Jeden z najlepszych polskich aktorów Zbigniew Zamachowski będzie gościem specjalnym wydarzenia „Artyści w CZYTELNIKU Czesław Czapliński zaprasza Fundacja Nowe Teraz”. To projekt, który dokumentuje najwybitniejszych Polskich artystów.
W legendarnej kawiarni „Czytelnik Nowe Wydanie”, rozpoczął się projekt „Artyści w CZYTELNIKU Czesław Czapliński zaprasza Fundacja Nowe Teraz”. Jest ot kontynuacja przedsięwzięcia „Artyści w Łazienkach” realizowanego organizowanego Łazienkach Królewskich. Są kameralne spotkania, w trakcie których spotkania są rejestrowane przez reżysera Jerzego Bonczyka i będą dostępne w internecie, czyli będzie mogło z nimi zapoznać szeroka publiczność na całym świecie.
We wtorek 25 października 2022 roku bohaterem wydarzenia „Artyści w Czytelniku Czesław Czapliński” będzie Zbigniew Zamachowski – aktor filmowy i teatralny, piosenkarz i kompozytor muzyki. Artysta będzie odpowiadać na pytania Czesława Czaplińskiego i publiczności. Poeta odpowie m. in. na kwestionariusz Prousta, który jest rodzajem zabawy towarzyskiej, znanej wśród europejskich mieszczuchów i salonowców co najmniej od 2 poł. XIX wieku. Tytuł kwestionariusza pochodzi od nazwiska francuskiego pisarza Marcela Prousta (1871–1922). Kwestionariusz składał się z kilkunastu pytań dotyczących osobowości osoby, która na nie odpowiadała, jej upodobań, zamiłowań itp. Pozornie błahy, stał się kwestionariusz Prousta jednym z pierwszych przykładów „testu” osobowości.
Zbigniew Zamachowski to jeden z najbardziej utalentowanych aktorów, autor muzyki i tekstów piosenek. Ukończył technikum ekonomiczne i szkołę muzyczną. Jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi. Zbigniew Zamachowski debiutował rolą Ryśka w filmie „Wielka majówka” w reżyserii Krzysztofa Regulskiego z 1981 roku, który też rozsławił rockowy zespół muzyczny „Mannam” (Kora i Marek Jackowski).
Zbigniew Zamachowski jest jednym z najpopularniejszych aktorów swojego pokolenia. Grał między innymi w filmach Kazimierza Kutza takich jak: „Pułkownik Kwiatkowski”, „Zawrócony”, „Sława i chwała”; Krzysztofa Kieślowskiego „Dekalog 10″, „Trzy kolory: Biały” oraz Andrzeja Wajdy, Jacka Borowskiego, Macieja Wojtyszki, Filipa Bajona i Wojciecha Marczewskiego.
Zbigniew Zamachowski jest laureatem licznych nagród, zarówno polskich (Wiktory’93 i ’96, Złota Kaczka’93, Nagroda Bardiniego’97) jak i zagranicznych. W latach 1985-97 występował w Teatrze Studio w Warszawie. Obecnie pracuje w Teatrze Narodowym.
Czesław Czapliński – światowej sławy artysta fotograf, dziennikarz i autor filmów dokumentalnych, łodzianin z urodzenia, obywatel świata. Od roku 1979 mieszka w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych Ameryki i Warszawie w Polsce. Autor 45 albumów i książek oraz wielu filmów dokumentalnych. Miał ponad 300 wystaw fotograficznych, m. in.: w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, a także w Nowym Jorku, Chicago, Nicei, Moskwie, Londynie, Monachium i Brukseli.
W ciągu ponad 40 lat kariery, Czesław Czapliński fotografował najbardziej znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki, sportu, wśród nich znajdziemy takie postacie, jak: papież Jan Paweł II, Muhammad Ali, Isaac Asimov, Maurice Béjart, Leonard Bernstein, Bernardo Bertolucci, Cindy Crawford, Oscar de la Renta, Alain Delon, Catherine Deneuve, Placido Domingo, Umberto Eco, Jane Fonda, Michael Jackson, Joseph Heller, Vladimir Horowitz, Henry Kissinger, Calvin Klein, Jerzy Kosiński, Shirley MacLaine, Liza Minnelli, Roger Moore, Alberto Moravia, Willie Nelson, Richard Nixon,Luciano Pavarotti, Gregory Peck, Paloma Picasso, Roman Polański, Isabella Rossellini, Omar Sharif, Brooke Shields, Isaac Singer, Susan Sontag, Donald Trump, Tina Turner, Liv Ullmann, John Updike, Peter Ustinov, Kurt Vonnegut, Andy Warhol czy Raquel Welch.
Zdjęcia Czesława Czaplińskiego publikowane były na całym świecie, np. w pismach „The New York Times”, „Time”, „Vanity Fair”, „The Washington Post”, „Newsweek”, „Twój Styl”, „Viva”, „Rzeczpospolita”. Prace artysty znajdują się w zbiorach Library of Congress w Waszyngtonie, New York Public Library, Muzeum Narodowym w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Bibliotece Narodowej w Warszawie i wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie.
Czesław Czapliński otrzymał wiele znaczących nagród takich jak: Złoty Medal Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego; Złoty Medal „Za Fotograficzną Twórczość”, medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, „Obiektyw kulturalny” – nagroda Agencji Informacyjnej.