Grupa Żabka innowacje i rozwój

Żabka połączyła ekologię z technologią

 

 

Popularna sieć sklepów otwiera laboratorium innowacji ekologicznych wzbogaconych o rozwiązania smart. W formacie Eko Smart zastosowano jedną z pierwszych na świecie instalacji perowskitowych – w tej przełomowej technologii powstały tzw. cenówki oraz żaluzje z ogniwami perowskitowymi. Placówkę wyposażono w systemy do zdalnego zarządzania oświetleniem oraz znajdującymi się w sklepie urządzeniami, a przy stoisku z kawomatem ułożono płytki wykonane z fusów i łusek po kawie. Zamykane, izolowane matami z konopi siewnymi lodówki pozwalają na dużą oszczędność energii, podobnie jak wypełnione glikolem półki w szafie mroźniczej.

 

Zielona energia w Żabce

 

Żabka Eko Smart to kontynuacja projektu realizowanego od 2020 r., kiedy to w Warszawie sieć uruchomiła pierwszy sklep w 100 proc. zasilany zieloną energią. Warszawska placówka ma charakter laboratorium, w którym Żabka – niejednokrotnie jako pierwsza organizacja na świecie – testuje blisko 20 przyjaznych środowisku rozwiązań, pokazując kierunek, w jakim rozwijać się będzie przyszłość handlu. Kolejnym krokiem było uruchomienie w kwietniu 2022 r. Żabki Smart w Poznaniu, w której badane są nowe rozwiązania technologiczne, mające na celu usprawnienie pracy franczyzobiorców. Teraz sieć łączy i wzbogaca oba projekty, rozwijając unikalny projekt – pierwsza Żabka Eko Smart zlokalizowana jest w Poznaniu.

 

„Na bazie doświadczeń z pilotażowych programów prowadzonych w laboratorium Żabki w Warszawie, wprowadziliśmy do sieci nowe rozwiązania, dzięki którym zredukowaliśmy emisje gazów cieplarnianych o ponad 1.300 ton CO₂, a także zmniejszyliśmy zużycie energii elektrycznej o prawie 261 MWh.” – Wylicza Anna Grabowska – wiceprezes zarządu ds. strategii konsumenckich, Grupa Żabka. – „Aktualnie wkraczamy w kolejny etap projektu i uruchamiamy Żabkę Eko Smart, czyli pierwszą w Polsce placówkę, w której łączone są kwestie związane z ekologią z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, usprawniającymi pracę franczyzobiorców i ich pracowników. Prezentując nowe rozwiązania, zachęcamy także klientów do pozyskiwania zupełnie innych doświadczeń zakupowych. Liczymy, że w ten sposób dodatkowo zasiejemy w nich ciekawość i zachęcimy do proekologicznych działań. – Wyjaśnia Anna Grabowska – wiceprezes zarządu ds. strategii konsumenckich, Grupa Żabka.

 

Zastosowane w Żabce Eko Smart rozwiązania typu smart są efektywne energetycznie i znacznie usprawniają codzienną pracę franczyzobiorcy i obsługi sklepu. – „Żabka stale wspiera franczyzobiorców wieloma narzędziami, dzięki którym prowadzenie biznesu jest łatwiejsze. Żabka Eko Smart jest wręcz naszpikowana innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi opartymi na sztucznej inteligencji, które współpracują z obsługą sklepu. „Komunikują się” one z franczyzobiorcą i sprzedawcami oraz „wykonują” niektóre czynności w placówce.” – Opowiada Adam Manikowski – wiceprezes zarządu, dyrektor zarządzający Żabka Polska. – „Czujniki zalania, automatyczny pomiar temperatury w sklepie, pomiar zużycia energii uwalniają ich czas, pozwalają skupić się na obsłudze klienta, a przy tym są proekologiczne. To nowy krok, w realizacji strategii franczyzocentryczności, zgodnie z którą Żabka tworzy innowacyjne rozwiązania, pomagające przedsiębiorcom prowadzić lokalny biznes, dodatkowo robiąc to w sposób jak najbardziej przyjazny środowisku. Realizacja celów, które wyznaczyła sobie Żabka była możliwa dzięki dobrej współpracy z Urzędem Miasta Poznania i Miejskim Konserwatorem Zabytków. Dzięki otwartości urzędników na innowacje i proekologiczne rozwiązania kupujący, franczyzobiorca Żabki Eko Smart oraz jego pracownicy mogą w praktyce testować innowacyjne pomysły, w fazie wdrażania. – Wyjaśnia Adam Manikowski – wiceprezes zarządu, dyrektor zarządzający Żabka Polska.

