Ferie z książką: Marcin Libicki w Galerii Delfiny

 

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, wspólnie z wydawcami i partnerami, kontynuuje serię wieczorów literackich „Ferie z książką” w formule on-line. Wydarzenia pozwalają czytelnikom na zapoznanie się z nowościami książkowymi oraz ich autorami. Najbliższe spotkanie odbędzie się w piątek 24 lutego 2023 r. o godz. 18.00. Bohaterem wieczoru Marcin Libicki – autor książki „Kościół i sztuka chrześcijańska pierwszych wieków”.

 Juliusz Erazm Bolek przedstawia „Ogród” („The Garden”)

Książka „Kościół i sztuka chrześcijańska pierwszych wieków” Marcina Libickiego to spojrzenie na historię wczesnego chrześcijaństwa przez pryzmat jego relacji ze sztuką. Publikacja jest analizą relacji między kościołem chrześcijańskim pierwszych wieków i sztuką, śledząc jej rozwój od pierwszych zabytków chrześcijańskich do wspaniałych budowli sakralnych Rawenny i Konstantynopola.

Książka Kościół i sztuka chrześcijańska pierwszych wieków” Marcina Libickiego utrzymana jest w duchu rzymskiego katolicyzmu i mówi ona o dziełach sztuki z punktu widzenia tej właśnie religii. Dopiero od IV wieku kiedy powstał Kościół rzymskokatolicki, zaczęto uskuteczniać kult obrazów, relikwii, czy ikon i rzeźb nazywając to sztuką chrześcijańską. Publikacja „Kościół i sztuka chrześcijańska pierwszych wieków” opisuje najważniejsze zabytki i dzieła sztuki, postawione na przestrzeni stuleci. Książka zawiera opisy różnych świątyń i kościołów oraz ich największych zabytków religijnych jak rzeźby, obrazy czy ikony. 

Startują Ferie z książką

Wieczór autorski zostanie poświęcony najnowszej książce „Kościół i sztuka chrześcijańska pierwszych wieków”, której autorem jest Marcin Libicki. W dyskusji poświęconej wydawnictwu wezmą udział bp Michał Janocha – historyk sztuki oraz Marek Jurek – historyk i były Marszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Gospodarzem wieczoru będzie Paweł Lisickipisarz i publicysta.

Marcin Wojciech Libicki, pochodzi z rodziny szlacheckiej pieczętującej się herbem Jelita. Jest politykiem, historykiem sztuki, posłem na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej I, III i IV kadencji. W latach 2004-2009 był europosłem do Parlamentu Europejskiego. Marcin Wojciech Libicki jest absolwentem studiów w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1961–1966 był pracownikiem naukowym tej uczelni. Na początku lat 80. XX wieku był jednym z założycieli Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” w województwie poznańskim (organizacja powstała jako część ruchu „Solidarności” zapoczątkowanego w sierpniu 1980 r. Legalizacja związku stała się możliwa po zawarciu porozumień rzeszowsko-ustrzyckich 19 lutego 1981 r.).

Marcin Libicki po 1989 r. działał politycznie w Zjednoczeniu Chrześcijańsko-Narodowym (do 2001 r.), następnie przez rok w Przymierzu Prawicy oraz w partii Prawo i Sprawiedliwość. Trzykrotnie był wybierany na posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej (w 1991 r. z listy Wyborczej Akcji Katolickiej, w 1997 r. z listy Akcji Wyborczej Solidarność i w 2001 r. z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, w okręgu poznańskim). Reprezentował polski Sejm w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. W maju 2004 r. został europosłem V kadencji w ramach delegacji krajowej. W tym samym roku w wyborach uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego VI kadencji w województwie wielkopolskim. W Europarlamencie VI kadencji pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Petycji, przygotował przyjęty przez tę komisję dokument roboczy negatywnie oceniający działalność niemieckich urzędów typu jugendamt (jednostka organizacyjna samorządu lokalnego, której zadaniem jest opieka nad dziećmi i młodzieżą, działająca na podstawie prawa lancowego). W 2008 r. Parlament Europejski przyjął raport jego autorstwa krytycznie oceniający budowę gazociągu Nord Stream.

Tomasz Sakiewicz kontra Rafał A. Ziemkiewicz

Według Instytutu Pamięci Narodowej Marcin Libicki figuruje w dokumentach Służby Bezpieczeństwa jako kontakt operacyjny Departamentu I Ministerstwa Spraw Wewnętrzych (wywiad Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej). Marcin Libicki zaprzeczył współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa PRL, ponadto trzykrotnie składał oświadczenia lustracyjne, które nie zostały zakwestionowane. Wystąpił o tzw. autolustrację, Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał jego oświadczenie lustracyjne za prawdziwe.

Marcin Libicki 9 kwietnia 2009 r. opuścił Prawo i Sprawiedliwość na znak protestu wobec decyzji komitetu politycznego tej partii o skreśleniu go z wielkopolskiej listy PiS w kolejnych wyborach do Parlamentu Europejskiego (formalnie przestał być członkiem partii 14 lipca 2010). 9 stycznia 2010 r. przystąpił do nowo powstałego ugrupowania Polska Plus, którego został wiceprezesem. W wyborach prezydenckich w 2010 r. wbrew stanowisku swojej partii poparł kandydaturę Marka Jurka i wszedł w skład jego społecznego komitetu poparcia. Wraz z samorozwiązaniem Polski Plus (24 września 2010 r.) wystąpił z tej partii. Popierał później tworzące się ugrupowanie Polska Jest Najważniejsza i uczestniczył w jego konwencjach.

Juliusz Erazm Bolek zaprezentuje “Corridę”

Marcin Libicki jest kawalerem Zakonu Kawalerów Maltańskich, członkiem honorowym Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego oraz członkiem rady nadzorczej Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Jest autorem czterech książek Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce” (2008 r.) „Poznań. Przewodnik” (1997 r.), „Europa. Najpiękniejsza opowieść” (2019 r.), „Kościół i sztuka chrześcijańska pierwszych wieków” (2022 r).

Wieczór autorski Marcina Libickiego, poświęcony książce „Kościół i sztuka chrześcijańska pierwszych wieków” będzie transmitowany, w Internecie, na żywo, z warszawskiej Galerii Delfiny, w piątek, 24 lutego 2023 r., o godz. 18.00 na kanałach społecznościowych Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego pod adresem YouTube/fundacjaxbw oraz na profilu Fundacji na Facebooku. Partnerem specjalnym wydarzenia jest Polfrost oraz przedsiębiorstwo Vininova.

Wydarzenia można będzie obejrzeć pod adresem

https://www.youtube.com/@FundacjaXBW/streams

 

oraz na facebookowym profilu Fundacji XBW

https://www.facebook.com/fundacjaxbw/

W ostatnim czasie w Galerii Delfiny odbyły się spotkania: z Markiem Budziszem – analitykiem obronności i geopolityki wschodniej, autorem książki „Samotność strategiczna Polski” oraz z Rafałem Ziemkiewiczem – autorem książki „Wielka Polska” i Tomaszem Sakiewiczem – autorem książki „Testament I Rzeczpospolitej. Kulisy śmierci Lecha Kaczyńskiego i wojny na Ukrainie”. Te wydarzenia spotkały się z ogromnym zainteresowaniem oglądających.

Agencja Informacyjna, kultura, /DEC/ 21.02.2023