Cezary-Albrecht

Cezary Albrecht: Każdy bit z informacją zastępuje transportowany kilogram

Ogólnie rzecz biorąc każdy bit, który jest transportowany z informacją i zastępuje każdy kilogram, który jest transportowany to jest właśnie konkretne wsparcie walki z CO2. To jest, w dużym uproszczeniu, nasza kontrybucja do tego i staramy się wszędzie gdzie to jest udostępnić naszą technologię wszystkim, którzy mogą z tego korzystać – mówi Cezary Albrecht – Head of Division, T-MOBILE.

Z Cezarym Albrechtem – Head of Division T-MOBILE rozmawia Monika Praczyk.

Jak algorytmy i nowe technologie mogą wesprzeć ochronę środowiska i naszego klimatu?

Cezary Albrecht: Ogólnie rzecz biorąc każdy bit, który jest transportowany z informacją i zastępuje każdy kilogram, który jest transportowany to jest właśnie konkretne wsparcie walki z CO2. To jest, w dużym uproszczeniu, nasza kontrybucja do tego i staramy się wszędzie gdzie to jest udostępnić naszą technologię wszystkim, którzy mogą z tego korzystać. Oczywiście trzeba mieć jeszcze na to pomysł nasza technologia nie zastąpi twórczości dużych przedsiębiorstw, ale co do zasady transportowanie informacji jest dużo lepsze niż transportowanie kogoś, czy czegoś  i to jest właśnie podstawa tego pomysłu, że cyfryzacja jest aktywnym wsparcie ekologii. 

To faktycznie było bardzo skrótowo, a teraz od tego ogółu przejdziemy do szczegółu. Czyli jak T-MOBILE i proponowane przez was rozwiązania faktycznie mogą pomóc we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań?

Cezary Albrecht: Kierujemy nasze oferty do rożnych grup. Czy to są konsumenci, czy tez przedsiębiorstwa i oczywiście administracja państwowa, która też jest naszym klientem. Zaczynając od konsumentów, klientów prywatnych, mamy tutaj wszystkie możliwości i oferujemy je, aby klient bez konieczności przemieszczania się załatwił swoje sprawy. Czy zakupił coś, czy załatwił sprawy urzędowe, to są możliwości, z których coraz chętniej każdy z nas korzysta. To ułatwia życie, oszczędza energię, ale też czas, by poświecić ten czas na coś innego, jak choćby interakcje ludzką. To są te możliwości, które niemal w nieograniczonym stopniu oferowane są naszym klientom, końcowym konsumentom. Jeśli chodzi o klientów biznesowych to mamy tutaj dedykowane oferty, też związane z cyberochroną, bo tutaj nasi klienci zdają sobie sprawę, że cyfryzacja to jedno, ale ochrona firm też w zakresie cyfrowym jest czymś koniecznym. Tutaj oferujemy i nasze technologie i część ochrony. Jeżeli chodzi o administrację państwową to wspieramy administrację zarówno w wymiarze cyberprzestrzeni, jak i mamy rozwiązania targetowane na potrzeby naszego klienta. Tutaj wspólnie siedzimy i rozwiązujemy te problemy i oferujemy rozwiązania na konkretne potrzeby, czy to są jakieś parki przemysłowe, które trzeba w odpowiedni sposób zaopatrzyć w informatykę, czy właśnie inne potrzeby klientów choćby Narodowy Bank Polski, czy innych którzy mają specyficzne potrzeby. 

T-MOBILE jest bardzo eko. W zeszłym roku byliście państwo na etapie wymiany floty, ponieważ chcieliście jeździć z pozytywną, zieloną energią. Proszę powiedzieć co jeszcze wydarzyło się na przestrzeni tych 12 miesięcy i jakie macie państwo plany w tej niezbyt odległej perspektywie czasowej?  

Cezary Albrecht: Nie wszystko się wydarzyło. Nie dostaliśmy chociażby tych wszystkich samochodów z napędem elektrycznym, które zamówiliśmy, bo łańcuch dostawy, przerwy i tak dalej, i tak dalej, więc nie mamy jeszcze wszystkich tych, które chcielibyśmy mieć. Ale mamy ich coraz większą liczbę i będziemy to kontynuować. Docelowo zamienimy wszystkie nasze samochody na samochody elektryczne.  Jeszcze nie mieliśmy w planach, a znacznie się to przyspieszyło, korzystanie z energii, bo my też jako operator korzystamy z używanej energii elektrycznej, aby przejść wkrótce do korzystania z energii, która pochodzi ze źródeł odnawialnych. Dużo szybciej niż planowaliśmy, ale to przyspieszymy. Nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale jest to nasze aktywne wsparcie, aby gdzie tylko jest to możliwe zmniejszać ten odcisk węglowy. 

Mam nadzieję, że kiedy będziemy rozmawiać za rok praktycznie będzie Pan mógł powiedzieć coś więcej. Trzymam kciuki za powodzenie tych planów. Dziękuję bardzo za rozmowę.

Wywiad przeprowadzony podczas Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022 w Warszawie. Rozmawiała Monika Praczyk.

Agencja Informacyjna, Wywiady, /SYL/, 12.07.2022