Ireneusz Zyska: Całym sercem uważam się za zielonego konserwatystę

Ekologia jest synonimem dobrze rozumianego patriotyzmu, w kontekście umiłowania natury, naszego polskiego krajobrazu, zasobów naturalnych, czystych jezior, rzek, lasów i dbałości o to wszystko. Ekologia jest niewątpliwie związana z myślą, ideą niepodległej Polski, dbałością nie tylko o gospodarkę, rodzinę, o społeczeństwo, o człowieka w wymiarze ekonomicznym, społecznym, w wymiarze duchowym.

Jednym z elementów tej myśli patriotycznej, państwowej polityki w rozumieniu dzisiejszym jak chcielibyśmy to widzieć, jest kwestia natury, ekologii, rozwoju pewnych dziedzin, które służą poprawie jakości środowiska. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska to ponad trzydziestoletnia tradycja w realizacji poprawy jakości środowiska, usuwania zanieczyszczeń poprzemysłowych, postindustrialnych, kanalizowania polskich miejscowości.

Natomiast od połowy XIX wieku istnieje ruch nazywany Zielonym Konserwatyzmem. Ja całym sercem uważam się za zielonego konserwatystę. Jest to spójne z Encykliką Laudato si’ papieża Franciszka, który mówi właśnie o umiłowaniu natury, o działaniu środowiska, w ktym żyje człowiek, w którym żyją wszystkie stworzone istoty przez Stwórcę i my mamy wielki obowiązek, aby dbać o to nasze środowisko.

Być może pokutuje jeszcze dzisiaj, z perspektywy wierzącej polityki, taki obraz, że ten obszar został zdominowany prze ruchy lewicowe: Green Peace, WWF, organizacje, które były specjalizujące się w tak zwanym terroryzmie ekologicznym, po to aby zablokować jakąś inwestycję. Ale myślę, że już od przynajmniej sześciu i pół roku, kiedy rządy sprawuje Zjednoczona Prawica, rząd Prawa i Sprawiedliwości zdecydowanie to się wyrównało, bo po prostu fundusze publiczne, fundusze rządowe, ale także europejskie trafiają do prawdziwych patriotów, którzy również działają w obszarze ochrony środowiska, dla przyrody, natury i przede wszystkim wielka aktywność Lasów Państwowych.

Tutaj trzeba przywołać wspaniałą postać pana profesora Jana Szyszko, wieloletniego ministra środowiska. Cala tradycja Lasów Państwowych od wielu pokoleń, jeszcze kiedy Państwa Polskiego nie było na mapie, a leśnicy i ta cała służba leśna zawsze była bardzo blisko związana z tą niepodległościową tradycją patriotyczną i te wszystkie działania dzisiaj są bardzo mocno obecne w oficjalnej polityce państwa, zarówno w dokumentach strategicznych, u ustawodawstwie, w rozporządzeniach, w działaniach formalnych i takich programowych wsparciach realizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

Ireneusz Zyska, Wiceminister Klimatu i Środowiska

Wypowiedź podczas Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2022 pod patronatem bp Marka Mendyka – biskupa świdnickiego.

Wideo: https://www.facebook.com/sudeckieforuminicjatyw/videos/450867413177844

Agencja Informacyjna, Opinie /SYL/ 06.08.2022