Wnetowe Koniczynki 2021 wręczone!

 

 

W siedzibie Domu Polskiego w Dublinie, poraz pierwszy nagrody „Wnetowa Koniczynka” przyznało Radio Wnet i Studio 37 Dublin, przy współpracy ze stowarzyszeniem Irish Polish Society i redakcją portalu Polska-IE.com, której szefuje Bogdan Feręc.

 

Dora Gola – narodziny polskiej gwiazdy w Irlandii

 

Kapituła nagrody „Wnetowa Koniczynka”, w skład której wchodzą Krzysztof Skowroński – szef  Radia Wnet i prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Katarzyna Sudak – producentka i dziennikarka, Bogdan Feręc – właściciel i redaktor naczelny portalu Polska-IE.com i Tomasz Wybranowski – dyrektor muzyczny sieci Radia Wnet, szef Studia 37 Dublin i dziennikarz irlandzkiej rozgłośni NEAR FM, uhonorowała 5 osób ze świata kultury, sztuki, nauki i biznesu za całokształt ich działań i bycie wspaniałymi ambasadorami polskiej marki i charakteru na Szmaragdowej Wyspie.

 

„Celem nagrody „Wnetowa Koniczynka” jest wyrażenie uznania przede wszystkim tym wspaniałym osobom, które przez wiele lat angażują się w promowanie Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Irlandii.” – Wyjaśnił Tomasz Wybranowski – szef Wnetowego Studia 37 Dublin.

 

 

W uroczystości przyznania nagród „Wnetowe Koniczynki” wzięło udział blisko 50 osób, głównie luminarzy kultury, z historykiem i pisarzem Patrickiem Quigley na czele, przedstawiciele świata nauki, muzycy i artyści oraz reprezentant polskiej dyplomacji Grzegorz Sala – I Radca Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Dublinie, Konsul Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Irlandii, który z Bogdanem Feręcem wręczył nagrody „Wnetowe Koniczynki” wszystkim laureatom.

 

Tomasz Wybranowski: Polska i Irlandia – w objęciach obu kultur

 

Statuetki „Wnetowych Koniczynek” i okolicznościowe dyplomy otrzymali:

  • W kategorii „Wschodząca Gwiazda Muzyki – Ambasador polskiej kultury w Republice Irlandii” statuetkę otrzymała Dora Gola – piosenkarka i tancerka, jedna z nadziei irlandzkiej muzyki według pisma „Hot Press”,
  • w kategorii: „Dwa serca – dwie Ojczyzny” statuetkę wręczono Krystynie Pycińskiej-Taylor, przewodniczącej zarządu Polskiego Ośrodka Społeczno–Kulturalnego w Dublinie (POSK). W laudacji czytamy: „W uznaniu zasług za współpracę, troskę o korzenie Polek i Polaków w Republice Irlandii i nasze dziedzictwo narodowe i kulturowe na Szmaragdowej Wyspie, zacieśnianie mostów polsko–irlandzkich i przewodzenie, z sukcesami, Polskiemu Ośrodkowi Społeczno–Kulturalnemu w Dublinie.”,
  • w kategorii „Najważniejszy polski album muzyczny 2021 roku” nagrodzono Bartosza Marmola, muzyka i kompozytora, lidera formacji Administratorr, Administratorr Electro i Dildo Bagginsi. Trofeum Bartosz Marmol otrzymał za album Dildo Bagginsa „Dla wszystkich dziewczyn nie dla wszystkich chłopców”, który ubogacił słuchaczy szczerością i sznytem prawdy w dobie po pandemii SARS-CoV-2,
  • w kategorii „Wiedza, edukacja, wychowanie młodzieży” wyróżniono doktora Jarosława Płacheckiego, dyrektora i dziekana Staropolskiej Szkoły Wyższej, Wydziału Zamiejscowego w Dublinie. Nagrodę przyznano „Za działalność, która wciąż wnosi ważny wkład w rozkwit i umacnianie pozycji jedynej polskiej wyższej uczelni pod niebem Irlandii – Staropolskiej Szkoły Wyższej, Wydziału Zamiejscowego w Dublinie, której piętnastolecie istnienia przypada na rok 2022.” Doceniono także działalność kronikarską polskich śladów na Szmaragdowej Wyspie, czego przykładem nowe wydania „Rocznika Towarzystwa Irlandzko–Polskiego” czy wydawnictwo „Kalendarium polskiej dyplomacji w Irlandii”, które ukazały się pod redakcją doktora Jarosława Płacheckiego,
  • W kategorii „Polski biznes w Irlandii” nagrodę przyznano polskiemu przedsiębiorstwu rodzinnemu, które zawojowała swoimi wypiekami całą Szmaragdową Wyspę – MMM Family Bakery, z panem Marcinem Chlebickim na czele. W uzasadnieniu Kapituły „Wnetowych Koniczynek” można przeczytać: „Rodzinie Chlebickich – The Breadski Brothers za dbałość o wyśmienitą jakość chleba i innych smacznych produktów, za sprawą pracowitości i ogromu wkładanego serca w wypieki, a także za znakomity przykład dla Irlandczyków, jak wygląda polska etyka przedsiębiorczości i piękną umiejętność bezinteresownej pomocy innym.”

 

Co ukrywają litery?

 

Od marca kapituła „Wnetowych Koniczynek” przyjmuje zgłoszenia do nowej edycji nagrody za rok 2022.  Szczegóły na ten temat w programach sieci Radia Wnet „Studio Dublin” i „Studio 37”, w bloku „Polska Tygodniówka” irlandzkiej rozgłośni NEAR FM, oraz na portalu Polska-IE.com. Dokładnie za rok zostaną przyznane statuetki i pamiątkowe dyplomy z logiem żółtej łodzi podwodnej w dwunastu kategoriach. W kapitule zasiądą tegoroczni laureaci.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura / DEC/ 21.02.2022