Bogdan Prejs

Twarde i ostre wiersze

 

Już jest „Nic więcej” czyli najnowsza książka znanego poety i prozaika Bogdana Prejsa. Premiera tomu wierszy została zapowiedziana na 17 października 2018 roku w warszawskim Klubie Księgarza.

„To piąta moja książka poetycka, odmienna od poprzednich.” – Wyjaśnia Bogdan Prejs Agencji Informacyjnej. – „Pozwalam sobie w niej na, określmy to, nieco sentymentalną podróż w czasy swej młodości, a powstałe wówczas wiersze, z jednym wyjątkiem niepublikowane dotychczas w żadnym tomie, konfrontuję z pisanymi obecnie. Mam nadzieję, że ten zabieg spotka się z pozytywnym odbiorem.” To bardzo ciekawa konfrontacja poznać wiersze, które były pisane wiele lat temu w innym systemie społeczno-ekonomicznym i sprawdzić jak się one odnajdą we współczesności.

Wiersza Bogdana Prejsa „są po męsku lakoniczne, twarde i ostre. To poezja „smugi cienia” – bez optymizmu, nagłych happy endów i jasnych widoków na przyszłość”. Bogdan Preis woli „powiedzieć brzydko/wprost, niż ładnie mówić/nic”.

Najnowszy zbiór wierszy – „Nic więcej” – ukazał się nakładem warszawskiego wydawnictwa Convivo w serii „Tangere”. Składa się z dwóch części: „ocenzurowano” (zawierającej juwenilia z lat 1984 – 1989) oraz „stan oczekiwania” (wiersze powstałe w ostatnich latach). Ilustrowany jest fotografiami wykonanymi przez samego autora oraz jego ojca.

Premiera książki odbędzie się 17 października 2018 roku, o godz. 18,00, w Klubie Księgarza przy Rynku Starego Miasta.

Spotkanie poprowadzi znany poeta i i krytyk literacki Piotr Bratkowski.

Bogdan Prejs mieszka w Mikołowie. W pismach literackich obecny od 1984 roku, wiersze publikował m. in. w takich czasopismach jak „Życie Literackie”, „Tygodnik Kulturalny”, „Enigma. Ludziesz * Sztuka * Myśli”, „Integracje”, „Student”, „Non Stop”, „Twórczość”, „Akcent”, „Ricie Baum”, „Bliza”, „elewator” czy „Śląsk”. Jest autorem kilku arkuszy poetyckich oraz tomów: „sms do ludożerców” (2009), „ce ha” (2012), „‘biernik” (2015) i „objawy pierwotne” (2017) – wszystkie nakładem Instytutu Mikołowskiego, wydał również parę innych książek (m. in. „Subkultury młodzieżowe. Bunt nie przemija”).

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /BEJ/ 17.10.2018