Zaczęły się inwestycje w q-commerce

 

Jeszcze kilka lat temu nikt się nie spodziewał, że zamówienie i dostawa jakiegokolwiek produktu będzie możliwa w ciągu jednego dnia. Okazuje się, że teraz jeśli chodzi o produkty spożywcze już tak można i to zaledwie 15 minut. Testy q-commerce prowadzi coraz więcej przedsiębiorstw, w tym duże sieci handlowe. Usługa szybkich zakupów zyskała na popularności w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Do niedawna korzystali z niej konsumenci dużych światowych metropolii – Nowego Jorku, Berlina czy Londynu. Czy q-commerce przyjmie się także w Polsce?

 

Innowacyjne sklepy bezobsługowe na miarę XXI wieku

 

Q-commerce (ang. quickcommerce – szybki handel) to model, który zakłada dostawę produktów w maksymalnie kilkadziesiąt minut od momentu złożenia zamówienia. Założenie jest proste: jeśli w trakcie przygotowywania posiłku nagle zabraknie jakiegoś produktu, jest wybór – można wyjść do najbliższego sklepu stacjonarnego lub złożyć szybkie zamówienie przez internet. Maksymalnie 20 min. później kurier dostarczy brakujące artykuły spożywcze.

 

Na rynek ekspresowych zakupów online wchodzi np. Grupa Żabka i prezentuje nową aplikację Jush. Aplikacja debiutuje pilotażowo w Warszawie na systemie iOS, początkowo klienci mogą zamawiać zakupy w części Śródmieścia, Starej Ochoty, Woli i Ursynowa. Usługa będzie jednak rozwijana, by stała się dostępna dla mieszkańców kolejnych dzielnic stolicy, a w przyszłości także innych miast. Docelowo cały proces, od złożenia zamówienia do przybycia kuriera, ma trwać do 15 minut. Konsumenci mogą wybierać spośród 1.300 produktów, znanych m. in. z sieci sklepów Żabka. Zamówienia produktów do domu w ramach usługi Żabka Jush można składać od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7:00-23:00. W dni świąteczne usługa nie będzie dostępna. Nie ma minimalnej kwoty zamówienia. Kupując produkty o wartości powyżej 35 zł nie zapłacimy za dostawę, w innych przypadkach jej koszt wyniesie 3,99 zł.

 

Wielka rewolucja małych sklepów

 

„Jeszcze kilka lat temu nikt nie spodziewał się, że zamówienie i dostawa produktu będą możliwe w ciągu jednego dnia. Obecnie, dzięki q-commerce, klienci mogą mieć zakupy w swoim domu nawet w kwadrans.” – Wyjaśnia Tomasz Blicharski – wiceprezes zarządu i dyrektor zarządzający Żabka Future. – „ W ramach start-upu Lite e-Commerce skupiamy się na rozwoju nowej usługi Żabka Jush, aby zagwarantować jak najwyższe standardy obsługi i maksymalną wygodę użytkowania. Zależy nam na dotarciu do klienta w szybkim czasie, aby otrzymał swoje zakupy właściwie „na już” – Deklaruje Tomasz Blicharski – wiceprezes zarządu i dyrektor zarządzający Żabka Future.

 

Za wdrożenie i rozwój rozwiązań e-commerce w ramach Grupy Żabka odpowiada startup Lite e-Commerce. – W Lite trzymamy się zasady, że każde z zaproponowanych przez nas rozwiązań jest przygotowywane z myślą o kliencie. To właśnie jego oczekiwania i wygoda są dla nas najważniejsze.” – Wyjaśnia Wojciech Krok, CEO Lite e-Commerce. – „Stąd pomysł na Jush, która pomoże konsumentom w sytuacji, kiedy wyjście po zakupy jest niemożliwe. Chcemy rozwijać aplikację w oparciu o feedback konsumentów. Ruszamy w Warszawie, gdzie uruchomimy pilotaż, w którym weźmie udział duża grupa osób, a ich opinia będzie miała dla nas największe znaczenie. Wraz z Grupą Żabka chcemy zaoferować im nową jakość na rynku. – Twierdzi Wojciech Krok, CEO Lite e-Commerce.

 

Modern convenience stało się trwałym trendem

 

Pilotaż usługi Żabka Jush ruszył 21 października 2021 r. Początkowo aplikacja Jush będzie dostępna dla użytkowników systemu iOS w AppStore. W listopadzie 2021 r. zadebiutuje na urządzeniach z Androidem. Obecnie Lite e-Commerce prowadzi procesy rekrutacyjne. Poszukiwani są m. in. kierownik magazynu artykułów spożywczych, pracownicy infolinii oraz kurierzy.

 

„Prognozy wskazują, że w ciągu najbliższych lat rynek e-commerce będzie rósł dwucyfrowo. Decydują o tym klienci, którzy oczekują szybkich, ultranowoczesnych i wygodnych rozwiązań online, dopasowanych do ich codziennych potrzeb. Z myślą o tych oczekiwaniach skutecznie poszerzamy portfolio Grupy Żabka o kolejne, unikatowe biznesy jak np. Maczfit, Dietly.pl i obecnie start-up Lite e-Commerce.” – Wyjaśnia Tomasz Suchański – prezes zarządu, CEO Grupy Żabka.

 

Przybywają mobilne sklepy

 

Inwestycja w nowe usługi ma na celu przyspieszenie rozwoju handlu online największej sieci modern convenience w Polsce.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka / KAM/ 26.10.2021