Koncern Leonardo świętuje 20. rocznicę pierwszego lotu śmigłowca AW139. Producent jest liderem liderem sprzedaży tego typu maszyn latający. Leonardo sprzedało blisko 1.200 takich śmigłowców, z czego dostarczyło już 1.100 maszyn, które w powietrzu spędziły 3.000.000 godzin.
Pierwsza maszyna AW139 wzbiła się w niebo z zakładów koncernu Leonardo we włoskim Cascina Costa di Samarate 3 lutego 2001 roku. Śmigłowiec leciał przez 45 minut, przeprowadzając wstępne testy sprawności do lotu, zawisu w powietrzu, lotu w bok i do przodu, jakości obsługi maszyny oraz podsystemów. Te testy szybko potwierdziły imponujące charakterystyki oraz pracę bez zakłóceń nowego modelu, a jego osiągi i zdolności stały się nowym wzorcem rynkowym, czyniąc go najważniejszym programem śmigłowcowym dwóch ostatnich dekad na poziomie międzynarodowym.
https://www.leonardocompany.com/en/products/aw139
Średni dwusilnikowy AW139 o wadze 7 ton może poszczycić się tym, że został zamówiony w ilości prawie 1.200 maszyn przez ponad 280 klientów z ponad 70 krajów na wszystkich kontynentach. Śmigłowiec wykazał się nadzwyczajnym poziomem niezawodności oraz zdolności operacyjnych i wylatał w sumie ponad 3.000.000 godzin od czasu pierwszej dostawy na początku 2004 roku. Śmigłowce AW139 powstają w Polsce, w zakładach PZL-Świdnik, które należąco koncernu Leonardo. Poza maszynami spółką produkuje też inne struktury lotniczych śmigłowców.
Dane z użytkowania dowodzą ogromnej wszechstronności AW139, które są w stanie zaspokoić praktycznie każde potrzeby rynkowe. Śmigłowiec stanowi około połowę światowej floty, w zastosowaniach użyteczności publicznej, jak zadania poszukiwawczo-ratownicze, medyczne, pilnowanie porządku publicznego, walka z pożarami, niesienie pomocy w stanach klęsk żywiołowych oraz zadania wojskowe. Ponadto maszyna ta zdobyła wiodącą pozycję w swojej klasie w sektorze transportu morskiego, oraz transportu bardzo ważnych osobistości, instytucjonalnego i korporacyjnego, a także innych zadań cywilnych.
Flota AW139 jest obecna prawie na całym świecie: około 30 proc. w Europie, prawie tyle samo w Azji i Australii, 15 proc. w obydwu Amerykach, i tylko nieco mniej na Bliskim Wschodzie. Międzynarodowy sukces AW139 jest tak wielki, że aby sprostać zapotrzebowaniu rynkowemu, śmigłowiec jest produkowany na różnych liniach montażowych zarówno we Włoszech, w zakładach w Vergiate, jak i w Stanach Zjednoczonych w Filadelfii, które dotąd dostarczyły około 30% wszystkich maszyn wyprodukowanych do dnia dzisiejszego. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wkrótce wprowadzą oparty o AW139 model Boeing MH-139, który ma zastąpić flotę maszyn UH-1N.
AW139 rozwinął się znacznie przez lata, dostosowując się do zmieniających się potrzeb odbiorców. Maksymalna masa startowa wzrosła z 6,4 do 7 ton. Certyfikowano blisko 1.000 zestawów i sprzętu do realizacji misji. Dzięki zaawansowanym systemom ochrony przed oblodzeniem, AW139 może latać w każdych warunkach pogodowych. Jest to także jedyny model na świecie mający wyjątkową zdolność do dalszego lotu przez ponad 60 minut bez oleju w przekładni głównej, czyli dwa razy więcej niż wymagane 30 minut przez władze certyfikujące.
W 2020 roku wprowadzono nowe wyróżniające możliwości dla zestawu awioniki, włączywszy w to wizję syntetyczną, ulepszony system ostrzegania o bliskości ziemi wraz z trybami morskimi, poprawione mapy 2D i bezprzewodowe wczytywanie danych, poprawiające świadomość sytuacyjną załogi i zmniejszające obciążenie pracą dla operacji nocnych lub w trudnych warunkach pogodowych.
Pomimo doświadczenia i dojrzałości osiągniętej przez prawie 17 lat wykonywania zadań operacyjnych, AW139 pozostaje młodym i nowoczesnym projektem śmigłowcowym, który będzie nadal odgrywał wiodącą rolę w przyszłości. AW139 zakorzeniony jest praktycznie we wszystkich obszarach przywództwa rynkowego Leonardo jak przekładnie i dynamika, integracja systemów i personalizacja, najlepsze osiągi w swojej klasie, wszechstronność w realizacji misji, najwyższe standardy w zakresie bezpieczeństwa oraz szeroki zakres wciąż rosnącego lokalnego wsparcia klienta a także usług i rozwiązań szkoleniowych, opracowanych i rozwijanych tak, aby umożliwić klientom na całym świecie maksymalne wykorzystanie zdolności tego typu maszyny.
AW139, będący maszyną pierwszego wyboru, w swojej klasie, z którą porównywane są wszystkie istniejące i nowe modele, stanowi także punkt zwrotny w sektorze wiropłatów poprzez wprowadzenie koncepcji „rodziny śmigłowców” Leonardo. Maszyna jest w zasadzie protoplastą rodziny śmigłowców składającej się z mniejszego i lżejszego AW169 oraz większego i cięższego AW189. Modele te, co jest jedynym takim przypadkiem na świecie, dzielą tę samą filozofię konstrukcji, mają te same wysokie osiągi, te same charakterystyki lotu oraz te same standardy certyfikacji, jak również to samo podejście do utrzymania i szkolenia. Ta koncepcja pozwala operatorom, mającym duże, zróżnicowane floty, z modelami o masie od 4 do 9 ton, prowadzić znaczące synergie w zakresie szkolenia załóg, zarządzania lotami, utrzymania oraz wsparcia logistycznego.
Leonardo jest światowym koncernem w obszarze high-tech. Znajduje się w pierwszej 10 przedsiębiorstw w branży lotniczej, obronnej i bezpieczeństwa. To najważniejszy włoski koncern przemysłowy. Leonardo działa w 5 obszarach biznesowych. Leonardo może pochwalić się znaczącą obecnością na rynku przemysłowym we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Polsce i Stanach Zjednoczonych, gdzie działa również poprzez spółki zależne, takie jak Leonardo DRS (elektronika obronna) PZL Świdnik oraz spółki joint venture i partnerstwa: ATR, MBDA, Telespazio, ThalesAlenia Space i Avio. Koncern wykorzystuje swoją przewagę konkurencyjną w rozwiązaniach technologicznych i produkcyjnych (śmigłowce; samoloty; struktury lotnicze; elektronika; cyberbezpieczeństwo i przestrzeń kosmiczna). Spółka Leonardo jest notowana na giełdzie w Mediolanie (LDO). Grupa wchodzi w skład indeksów Dow Jones Sustainability Index (DJSI) od 2010 r. i jest uznawana za światowego lidera w dziedzinie zrównoważonego rozwoju w sektorze lotnictwa i obrony drugi rok z rzędu DJSI w 2020 r
Agencja Informacyjna, Gospodarka /DEC/ 07.02.2021