Aleksandra Kowal Hasło-Lek Kongres ESG

Aleksandra Kowal, Hasco-Lek: ESG to nasza tożsamość

Agencja Informacja: Aleksandra Kowal, Pełnomocnik ds. CSR Hasco-Lek S.A. mówi o znaczeniu wartości ESG dla branży farmaceutycznej.

III Kongres ESG Liderzy Zrównoważonego Rozwoju Europa
III Kongres ESG Liderzy Zrównoważonego Rozwoju Europa

Aleksandra Kowal, Hasco-Lek: ESG to nasza tożsamość

Rozmowa z Aleksandrą Kowal Pełnomocnik ds. CSR Hasco-Lek S.A podczas III Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa.

Jakie znaczenie ma ESG w tak wrażliwej branży jak farmaceutyczna?

Aleksandra Kowal, Pełnomocnik ds. CSR Hasco-Lek S.A.: Nasza podstawowa działalność, czyli produkcja leków, jest wpisana w jeden z celów zrównoważonego rozwoju ONZ, z jakim jest dobre zdrowie i jakość życia. Więc te wartości związane ze z ESG w farmacji, zapewnienie wysokiej jakości produktów, odpowiedzialność za to, co robimy, jest wpisana w nasze DNA w naszą tożsamość.

Jakie korzyści przynosi Hasło-Lek wdrażanie zasad społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR)?


Aleksandra Kowal, Pełnomocnik ds. CSR Hasco-Lek S.A.: Branża farmaceutyczna musi być odpowiedzialna, ponieważ dostarcza bardzo specyficzny produkt na rynek. Musimy mieć w swojej codziennej pracy ogromne poczucie odpowiedzialności za jakość dostarczanego produktu. Ale nie tylko. Musimy odpowiadać za odpady, które generujemy, bo one też są szczególne. Musimy dbać o to, żeby nie tylko nie trafiły one do środowiska. Ale też by nie trafiały do człowieka. Niektóre leki wydawane są tylko na receptę i w zarządzaniu odpadami musimy zagwarantować, że nie trafią one do nikogo innego.


Tak więc jakby ta odpowiedzialność jest na każdym etapie jest na etapie marketingu. Reklama produktów leczniczych jest objęta ogromnymi regulacjami, więc jakby myślę, że można powiedzieć, że od zawsze był to odpowiedzialny marketing.

Wdrażanie ESG - debata III Kongres ESG w Warszawie
Wdrażanie ESG – debata III Kongres ESG w Warszawie

Czy kluczem do przekonania nieprzekonanych do wartości ESG jest edukacja?


Aleksandra Kowal, Pełnomocnik ds. CSR Hasco-Lek S.A.: 55% firm polskich już dziś dostrzega ESG jako korzyści. W ubiegłym roku tyle wartości były o wiele niższe. Im więcej mówimy, im więcej rozmawiamy, im więcej edukujemy się w tej dziedzinie, tym bardziej rozumiemy ideę i wartości, które stoją za tymi trzema literkami i się do nich przekonujemy.

IV Kongres ESG „Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa” już 29 stycznia 2025 r. w Warszawie.

ESG to również wartość łańcucha dostaw. Jakie wnioski płyną z pandemii?


Aleksandra Kowal, Pełnomocnik ds. CSR Hasco-Lek S.A.: My te ryzyka już dostrzegaliśmy wcześniej, ale tak naprawdę szeroko społecznie unaoczniła je pandemia. I tak naprawdę dzięki temu, że mamy bardzo mocny przemysł farmaceutyczny i przemysł, który mądrze zarządza łańcuchami dostaw w czasie pandemii tych braków w Polsce nie było. Ale dzięki temu dyskusja rozgorzała i my jesteśmy z tego zadowoleni, że dostrzeżono szeroko te problemy.

Odpowiadamy na nie na różne sposoby. Grupa Hasco zainwestowała w linie do syntezy API tu na miejscu w kraju, mimo że tego, że są to ogromne koszty. Jest to ogromna inwestycja w porównaniu na przykład z cenami leków w naszym kraju, które są najniższe w Europie. Dodatkowo od lat staramy się dywersyfikować dostawców. Często jest to bardzo trudne. Czasami mamy na na rynku monopolistę w zakresie dostarczania jakiejś substancji czynnej. Ale kiedy tylko jest to możliwe, to staramy się mieć alternatywne źródła. Dodatkowo my naszą produkcję ulokowaliśmy tu w kraju.

Jak dużym wyzwaniem, Pani zdaniem jest dla firm raportowanie niefinansowe?


Aleksandra Kowal, Pełnomocnik ds. CSR Hasco-Lek S.A.: Nawet dla takiej dużej firmy jak Hasco-Lek jest to wyzwanie. My się do tego przygotowujemy już na dwa lata przed obligatoryjnym raportem dla nas. Myślę, że największym wyzwaniem jest chaos regulacyjny, ponieważ mamy bardzo dużo przepisów, które są niezmiernie rozbudowane, napisane bardzo skomplikowanym językiem. A tak naprawdę o wielu kwestiach mówi wiele aktów prawnych, więc trzeba się naprawdę sprawnie poruszać po dosyć specyficznej materii, aby się odnaleźć w tym nowym obowiązku.

III Kongres ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa – rozmowa z Aleksandrą Kowal Hasło-Lek.


III Kongres ESG – organizatorzy, patroni

Organizatorem III Kongresu ESG była Fundacja im. XBW Ignacego Krasińskiego.

Patronat honorowy nad III Kongresem ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa objęli: Rzecznik Praw Obywatelskich, Minister Nauki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Minister Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, JM Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, JM Rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Patronat objęli: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Agencja Nadzoru Audytowego, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Politechnika Warszawska.

Partnerem Strategicznym jest: ORLEN.

Partnerami Głównymi są: Adamed Pharma, Alior Bank, AMS, Diaverum, Hasco-Lek S.A., Lidl Polska, PGE Polska Grupa Energetyczna, Grupa Żabka.

Partnerami są: Bank Gospodarstwa Krajowego, Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP), PZU, Huawei Polska, DS Smith. 

Partnerami wspierającymi są: Polska Grupa Porcelanowa, PwC, Grupa Ferrero, Tarczyński, IAR Technologies oraz COGIT, Dobra Fundacja, Bio Planet, LONGI Solar oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Partnerami merytorycznymi są: Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Krajowa Izba Gospodarcza, Szkoła ESG, PRME – Polish Chapter Priciples for Responsible Management, Instytut Staszica, Instytut Biznesu, Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Unsung Heroes, Fundacja Polski Instytut Rozwoju Rodziny, Our Future Foundation, Centrum Etyki Technologii Instytutu Humanites, Warsaw Enterprise Institute, Polityka Insight, Fundacja Instytut Studiów Wschodnich – organizator Forum Ekonomicznego, Związek Pracodawców Klastry Polskie, Olimpiady Specjalne Polska. 

Partnerami badawczymi są: PSMM Monitoring & More oraz Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna.

Partnerami medialnymi są: Dziennik Gazeta Prawna, Wyborcza.biz, Polska Agencja Prasowa, Super Biznes, Gazeta Polska, Raport ESG, RaportCSR.pl, oESG.pl, PracodawcaGodnyZaufania.pl, Agencja Informacyjna, Obserwator Gospodarczy, ngo.pl, Świat OZE.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji o tematyce ESG, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.

AI, Gospodarka, ESG /AIN/ 22.02.2024.