Dzień Grzeczności za Kierownicą

 

Dzień Grzeczności za Kierownicą to dość nietypowe święto. Jako pierwsza wprowadziła je w 2001 roku we Francji Fundacja AFPC, czyli Francuskie Stowarzyszenie na rzecz Zapobiegania Niekulturalnym Zachowaniom za Kierownicą. W Polsce dzień ten przypada 5 kwietnia i ma na celu uświadamianie kierowców, że nawet za kierownicą należy zachowywać się kulturalnie i przestrzegać przepisów. Nie tylko w tym jednym dniu w roku.

W dzisiejszych czasach większość ludzi nie wyobraża już sobie życia bez samochodu. Niestety jazda po mieście często bywa stresująca. Wszyscy się spieszą i poganiają. Często w godzinach szczytu na drogach panuje chaos. Trąbienie kierowców i wzajemne obrzucanie się obelgami stały się normą.

O infrastrukturze podczas Welconomy Forum in Torun

Wszyscy kierowcy w tym codziennym chaosie narażeni są na ten sam stres, dlatego Dzień Grzeczności za Kierownicą to okazja do wprowadzenia odrobiny kultury do ich codziennej jazdy. Święto ma pokazywać, że nie tylko powinniśmy być dla siebie mili, ale także zwracać większą uwagę na przepisy i zasady. Dotyczy to nie tylko kierujących samochodami, ale również pieszych, rowerzystów, motocyklistów i innych uczestników ruchu drogowego.

Dzień Grzeczności za Kierownicą ma na celu nie tylko zwiększenie kultury jazdy, ale również zmniejszenie liczby wypadków. By odpowiednio świętować Dzień Grzeczności za Kierownicą można zastosować się do kilku prostych wskazówek. Pierwsza to poprawność własnych czynów. Parkowanie w wyznaczonych do tego miejscach i we właściwy sposób. Nie trzeba stawać ukosem na trzech miejscach, skoro auto z powodzeniem mieści się na jednym. Należy też pamiętać o ustępowaniu miejsca pojazdom uprzywilejowanym oraz o tym, że lewy pas ruchu na wielopasmowej drodze to pas do wyprzedzania.

Rekomendacja Instytutu Biznesu dotycząca osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

Kolejną wskazówką do zwiększenia kultury na drodze jest tolerancja. Należy pamiętać, że „elki” dopiero się uczą i każdy kierowca kiedyś był na tym miejscu. Większa tolerancja przyda się także, gdy ktoś na drodze popełnia błąd. Każdemu może się przecież przytrafić i nie oznacza to, że inny kierowca popełnia go specjalnie.

Podczas jazdy należy także pamiętać o zwykłej ludzkiej życzliwości: używanie kierunkowskazów, unikanie gwałtownego hamowania, mrugnięcie światłami gdy ktoś zapomni włączyć swoje, wpuszczanie kierowców z podporządkowanej, zatrzymanie się i pomoc osobom, które mają problem ze swoim pojazdem.

W codziennej jeździe ważne jest także bezpieczeństwo. Nie musimy rozmawiać przez telefon lub malować się podczas kierowania autem. Podzielność uwagi często się na drodze nie sprawdza. Dobrze jest też zwolnić, gdy w pobliżu są dzieci.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Gospodarka /NOW/ 3.04.2023