Coraz więcej paczek

W porównaniu z ostatnim półroczem roku ubiegłego Poczta Polska odnotowała wzrost o ok. 15% dla wszystkich rodzajów przesyłek. Aby sprostać potrzebom rynku potrzebne są nowe sortownie i centra logistyczne.

Poczta Polska rozwija się i obsługuje coraz więce przesyłek zagranicznych w kategorii eCommerce. Szczególnie dużo przesyłek trafia do Polski z Chin.

Liczba nadchodzących do Polski przesyłek kurierskich „Expres PRIME” w ciągu roku zwiększyła się ponad 10-krotnie.

To efekt rosnącej popularności międzynarodowych portali aukcyjnych. Poczta Polska dostosowuje swoją sieć logistyczną do potrzeb rynkowych, w tym obsługi przesyłek handlowych i szczytów świątecznych.

– Inwestujemy w nową infrastrukturę, ponieważ chcemy być wiodącym operatorem logistycznym w Europie Środowo-Wschodniej, chcemy jeszcze lepiej obsługiwać rynek eCommerce i logistykę międzynarodową. Żeby wizja stała się rzeczywistością, przebudowujemy sieć logistyczną. Dostosowujemy ją do obsługi nie tylko listów, ale także paczek i przesyłek paletowych. Docelowa architektura logistyczna Poczty Polskiej, w tym planowana budowa centralnego węzła logistycznego, będzie wiązała się z miliardowymi inwestycjami i to zaledwie w ciągu kilku lat. W ramach tego projektu trzy sortownie regionalne i 50 punktów przeładunkowych tzw. depotów zostanie skomunikowanych z centralnym węzłem logistycznym – mówi Paweł Skoworotko, członek zarządu Poczty Polskiej.

Stały wzrost przesyłek wymaga powstania dodatkowej infrastruktury. Stąd decyzja o utworzeniu dodatkowego węzła ekspedycyjno-rozdzielczego w Olsztynie.

Nowa hala o powierzchni eksploatacyjnej 2 tys. m² pozwoli na obsługę samochodów o maksymalnym tonażu w sześciu dokach rozładunkowo-załadunkowych.

Olsztyńska hala umożliwi również magazynowanie ponaddwukrotnie większej liczby przesyłek paletowych niż w dotychczasowym obiekcie.

Już niedługo Poczta otworzy także nową halę w Koszalinie. Obecna sortownia pomocnicza jest ponad trzykrotne przeciążona. Hala powierzchni magazynowej 1,3 tys. m2 oraz powierzchni biurowo-socjalnej (100 m2) pozwoli na zwiększenie szybkości transportu.

Poczta Polska planuje do 2022 roku zbudować centralny węzeł, który ma obsługiwać międzynarodowy handel eCommerce w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku.

W tym roku uruchomiony zostanie również nowy sorter paczkowy w Zabrzu, który obsłuży ok. 2,5 mln paczek miesięcznie).

Poczta zwiększa również zatrudnienie, które w ubiegłym roku wzrosło o 1,4 tys. pracowników. W 2017 r. Poczta Polska dostarczyła ponad 120 mln paczek i przesyłek eCommerce i jest obecnie druga na rynku KEP (kurier, ekspres, paczki) z 18-proc. udziałem.

Poczta zatrudnia i zarabia

Przesyłka coraz bliżej

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, Gospodarka /MAN/ 17.07.2018

Fot. Poczta Polska