Unikalny katalog produkcji w TVP VOD

Bogate zbiory Teatru Telewizji oraz wybitne polskie filmy i kultowe seriale, często po rekonstrukcji cyfrowej. Miłośnicy kinematografii i teatru odnajdą szeroki wybór archiwalnych pereł w serwisie vod.tvp.pl.

Teatr Telewizji to instytucja działająca w Telewizji Polskiej, która zajmuje się produkcją i emisją telewizyjnych przedstawień teatralnych. Zaistniał na wizji w 1953 roku. W czasie swojej wieloletniej działalności wyprodukował ponad 4 000 spektakli. W serwisie TVP.vod.pl koneserzy będą mogli odnaleźć ponad 200 tytułów teatralnych, zarówno tych kultowych, jak i tych najnowszych. Fani współczesnego Teatru Telewizji mogą na przykład obejrzeć spektakl w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego „Paradiso”. Sztuka rozgrywa się w lokalu kawiarniano-dancingowym z lat 30-tych, gdzie bawi się stołeczna elita. W produkcje występują m.in. Piotr Fronczewski, Piotr Machalica, Jan Englert, Wojciech Pszoniak, Ewa Wiśniewska czy Sławomir Orzechowski. W przedstawieniu, z przeplatającymi się wątkami kryminalnymi i obyczajowymi, ogromną rolę odgrywa muzyka – piosenki tworzą nastrój, organizują formę i rytm, a wszystko dopełnia piękny głos Katarzyny Dąbrowskiej.

Wśród tytułów należących do klasyki Teatru Telewizji jest spektakl „Trzy siostry” Antoniego Czechowa, w reż. Aleksandra Bardiniego z 1974 r. Sztuka jest jedną z najważniejszych realizacji w historii Teatru Telewizji. Spektakl o ludzkiej naturze opartej na prawdzie psychologicznej, ukazuje ludzkie dramaty bez pustych gestów. W spektaklu zagrały debiutujące trzy studentki warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej: Ewa Ziętek, Krystyna Janda i Joanna Szczepkowska. Wybitne kreacje aktorskie stworzyli także: Henryk Talar, Zbigniew Zapasiewicz, Piotr Fronczewski, Bronisław Pawlik i Kazimiera Utrata.

W szerokiej bazie seriali oferowanych przez TVP.vod.pl znalazła się także nowość – znakomity serial „Matki, żony i kochanki”. Jest to historia czterech przyjaciółek – Hanki, Wandy, Doroty i Wiktorii, którym los nie szczędzi trudnych momentów.  Obraz silnych, odpowiedzialnych i życiowych kobiet sugestywnie stworzyły Gabriela Kownacka, Elżbieta Zającówna, Anna Romantowska, Małgorzata Potocka.

Wśród kultowych archiwalnych seriali znalazła się także doskonała satyra na czasy PRL-u, która po latach jeszcze mocniej ukazuje absurdy minionej epoki. „Alternatywy 4” skupia się wokół codzienności lokatorów bloku warszawskiego Ursynowa. Mieszkańcy z różnych grup społecznych – od alkoholika, striptizerki, śpiewaczki po wynalazcę i profesora, tworzą wspólnotę w imię sprzeciwu wobec represyjnych praktyk gospodarza domu. W te rolę brawurowo wcielił się Roman Wilhelmi.

W katalogu VOD Telewizji Polskiej nie zabraknie również filmów. Fanów Janusza Gajosa zainteresować może obsypany nagrodami „Big Bang”. Komedia z elementami sci-fi w reżyserii Andrzeja Kondratiuka, której akcja rozgrywa się we wsi na Mazowszu. Gdy ląduje tam statek kosmiczny, mieszkańcy postanawiają godnie przywitać przybyszów – toczą się „nocne zakrapiane alkoholem Polaków rozmowy”. Film doceniany jest za niezapomniane kreacje i jedne z najdoskonalszych dialogów w historii polskiego kina.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura / now / 17.09.2020

Źródło foto: Materiały TVP