100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce 2021

 

Po raz szósty redakcja portalu branżowego WaszaTurystyka.pl, ogłosiła Listę „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce”. W „setce” znalazło się m. in. 18 reprezentantów touroperatorów i agentów (w 2020 było ich 17), 11 przedstawicieli hotelarzy (w 2020 – 9), 22 reprezentantów samorządów i organizacji turystycznych (w 2020 – 22), 6 urzędników (w 2020 – 14), 11 przewoźników lotniczych, autobusowych i kolejowych (w 2020 – 12), 6 reprezentantów portów lotniczych (w 2020 – 5).

 

Jak co roku Kapituła „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce” brała pod uwagę̨ wpływ na proces kształtowania procesów i struktur polskiej turystyki, stopień́ przyczyniania się do osiągniecia sukcesu (lub porażki) przez polską turystykę̨ lub poszczególne jej segmenty, zasoby finansowe (własne lub organizacji czy przedsiębiorstwa przez daną osobę̨ zarządzanej), wpływ na zatrudniane osoby, wiarygodność́, medialność, popularność (w pozytywnym lub negatywnym znaczeniu), wizerunek, publiczną i środowiskową̨ aktywność.

 

Adam Gąsior – redaktor naczelny portalu WaszaTurystyka.pl, przypomniał: „Od początku podkreślamy, że nie jest to ranking popularności ani lista najbardziej lubianych osób, w branży. Lista „100” nie jest także rankingiem biur podroży ani hoteli czy przewoźników. Tak więc na ogólną ocenę składają się rożne czynniki wymienione przeze mnie w tekście „Jak to robimy” i nie są to tylko i wyłącznie wyniki finansowe danej organizacji. Powtarzamy więc: nasza „100” to osoby, których decyzje biznesowe (niekiedy polityczne), sukcesy (lub porażki) zawodowe mają wpływ na sytuację w branży turystycznej. Idealnie byłoby, gdyby to był tylko dobry wpływ, niestety – musimy ocenić również zły wpływ. Tych, którzy mają ewentualnie wspomniany zły wpływ na rozwój (lub jego brak) turystyki, również na Liście uwzględniamy.” – Wyjaśnia Adam Gąsior – redaktor naczelny portalu WaszaTurystyka.pl

 

Adam Gąsior: W Polsce brakuje strategii turystycznej

 

Oto pierwsza „dwudziestka” 2021 z tegorocznej listy „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce”:

 

 1. Piotr Henicz – wiceprezes Itaki,
 2. Gheorghe Marian Christescu – prezes Polskiego Holdingu Hotelowego,
 3. Andrzej Gut-Mostowy – sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki,
 4. Rafał Milczarski – prezes Polskich Linii Lotniczych LOT,
 5. Rafał Szlachta – były prezes Polskiej Organizacji Turystycznej,
 6. Michael O’Leary – członek zarządu Ryanair,
 7. Dominik Borek – Dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki,
 8. József Váradi – Dyrektor generalny WizzAir,
 9. Michał Fijoł – członek zarządu PLL LOT ds. handlowych,
 10. Paweł Niewiadomski – prezes Polskiej Izby Turystyki i European Travel Agent’s and Tour Operators Associations,
 11. Grzegorz Baszczyński – prezes Rainbow,
 12. Izabela Stelmańska – prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej,
 13. Dariusz Górzny – prezes Wakacje.pl ,
 14. Marcin Mączyński – wiceprezes i sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego,
 15. Kaan Ergun – Dyrektor generalny Coral Travel,
 16. Ireneusz Węgłowski – prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego,
 17. Marcin Dymnicki – prezes TUI Poland,
 18. Sławomir Szulc – prezes Exim Tours,
 19. Jan Mazurczak – prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej,
 20. Maciej Nykiel – prezes biura Nekera.

 

Całość listy na WaszaTurystyka.pl: https://www.waszaturystyka.pl/100-najbardziej-wplywowych-osob-w-polskiej-turystyce-2021/

 

Ranking „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce” nie uwzględnia jednego bardzo ważnego podmiotu portalu WaszaTurystyka.pl.” – Zauważa Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu. – „Bez portalu WaszaTurystyka.pl nie tylko nie było rankingu „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce”, ale również Forum Promocji Turystycznej – najważniejszego wydarzenia w branży organizowanego przez redakcję, no i przede wszystkim profesjonalnego, błyskawicznego i kompletnego serwisu informacyjnego, bardzo potrzebnego całej branży.” – Wyjaśnia Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

 

Promocja turystyki wpływa pozytywnie na koniunkturę całej branży

 

WaszaTurystyka.pl to opiniotwórczy portal dla profesjonalistów branży turystycznej o silnej i ugruntowanej pozycji na rynku mediów turystycznych. Dostarcza codziennych wiadomości, ważnych opinii i komentarzy oraz wyróżnia się dynamicznym wzrostem i rozwojem, znajomością rynku turystycznego, niezależnością, profesjonalizmem i obiektywizmem. Portal prowadzony przez doświadczonych redaktorów, dobrze znanych w branży, ma rosnące grono oddanych czytelników i odbiorców newslettera, 300.000 odsłon miesięcznie, 100.000 unikalnych użytkowników miesięcznie, ponad 4.000 odbiorców codziennego newslettera, fanpage na Facebooku, Linkedin i Twitterze.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka / DEC / 29.12.2021