Wystawa rzeźb Krzysztofa Ostrzeszewicza

Rzeźba to dziedzina plastyczna, której przedmiotem jest kształtowanie kompozycji trójwymiarowych. Doskonałym punktem wyjścia dla tej dziedziny sztuki jest ludzkie ciało. To właśnie temat twórczości Krzysztofa Ostrzeszewicza, którego rzeźby będzie można zobaczyć na wystawie w Galerii (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

 

Wystawa jest prezentacją ostatnich siedmiu lat mojej pracy twórczej. Składa się z siedemnastu rzeźb figuratywnych i czterdziestu szkiców. (…) W rzemieślniczej rzeźbie upatruję doskonałego połączenia pierwiastka duchowego z materialnym. Efekt końcowy zweryfikowany przez długą i czasami ciężką pracę, w połączeniu z wysoko postawionym celem – jakim jest sztuka figuratywna – jest czytelny i może być interesujący dla wielu. Uważam ponadto, że pole poszukiwań twórczości tego rodzaju jest nieskończone i pozwala mi skierować wypowiedź w stronę wartości uniwersalnych, w przeciwieństwie do działalności artystycznej rozprawiającej na tematy codzienne, które według mnie powinny być zarezerwowane dla publicystyki.” – mówi o swojej wystawie Krzysztof Ostrzeszewicz.

Inspiracją do rzeźb Krzysztofa Ostrzeszewicza jest ludzkie ciało, doskonały punkt wyjścia dla tej dziedziny sztuki. W rzeźbach autora obok talentu i pomysłowości widać ogromne umiejętności warsztatowe. Bohaterowie jego prac najczęściej pochodzą z mitologii lub biblii. Artysta w swej działalności artystycznej uzyskuje własną oryginalność, która jednocześnie jest kontynuacją starożytnego kanonu piękna.

„Krzysztof Ostrzeszewicz nie boi się sięgać po tematy, w których tak chętnie wypowiadali się jego poprzednicy, świadomie angażując się w ten artystyczny dialog pokoleń. W jego postawie twórczej widoczny jest szacunek do poprzedników – nierzadko mistrzów – ale i pasja wynikająca z robienia czegoś na przekór autorytetom – zaznaczenia indywidualnego pierwiastka – nie po to, by kwestionować przeszłe dokonania, ale żeby pokazać, iż w sztuce figuratywnej jest miejsce dla oryginalnego głosu.” Komentuje jedna z kuratorek wystawy Paulina Świerczyńska.

„Samotne, nieruchome i skupione na sobie trwanie – to wspólna cecha wszystkich rzeźb Krzysztofa Ostrzeszewicza. I ich niewątpliwa wartość: zarówno jako symboli przez nie wyrażonych idei, jak i jako dzieł sztuki.” – mówi Stanisława Zacharko – Łagowska, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach

Krzysztof Ostrzeszewicz – w latach 2005-2010 odbył studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego rzeźba dyplomowa pt. „Pieta” obroniona w pracowni prof. Adama Myjaka została wyróżniona wyborem do udziału w wystawie „COMING OUT – Najlepsze Dyplomy ASP 2010”. W tym samym roku wykonał nagrobek Zbigniewa Zapasiewicza na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym w Warszawie, na zlecenie Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. Zajmuje się rzeźbą, malarstwem, grafiką wydawniczą i fotografią. W latach 2009-2012 tworzył okładki książek i ilustracje dla wydawnictwa Klin, do książek Joanny Chmielewskiej. W 2019 r. jego rzeźba dyplomowa „Pieta” została wybrana do grupy czterdziestu najlepszych prac dyplomowych ostatniej dekady. Rzeźby Krzysztofa Ostrzeszewicza znajdują się w licznych prywatnych kolekcjach sztuki w Polsce.

Wernisaż wystawy Krzysztofa Ostrzeszewicza odbędzie się 12 lutego 2020 roku o godzinie 19:00 w Galerii (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Centrum Olimpijskie im. Jana Pawła II, przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 w Warszawie. Wystawę można oglądać do do 8 marca 2020 roku. Na wystawę zapraszają 101 Projekt Galeria Sztuki Współczesnej oraz Galeria (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Kuratorkami wystawy są Kama Zboralska oraz Paulina Świerczyńska.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /now/ 10.02.2020