Agnieszka Borowska

Agnieszka Borowska: SDP wymaga racjonalnego i uczciwego współdziałania

Szanowni Państwo!

Dziękuję za wybór do Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, uważam, że jest to wyraz zaufania i potraktowałam to zobowiązanie poważnie.

Od samego początku moje działania miały zwrócić uwagę na potrzebę niezależnego audytu, planu naprawczego, bo organizacja jest w kryzysie finansowym. W obecnej sytuacji gdy lider organizacji Krzysztof Skowroński osobiście zarekomendował do władz warszawskich Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich osobę z zarzutami karnymi, która według doniesień prasowych oszukiwała autorów nie płacąc im, jestem zmuszona podziękować za współpracę z p. prezesem. Nie mieści się to w moich wartościach, a los pokrzywdzonych zawsze był mi bliski. Ze względów moralnych nie chcę legitymizować takich postaw. Przyzwolenie dla zła jest złem.

https://www.tvp.info/56519005/piotr-j-zatrzymany-to-znany-wydawca-ksiazek-min-gmyza-nisztora-cenckiewicza

Sytuacja w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich wymaga stworzenia planu naprawczego. Głosowałam przeciwko spieniężeniu lokaty inwestycyjnej bez dokonania całościowej analizy finansowej organizacji oraz uważam, że sprzedaż zasobów majątkowych powinna być poprzedzona szeregiem ustaleń faktycznych, w tym analizą czy nie powinny być zredukowane koszty.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wymaga racjonalnego i uczciwego współdziałania. Tylko oddolna inicjatywa jest w stanie go uratować. Współpraca jest możliwa jedynie na podstawie prostego kryterium uczciwości, staranności i rzetelności a nie zmuszania do określonego zachowania jak działał wobec mnie p. prezes.

W związku z tym rezygnuje z uczestnictwa w Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Z wyrazami szacunku

Agnieszka Borowska


Agnieszka Borowska jest absolwentką Wydziału Administracji w Akademii Leona Koźmińskiego. Studiowała też zarządzanie strategiczne oraz nauki społeczne – resocjalizację. Przez większość życia była dziennikarzem. Ostatnio zajmuje się sprawami związanymi z komunikacją społeczną. Agnieszka Borowska była dwukrotnie nominowana do Nagrody Grand Press w kategorii „dziennikarstwo śledcze” za ujawnienie ułaskawienia „Słowika”, członka tzw. mafii pruszkowskiej, przez prezydenta Lecha Wałęsę oraz kulisów policyjnej krwawej akcji w Magdalence”.

Agnieszka Borowska przez 18 lat (1993-2014) realizowała cykliczne programy autorskie, kryminalne i śledcze na antenach Telewizji Polskiej oraz pracowała jako prezenterka informacji Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego. Autorskie cykle telewizyjne to m. in bijącą rekordy oglądalności Kronika Kryminalna TVP1, Raport Kryminały TVP1, Niepokonani – cykl dokumentalny TVP3, Reporterzy Non stop TVP1, Po Twojej stronie TVP Warszawa – magazyn interwencyjny, Top Kryminał TVP Warszawa oraz głośne demaskatorskie reportaże o ułaskawieniu przez prezydenta Lecha Wałęsę Słowika –członka gangu pruszkowskiego, kulisach krwawej policyjnej akcji w Magdalence czy fundacji „Bezpieczna Służba” Jeremiasza Barańskiego ps. Baranina stworzonej by sponsorować funkcjonariuszy. Dla Telewizji Polskiej relacjonowała też szczyt Organizacji Narodów Zjednoczonych poświęcony walce z przestępczością zorganizowaną w Palermo.

W 2015 roku Agnieszka Borowska rozpoczęła pracę w Telewizji Republika, gdzie była gospodarzem weekendowych wydań programu informacyjnego „Dzisiaj” oraz szefem projektów specjalnych. Potem współtworzyła poranny program rozgłośni katolickich „Siódma Dziewiąta” jako poranne pasmo publicystyczne z tematyką polityczną. Po zakończeniu kariery dziennikarskiej pracowała jako public menager manager. Od 2019 była rzecznikiem prasowym Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W lutym 2020 została rzecznikiem prasowym Ministerstwa Sprawiedliwości.

Agencja Informacyjna, Opinie, 8.11.2021