Adam Gąsior

Adam Gąsior: W Polsce brakuje strategii turystycznej

 

“W Polsce brakuje strategii turystycznej. W krajach poważnie myślących o gospodarce turystycznej podejście do rozwoju tej dziedziny jest kompleksowe, przemyślane, zaplanowane i konsekwentnie realizowane” – mówi Adam Gąsior, Redaktor Naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl w rozmowie z Agencją Informacyjną.


 

Agencja Informacyjna: Pod koniec września obchodziliśmy Światowy Dzień Turystyki. Z danych Euromonitor International wynika, że ten sektor przeżywa rozkwit, a w 2030 roku możemy się spodziewać 2,4 mld międzynarodowych przyjazdów. Jak może skorzystać na tym polska gospodarka?

Adam Gąsior, Redaktor Naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.plJuż na tym korzysta – z roku na rok liczba turystów odwiedzających nasz kraj się zwiększa. W 2017 roku Polskę odwiedziło 18,3 mln zagranicznych turystów, którzy łącznie wydali u nas 59,4 mld zł. Szacuje się, że turystyka generuje ok. 6 proc. polskiego PKB. A zapowiada się, że rok 2018 będzie dla branży turystycznej jeszcze lepszy.

Jednak Polska nie jest chyba kierunkiem turystycznym pierwszego wyboru. Nie mamy takiego klimatu jak Egipt, ciepłego morza, rozpoznawalnych zabytków jak Włosi czy Francuzi… Czy mamy potencjał, aby w jeszcze większym stopniu utrzymywać się z turystyki?

Oczywiście, że tak – wystarczy spojrzeć na przykłady krajów, które jeszcze 10 – 15 lat temu nie były kojarzone z turystyką wypoczynkową, a dziś przeżywają rozkwit turystycznego przemysłu. Świetnym przykładem są tutaj Niemcy – kraj o podobnych do naszych warunkach klimatycznych, zasobach naturalnych i kulturowych. Jeszcze 10 lat temu kojarzony głównie z wyjazdami służbowymi albo podróżami „za pracą” – dziś jest na naszym kontynencie drugim co do popularności kierunkiem turystycznych wyjazdów Europejczyków. Wyprzedza ich jedynie Hiszpania.

A kluczem do sukcesu jest…?

Promocja i profesjonalnie przygotowany produkt. To drugie już mamy, bo nasza infrastruktura turystyczna, baza noclegowa, oferta gastronomiczna – to wszystko świetnie się rozwija i stoi dziś na bardzo wysokim poziomie. Dzięki wykorzystaniu środków unijnych oraz dzięki przedsiębiorczości osób zajmujących się turystyką zawodowo, Polska przez kilkanaście ostatnich lat zmieniła się pod tym względem diametralnie.

Potrzeba natomiast dobrej, profesjonalnej, odpowiednio finansowanej i zorganizowanej promocji – która może zdziałać naprawdę dużo. Wystarczy spojrzeć na tych, którzy nie szczędzą środków – jak chociażby Dubaj – jakie mają wyniki. Oczywiście, to jest inna skala, ale nasze wydatki na promocję turystyczną są proporcjonalnie jednymi z najniższych w Europie. Wydajemy ok. 40 – 50 mln zł rocznie. Dużo większy budżet mają nawet o wiele mniejsi i mniej liczni Czesi.

Problemem są tylko niskie nakłady finansowe?

Nie, to nieco bardziej skomplikowane. Ogólnie rzecz biorąc chodzi o sposób myślenia o rozwoju turystyki na szczeblu centralnym. W Polsce brakuje strategii turystycznej. W krajach poważnie myślących o gospodarce turystycznej podejście do rozwoju tej dziedziny jest kompleksowe, przemyślane, zaplanowane i konsekwentnie realizowane. Tematy związane z systemem zarządzania promocją turystyczną już od dawna poruszamy na łamach naszego portalu, a od jesieni 2016 roku – na cyklicznym spotkaniu eksperckim, czyli Forum Promocji Turystycznej.

Jest to spotkanie mające na celu przybliżenie uczestnikom zagadnień związanych z promocją w turystce, poszukiwanie nowych rozwiązań i dobrych praktyk. A także zbliżenie ze sobą różnych „światów” i środowisk działających w tej branży: samorządowców, organizacji, biur podróży, hotelarzy, organizatorów turystyki, firm transportowych. Wyjście poza schematyczne myślenie, poszukiwanie inspiracji, umożliwienie dialogu. W tym roku spotykamy się 24 października w Warszawie – serdecznie zapraszamy każdego zainteresowanego tematem.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna /MAR/  Wywiady,  16.10.2018