Siedmiolecie istnienia Portu Lotniczego Warszawa-Modlin

 

15 lipca 2012 roku uruchomiono Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Po siedmiu latach istnienia lotnisko obsłużyło szesnaście milionów pasażerów. Lotnisko w czerwcu 2019 roku obsłużyło 297 273 pasażerów. To wzrost o 8,9 proc. w porównaniu do czerwca 2018 roku.

 

“Lotnisko w Modlinie jest najszybciej rozwijającym się portem w historii polskiego lotnictwa. Strumienie pasażerów korzystające z naszego lotniska udowadniają jak bardzo jego budowa była potrzebna dla mieszkańców nie tylko Mazowsza, ale też całej północno-wschodniej Polski. Wierzymy, że niedługo znikną przeszkody, które powstrzymują rozwój naszego portu i będziemy mogli odpowiedzieć na coraz większe zapotrzebowanie przewoźników i touroperatorów, którzy tak licznie pojawili się u nas w tym roku”  – mówi Leszek Chorzewski, p.o. Prezesa Zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.

 

Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa/Modlin powstał w miejscu, gdzie wcześniej funkcjonowało lotnisko wojskowe. Do lat 40-tych przejęło je niemieckie Luftwaffe, w trakcie okupowania Polski. Po okupacji na teren Modlina wkroczyły wojska sowieckie. W końcu w latach 1945-2000 z lotniska korzystały siły powietrzne Rzeczpospolitej. W międzyczasie port przechodził modernizacje. Ministerstwo Obrony Narodowej zrezygnowało z obiektu w 2000 roku.

 

Pierwsze plany przebudowy lotniska powstały w 2005 roku. W 2009 roku wojewoda mazowiecki wydał pozwolenie na budowę cywilnego portu lotniczego. W 2010 roku obiekt wpisano do rejestru lotnisk cywilnych. Prace modernizacyjne rozpoczęto w październiku i zostały ukończone po dwóch latach. Pierwszy samolot wyleciał do Budapesztu, 15 lipca 2012 roku.

 

“Bardzo wielu nie wierzyło w to, że można tę inwestycję przeprowadzić. Ale w końcu się udało, to bardzo ważny cel, który przyczyni się do rozwoju Mazowsza. Przyjmuje się, że milion pasażerów to tysiąc miejsc pracy w lotnictwie” – mówił marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podczas ceremonii otwarcia lotniska.

 

Pierwszy dzień otwarty: [embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=IoJn_G4gx9E[/embedyt]

 

Aktualnie Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin to rzeczywiście miejsce zatrudnienia dla 1500 osób. Obsługuje 60 kierunków lotniczych.

 

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /KAM/ 19.07.2019