Ze Stopklatką i na sporym plusie

 

Czy można zarabiać na polskich filmach? Stacja telewizyjna poświęcona prezentacji polskiego kina ze sporym zyskiem w pierwszym półroczu 2018 r.

 

Telewizja Kino Polska to stacja poświęcona w całości promocji polskiego kina.  Arcydzieła wielkich mistrzów sąsiadują tu z popularnymi serialami, a kultowe komedie uzupełniają odcinki Polskiej Kroniki Filmowej. Stacja powstała w 2003 roku, jest dostępna w całej Polsce, w największych sieciach kablowych i na wszystkich platformach cyfrowych.

 

W pierwszej połowie 2018 r. Kino Polska odnotowało 36,06 mln zł skonsolidowanego zysku netto w I poł. 2018 r. wobec 6,23 mln zł zysku rok wcześniej.

 

Zysk operacyjny wyniósł 38,47 mln zł wobec 8,24 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży osiągnęły 64,31 mln zł w I połowie 2018 r. wobec 59,03 mln zł rok wcześniej. W ujęciu jednostkowym zysk netto w pierwszym półroczu 2018 r. wyniósł 6,1 mln zł wobec 3,3 mln zł zysku rok wcześniej.

 

W czerwcu spółka Kino Polska TV SA, właściciel m.in. kanałów telewizyjnych Kino Polska i Zoom TV, kupiła od Agory SA za 32,2 mln zł 41% akcji spółki Stopklatka SA, nadawcy kanału naziemnego Stopklatka TV – największego kanału filmowego w Polsce.

 

Po transakcji Kino Polska TV SA, posiadając 82,6% akcji jest większościowym właścicielem Stopklatki TV a łączny udział kanałów Grupy Kino Polska w widowni z grupy komercyjnej wynosi 1,91% (SHR%, All 16-49).

 

– To dla nas kolejny, bardzo ważny krok, w realizacji strategii Grupy Kino Polska, którą jest stworzenie jednej z pięciu największych grup medialnych w kraju. Przejęcie Stopklatki znacząco podniesie wartość skonsolidowanych przychodów Grupy Kino Polska i przyniesie nam szereg korzyści zarówno w zakresie synergii kosztów, jak i wielu innych obszarów działalności, na przykład przy negocjacjach cen zakupu licencji filmowych – mówi Bogusław Kisielewski, Prezes Zarządu Kino Polska TV SA.

 

W sierpniu 2014 roku już po pół roku od początku nadawania, Stopklatka TV zdobyła 1% udziału w widowni z grupy komercyjnej. Wcześniej, od ponad 10 lat żaden inny nowy kanał nie uzyskałpodobnego wyniku w tak krótkim czasie.

 

W pierwszym kwartale 2018 roku udział Stopklatki TV w widowni z grupy komercyjnej wynosił 0,9%.

 

– Stopklatka TV idealnie pasuje do naszego portfolio, w którym przeważają kanały o tematyce filmowej. Dzięki telewizyjnym kompetencjom spółki Kino Polska kanał ten szybko wyrósł na lidera kanałów filmowych. Naszym nadrzędnym celem jest osiągnięcie znacznego przyrostuwidzów i przychodów reklamowych z segmentu kanałów naziemnych. Jako grupa, w perspektywie co najmniej roku, chcielibyśmy osiągnąć przynajmniej 3-procentowy udział grupy w oglądalności widowni komercyjnej w Polsce. Będziemy też rozwijać się na rynkach reklamowych w innych krajach, jak np. Czechy i Słowacja, gdzie już jesteśmy z podobną ofertą – dodaje Bogusław Kisielewski.

 

Kino Polska TV S.A. to grupa medialna, której głównymi gałęziami biznesowymi są: emisja i produkcja kanałów telewizyjnych, dystrybucja, działalność wydawnicza, produkcja filmowa, rekonstrukcja i archiwizacja dzieł polskiej kinematografii oraz internet.

 

Agencja Informacyjna

Agencja Informacyjna, Gospodarka /EST/ 06.08.2018

Na zdjęciu: Eugeniusz Bodo w filmie „Piętro wyżej” (1937 r.) Fot. by op unknown – http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?fotos=26516_1&galeria=25516, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36828234