadzili ważne i ożywione dyskusje. Ta długa tradycja jest kontynuowana przez kawiarni „Czytelnik Nowe Wydanie”

 

Juliusz Erazm Bolekpoeta i pisarz. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO (Award Word Day of Poetry UNESCO) za książkę „Abracadabra”. W 2012 roku jego tom wierszy „Skróty szaleństwa” został wydany w formie koncertowego słuchowiska z udziałem zespołu heavy-metalowego Scream Maker. W 2017 roku jego poemat „Corrida” został wyróżniony tytułem „Wiersz Roku”. Publikacja została uznana za „Książkę Roku”, a autor otrzymał nagrodę „Złote Pióro”. W 2022 roku Juliusz Erazm Bolek otrzymał nagrodę „Optymista Roku” za swoje dokonania literackie, w szczególności za poemat „Sekrety Życia. Kalendarz Poetycki”, który jest czystą afirmacją życia. Publikacją tego poematu w 2021 roku poeta pobił rekord Guinnessa w kategorii największy wydany tom wierszy.

 

 

Juliusz Erazm Bolek zajmuje się związkami formy i treści. Efektem tych zainteresowań jest m. in. opowiadanie „Serpentyna”, napisane w drugiej osobie liczby pojedynczej, wiersze dialogowe oraz wymyślenie nowego gatunku literackiego, tak zwanego emaliowanego felietonu poetyckiego (połączenie felietonu z wierszem). Jest jednym z najwybitniejszych artystów zajmujących się poezją konkretną, obok Stanisława Dróżdża. Prace z tego zakresu zostały opublikowane w jego książce „Litery i symbole”. Co roku pisze wiersze z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Wynalazł też i opatentował nową formę książki – „bodybook”, którą można powiesić na szyi.

 

Juliusz Erazm Bolek szuka także nowych form prezentowania literatury. Tworzy plakaty poetyckie. Były one prezentowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych. Prace ukazały się w dwóch albumach „Och! Ziemio Ty Moja” i „Obrazy ze słów”. Od 2007 roku współpracuje z graficzką dr Luizą Kwiatkowską, razem z którą co roku publikują ścienny kalendarz artystyczny. Inne, najbardziej znane, publikacje to „Prywatne zagrożenie” i „Ars Poetica”.

 

 

W 2009 roku ukazał się wybór wierszy w „Sens-or” Juliusza Erazma Bolka, dokonany przez poetę i krytyka literackiego Karola Samsela. W 2013 roku miesięcznik „Poezja dzisiaj” opublikował numer tematyczny, poświęcony twórczości Juliusza Erazma Bolka. Twórczość poety została przetłumaczona na ponad 30 języków. Jest redaktorem naczelnym niezależnego pisma artystycznego „Enigma. Ludzie * Sztuka * Myśli”.

 

Czesław Czapliński– światowej sławy artysta fotograf, dziennikarz i autor filmów dokumentalnych, łodzianin z urodzenia, obywatel świata. Od roku 1979 mieszka w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych Ameryki i Warszawie w Polsce. Autor 45 albumów i książek oraz wielu filmów dokumentalnych. Miał ponad 300 wystaw fotograficznych, m. in.: w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, a także w Nowym Jorku, Chicago, Nicei, Moskwie, Londynie, Monachium i Brukseli.

 

 

W ciągu ponad 40 lat kariery, Czesław Czapliński fotografował najbardziej znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki, sportu, wśród nich znajdziemy takie postacie, jak: papież Jan Paweł II, Muhammad Ali, Isaac Asimov, Maurice Béjart, Leonard Bernstein, Bernardo Bertolucci, Cindy Crawford, Oscar de la Renta, Alain Delon, Catherine Deneuve, Placido Domingo, Umberto Eco, Jane Fonda, Michael Jackson, Joseph Heller, Vladimir Horowitz, Henry Kissinger, Calvin Klein, Jerzy Kosiński, Shirley MacLaine, Liza Minnelli, Roger Moore, Alberto Moravia, Willie Nelson, Richard Nixon,Luciano Pavarotti, Gregory Peck, Paloma Picasso, Roman Polański, Isabella Rossellini, Omar Sharif, Brooke Shields, Isaac Singer, Susan Sontag, Donald Trump, Tina Turner, Liv Ullmann, John Updike, Peter Ustinov, Kurt Vonnegut, Andy Warhol czy Raquel Welch.

 

Zdjęcia Czesława Czaplińskiego publikowane były na całym świecie, np. w pismach „The New York Times”, „Time”, „Vanity Fair”, „The Washington Post”, „Newsweek”, „Twój Styl”, „Viva”, „Rzeczpospolita”. Prace artysty znajdują się w zbiorach Library of Congress w Waszyngtonie, New York Public Library, Muzeum Narodowym w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Bibliotece Narodowej w Warszawie i wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie.

 

Czesław Czapliński i jego rozmowy z artystami w Czytelniku

 

Czesław Czapliński otrzymał wiele znaczących nagród takich jak: Złoty Medal Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego; Złoty Medal „Za Fotograficzną Twórczość”, medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, „Obiektyw kulturalny” – nagroda Agencji Informacyjnej.

 

Jerzy Bonczyk – warszawski producent, operator filmowy, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jest autorem blisko 80 filmów dokumentalnych, zrealizowanych dla Telewizji Polskiej – m. in. „Gwiazdozbioru Polskiego Sportu”, „Gwiazd Tamtych Lat”, cyklu o wybitnych aktorach i piosenkarzach, sceny Polskiej.

 

Organizatorem cyklu spotkań pod tytułem „Artyści w Czytelniku Czesław Czapliński” jest Fundacja Nowe Teraz, która od 2014 roku angażuje się w organizację przedsięwzięć upowszechniających kulturę narodową. Jednym z celów statutowych Fundacji jest podtrzymywanie i rozwój świadomości kulturowej. Fundacja Nowe Teraz” stwarza warunki równego dostępu do dóbr kultury, będącej źródłem tożsamości narodu polskiego, poprzez adresowanie swojej oferty do osób potrzebujących pomocy w realizacji swoich dążeń i aspiracji.

 

Artyści w Czytelniku Czesław Czapliński: Marek Roefler

 

Współpraca Czesława Czaplińskiego z Fundacją Nowe Teraz polega na organizacji i prowadzeniu spotkań z artystami oraz przygotowaniu materiału filmowego z rozmów z gośćmi zapraszanymi do Kawiarni Czytelnik Nowe Wydanie. Spotkania „Artyści w Czytelniku Czesław Czapliński zaprasza” wpisują się w prowadzony przez Fundację Nowe teraz autorski projekt pod tytułem Edukacja i Tożsamość który promuje wartościowe osoby mające odbiorcom coś ważnego do przekazania.

 

Agencja Informacyjna, Kultura, /DEC/ 5.11.2022