 

Sklep autonomiczny w modelu store-in-the-store zadebiutował

 

Energia, z której korzysta Żabka Eko Smart w Poznaniu, pochodzi w 100 proc. z odnawialnych źródeł. W sklepie zastosowano jedną z pierwszych na świecie instalacji perowskitowych. To przełomowa technologia fotowoltaiczna, generująca zieloną energię ze światła słonecznego i sztucznego. Wykonano z niej żaluzje pokrywające jedną ze ścian budynku oraz zainstalowane w placówce listwy cenowe, tzw. „cenówki”, co dodatkowo pozwala na oszczędność papieru. Na dachu sklepu zamontowano także 15 modułów paneli fotowoltaicznych.

 

W Żabka Eko SmartPoznaniu znaleźć można nowoczesne, zamykane lodówki, ograniczające zużycie energii, potrzebne do schłodzenia towaru, a ich izolacja wykonana z mat z konopi siewnych ma bardzo dobre właściwości termiczne. Jest to obiecująca alternatywa dla powszechnie stosowanej pianki poliuretanowej, gdyż konopie – jako materiał pochodzenia naturalnego – są w pełni biodegradowalne. Zainstalowane wewnątrz szaf mroźniczych półki glikolowe wypełnione są glikolem, który pozwala magazynować chłód i oddawać go w najbardziej krytycznych momentach pracy urządzenia, co zwiększa bezpieczeństwo przechowywanych produktów podczas zewnętrznych awarii.

 

Z zielonej energii mogą bezpośrednio korzystać również klienci Żabka Eko Smart w Poznaniu. Przed tym sklepem stanęła ławka solarna, dzięki której można naładować telefon.

 

Żabka: „Wygodnie i Odpowiedzialnie”

 

Aby ograniczyć ilość pyłów i szkodliwych substancji, które trafiają do atmosfery, jedna ze ścian budynku, w którym znajduje się Żabka Eko Smart, została pokryta roślinami. Produkują one tlen oraz pochłaniają kurz i szkodliwe związki z powietrza. Łącznie w 280 donicach posadzono 532 rośliny. Efekt eliminacji szkodliwych substancji dodatkowo wzmocni ułożona przy budynku antysmogowa kostka, która – w porównaniu z asfaltem – zmniejsza stężenie tlenków azotu w powietrzu średnio o ok. 50 proc.

 

Sieć Żabka pamięta również o rowerzystach. Stojak rowerowy umożliwia bezpieczne pozostawienie przed sklepem roweru, a znajdująca się obok Żabka Eko Smart w Poznaniu stacja naprawy rowerów pozwoli szybko wyregulować hamulce i przerzutki, napompować koła oraz dokonać awaryjnych napraw.

 

Zastosowane w Żabka Eko Smart w Poznaniu rozwiązania „komunikują się” z franczyzobiorcą i sprzedawcami oraz „wykonują” niektóre czynności w sklepie. Dzięki systemowi nagłośnienia obsługa sklepu otrzymuje komunikaty, dotyczące ewentualnej awarii czy informacje o sytuacjach wymagających interwencji człowieka, jak np. brak kawy w kawomacie. W ramach Smart Shop Control oraz Hybrid System, dzięki odpowiednim czujnikom, temperatura w sklepie dostosowuje się w sposób automatyczny do aktualnie panujących warunków atmosferycznych, pomiar zużycia energii oraz integracja międzysystemowa pozwala na weryfikację poprawność działania urządzeń, a czujniki zalania wykryją usterki sprzętu chłodniczego, w efekcie obniżając koszty oraz redukując czas przestoju sklepu.

 

Modern convenience stało się trwałym trendem

 

Innowacyjny sklep wpisuje się w Strategię Odpowiedzialności Grupy Żabka, której jednymi z głównych obszarów są troska o środowisko naturalne, w tym osiągnięcie neutralności klimatycznej do końca 2025 r., o której mówią dyrektywy Unii Europejskiej i zredukowanie intensywności emisji w sklepach o 70 proc. do końca 2026 r., oraz podniesienie poziomu satysfakcji franczyzobiorców ze współpracy z siecią.

 

Agencja Informacyjna, gospodarka, /ART/ 10.09.2022