Sejm pracuje nad nowelizacją matrycy VAT. W ramach zaproponowanych zmian zakładano podniesienie stawki VAT z 5 proc. do 23 proc. na napoje owocowe, z przynajmniej 20 proc. zawartością soku owocowego.
Do tej pory funkcjonowała jedna stawka – zarówno na napoje owocowe z wysoką zawartością soku (min. 20 proc.), jak i nektary oraz soki 100 proc. Pierwotny projekt nowej matrycy VAT zakładał wprowadzenie dwóch stawek – preferencyjnej na soki 100 proc. i nektary oraz 23 proc. na napoje owocowe z sokiem. Po protestach branży i Ministerstwa Rolnictwa, Rząd zaproponował poprawkę, według której zostawi dotychczasową stawkę na napoje z wysoką zawartością soku.
Ekspertyzę w tej sprawie opublikowała fundacja FAPA Polska Izba Bankowości Spółdzielczej, a dokładniej dr. Piotr Gołas ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Zdaniem ekspertów ustawa w zaproponowanym brzmieniu jest szkodliwa dla polskiego sadownictwa i przetwórstwa owocowo-warzywnego.
Według FAPA, po wprowadzeniu zmian można spodziewać się:
- Spadku konsumpcji napojów owocowych
- Mniejszego zapotrzebowania na owoce i warzywa z polskich upraw
- Podwyżki cen napojów i soków
- Spadku jakości produktów
- Większego zainteresowania napojami gazowanymi wśród konsumentów
- Zahamowania rozwoju całej branży napojowej
Ministerstwo Finansów zaproponowało nową matrycę argumentując chęć uproszczenia systemu podatkowego. Eksperci twierdzą, że zmiany idą w przeciwnym kierunku, wprowadzi więcej komplikacji. Fundacja wyraziła nadzieję, że rzeczywiście zostanie utrzymana stawka na napoje owocowe z wysoką zawartością soku.
Fundacja FAPA Polska Izba Bankowości Spółdzielczej ma siedzibę w Warszawie. Wśród celów obrała: wspieranie rozwoju polskiej bankowości spółdzielczej; wspieranie rozwoju obszarów wiejskich, rolnictwa, rynków rolnych oraz sektorów związanych z rolnictwem, w tym rybołówstwa, rybactwa i leśnictwa; i wspieranie wdrażania programów zagranicznej i unijnej pomocy kierowanej do rolnictwa i sektorów z nimi związanych.
Agencja Informacyjna, Gospodarka/KAM/18.07.19