Dzień Dziennikarza Sportowego

2 lipca przypada Dzień Dziennikarza Sportowego. W 2022 roku będzie obchodzony po raz dwudziesty ósmy. Data święta została ustanowiona podczas kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS).

Międzynarodowe Stowarzyszenie Prasy Sportowej (AIPS) to jedyna organizacja dziennikarzy sportowych uznawana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Obecnie AIPS zrzesza ponad 30 tysięcy pracowników ze 163 narodowych klubów dziennikarzy sportowych. Głównym celem działalności Stowarzyszenia jest dbanie o najlepsze warunki pracy mediów w trakcie wydarzeń, na które zostali akredytowani.

W 1994 roku w Manchesterze odbył się Kongres AIPS, podczas którego ustanowiono Dzień Dziennikarza Sportowego i ustalono jego datę na 2 lipca. Data ta nie została wybrana przypadkowo. Wiąże się ona z powstaniem Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej, które zostało powołane 2 lipca 1924 roku podczas VIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu przez grupę 500 osób. W grupie tej znajdowali się także Polacy, między innymi Jan Hauptman, który w latach 1932-1939 piastował stanowisko wiceprezydenta AIPS.

Dziennikarz sportowy najczęściej występuje w roli komentatora sportowego. Jako naoczny świadek wydarzenia, opisuje sytuację oprawiając wypowiedzi w informacje wzbogacające odbiór np. wspominając upadek czy kontuzję piłkarza. Ich codzienna praca często generuje emocje, które podobnie jak sukcesy sportowców, przechodzą do historii.

Agencja Informacyjna

Agencja InformacyjnaKultura /now/ akt. 28.06.2022