Za blisko 90 dni odbędzie się EuroSkills Gdańsk 2023

Od 5 do 9 września 2023 r. w Gdańsku będzie odbywała 8. edycja europejskiego konkursu umiejętności branżowych Mistrzostwa Europy Młodych Profesjonalistów EuroSkills. Polska po raz pierwszy będzie gospodarzem tego wydarzenia. EuroSkills Gdańsk 2023 zostało zapowiedziane przez organizatorów na specjalnym spotkaniu w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie.

Mistrzostwa Europy Młodych Profesjonalistów Euroskills jest to największy konkurs edukacyjny i umiejętności zawodowych w Europie, który odbywa się co w lata. W Euroskills Gdańsk 2023 rywalizować będzie 600 zawodników z 32 państw o tytuły Mistrza Europy w 43 konkurencjach podzielonych na 6 kategorii: technologia budowlana, sztuka i moda, technologia informatyczna i komunikacyjna, technologia wytwarzana i inżynieria, usługi społeczne, transport i logistyka. Wydarzenie wpisuje się w obchody Europejskiego Roku Umiejętności (European Year of Skills).

„Spodziewamy się, że z okazji Euroskills 2023, 100.000. osób z całej Europy przyjedzie do Gdańska.” – Szacuje dr hab. Paweł Poszytek – Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. – „Będą to edukatorzy, ludzie biznesu, przedsiębiorcy i sponsorzy. Ten cały zawodowy świat spotka się w jednym miejscu i to będzie na naszej polskiej ziemi”. – Wyjaśnia dr hab. Paweł Poszytek – Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Na konferencji prasowej Euroskills Gdańsk 2023, wirtualnie pojawił się Patrik Svensson – przedstawiciel organizacji WorldSkills Europe, która jest jednym z organizatorów wrześniowego wydarzenia. W swoim wypowiedzi zwrócił on uwagę, że głównym celem konkursu jest zjednoczenie edukatorów, przedstawicieli rządu, przedsiębiorców oraz młodzieży, aby przyspieszyć rozwój umiejętności zawodowych i przynieść korzyści nie tylko indywidualnym jednostkom, ale także systemom ekonomicznym i całym społecznościom.

„Od samego początku myślimy o WorldSkills w kategoriach globalnych, a nie lokalnych.” – Oświadczył Patrik Svensson – przedstawiciel organizacji WorldSkills Europe. – „Organizując ceremonie otwarcia i zamknięcia Euroskills Gdańsk 2023 wzorujemy się na największych wydarzeniach tego typu na całym świecie.”– Wyjaśnia Patryk Jasiński – Producent EuroSkills Gdańsk 2023. – „Stawiamy na młodość, na entuzjazm i będziemy starać się pokazać tym młodym widzom to, co najlepszego Polska ma do zaoferowania.” – Deklaruje Wyjaśnia Patryk Jasiński – Producent EuroSkills Gdańsk 2023.

Po prezentacji części atrakcji, które czekają na uczestników podczas zawodów Euroskills Gdańsk 2023, na konferencji prasowej zaprezentowano wideo rozmowy z reprezentantami polskiej kadry, która weźmie udział we wrześniowej rywalizacji. Polska drużyna liczy 43 zawodników, którzy będą rywalizować z reprezentantami 32 państw w 37 konkurencjach.

EuroSkills Gdańsk 2023 to wydarzenie, które jest napędzane współpracą pomiędzy sektorem edukacji a biznesem. Z tej przyczyny na konferencji prasowej byli też przedstawiciele instytucji wspierających to przedsięwzięcie. O tym, dlaczego warto wesprzeć EuroSkills Gdańsk 2023 mówiła Joanna Przydatek – reprezentantka Fundacji Empiria i Wiedza, założonej przez Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Rafał Bień – Dyrektor pionu Factory Automation Siemens Polska.

Pani Joanna Przydatek przyznała, że ponowne wsparcie kadry WorldSkills Poland przez Fundacje Empiria i Wiedza podyktowane jest przekonaniem, że kapitał społeczny najlepiej budować poprzez inwestycje w edukacje. – „Chcielibyśmy pokazywać społeczeństwu, że umiejętności branżowe są bardzo ważne w tych czasach”. – Oświadczyła Joanna Przydatek – reprezentantka Fundacji Empiria i Wiedza, założonej przez bank Gospodarstwa Krajowego

Na zakończenie przedstawiono także ramowy plan corocznego wydarzenia organizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji – Kongresu Edukacji, który  w 2023 roku będzie miał miejsce w Gdańsku, jako jedno z wydarzeń towarzyszących konkursowi EuroSkills Gdańsk 2023.

Wszystkie zarejestrowane osoby, które wezmą udział VIII Konkursie EuroSkills Gdańsk 2023, między 5-9 września 2023 r., otrzymają wiele niespodzianek, poza śledzeniem zmagań konkursowych, na widzów będą czekać strefy „Try a skill” – i to właśnie na nich każdy będzie mógł spróbować swoich sił w innych zawodach. Ceremonia Otwarcia odbędzie się 5 września w Polsat Plus Arena Gdańsk. Konkurs będzie trwał 3 dni, (6-8 września 2023 r.) w Amberexpo Gdańsk).Ceremonia Zamknięcia odbędzie się 9 września w Polsat Plus Arena Gdańsk. Udział w EuroSkills Gdańsk 2023 jest bezpłatny. Od publiczności  wymaga jedynie rejestracji, pod linkiem: http://wydarzenia.frse.org.pl/ankieta/905914/euroskills-gdansk-2023-rejestracja.html

EuroSkills Gdańsk organizowany jest przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, WorldSkills Poland i WorldSkills Europe, w partnerstwie z Miastem Gdańsk, AmberExpo i Polsat Plus Arena Gdańsk. Drużynę polski w przygotowaniach wspiera Fundacja Empiria i Wiedza.

Agencja Informacyjna, gospodarka, /DEC/ 7.06.2023