Tydzień Świętego Krzysztofa

Święty Krzysztof współcześnie jest przede wszystkim patronem kierowców oraz podróżnych. Ponadto patronuje marynarzom, pielgrzymom, przewoźnikom, tragarzom, turystom i żeglarzom. Jest również orędownikiem w śmiertelnych niebezpieczeństwach. W Kościele Katolickim poświęconych jest mu kilka dni miedzy 19 a 26 lipca. Dni te obchodzone są jako Tydzień Świętego Krzysztofa.

Dzień Grzeczności za Kierownicą

 

Życiorys Świętego Krzysztofa nie jest znany, a wszelkie informacje o nim pochodzą przede wszystkim z podań ludowych. Urodził się prawdopodobnie w Małej Azji, w rzymskiej prowincji Licji i zmarł również tam, śmiercią męczeńską w 250 r., za panowania cesarza Decjusza. Rodzice nadali mu imię Reprobus, oznaczające „odrażający”, co spowodowane było jego wyglądem. Według podań był on potężny, miał cztery metry wzrostu i niekształtną głowę przypominająca łeb psa. Cechowała go ogromna siła.

Początkowo Reprobus służył pogańskim władcom, a nawet samemu szatanowi, jednak gdy usłyszał o naukach Chrystusa, nawrócił się. Po przyjęciu chrztu osiedlił się nad Jordanem, gdzie przenosił przez rzekę pielgrzymów podróżujących ze Wschodu do Ziemi Świętej. Pewnego dnia o przeniesienie poprosiło małe dziecko. Ku zdziwieniu Reprobusa, z każdym krokiem dziecko stawało się coraz cięższe, a przytłoczony ciężarem mężczyzna był bliski utonięcia. Zlękniony zapytał dziecko kim jest, a w odpowiedzi usłyszał: „Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając mnie, dźwigasz cały świat”. Z tej legendy pochodzi imię świętego, bowiem Christophoros oznacza: „niosący Chrystusa”.

Światowy Dzień Trzeźwości

Pierwsze historyczne przekazy o kulcie św. Krzysztofa datowane są na V i VI wiek. W 452 roku w Nikomedii odnaleziono napis, który informuje o bazylice w Bytanii, którą wzniesiono ku czci świętego. Święty Krzysztof jest zaliczany do Czternastu Świętych Wspomożycieli, czyli patronów szczególnych. Jego atrybutami są: dziecko królujące na globie, palma męczeńska, pustelnik z lampą, ryba, sakwa na chleb, wieniec róż oraz wiosła. W ikonografii Święty Krzysztof przedstawiany jest jako olbrzym, który na ramieniu przenosi przez rzekę Dzieciatko Jezus, a w dłoni niesie maczugę obrośniętą liśćmi.

W Kościele katolickim wspomnienie liturgiczne Świętego Krzysztofa przypada na 25 lipca. Tego dnia święci się wszystkie pojazdy mechaniczne. Tydzień Świętego Krzysztofa trwa od 19 do 26 lipca, a obchodom towarzyszy akcja misyjna „1 grosz za 1 kilometr”. Inicjatywę  zapoczątkowała MIVA Polska– organizacja na rzecz misyjnych środków transportu. Akcję stworzono dla Kościoła na wielu krańcach świata, wszędzie tam, gdzie Ewangelię głoszą polscy misjonarze i misjonarki. Skierowana jest ona do wszystkich użytkowników pojazdów. Proszeni są oni o przeznaczanie jednego grosza za każdy przejechany kilometr w Tygodniu Świętego Krzysztofa na wsparcie misjonarzy w zakupie środków transportu.

Agencja InformacyjnaKultura /NOW/ 16.07.2023