Kino made in USA

 

To będzie prawdziwa gratka dla tych, którzy kochają filmy i amerykańską kinematografię. Już niebawem rozpocznie się 9. American Film Festival.

88 filmów, w tym 57 po raz pierwszy w Polsce, zostanie pokazanych podczas festiwalu. Tegoroczna edycja imprezy, na której zobaczymy m.in. „Narodziny gwiazdy” z Lady Gagą i Bradleyem Cooperem, odbędzie się w dniach 23-28 października we Wrocławiu.

W trakcie American Film Festival widzowie będą mogli zobaczyć kino z USA, które powstaje poza wielkimi wytwórniami i starannie wykalkulowanymi biznesplanami producentów.

To będzie okazja również do tego, żeby poznać niezależnych twórców, zapomnianych mistrzów i obejrzeć znane aktorki i aktorów w niecodziennych, często awangardowych rolach.

23 października AFF otworzy przebój festiwalu w Wenecji, znakomicie przyjęte przez krytyków „Narodziny gwiazdy” („A Star Is Born”) Bradleya Coopera, w których – oprócz samego autora – w roli głównej występuje także Lady Gaga. Na zakończenie pokazani zostaną „Bracia Sisters” („The Sisters Brothers”) Jacquesa Audiarda, nagrodzonego Srebrnym Lwem za reżyserię w Wenecji.

Hity festiwalu i goście specjalni

W programie znalazł się też hit festiwalu w Toronto – „Wymazać siebie” („Boy Erased”) – poruszający dramat w reżyserii Joela Edgertona, z Lukasem Hedgesem, Nicole Kidman i Russellem Crowem w rolach głównych. We Wrocławiu pokazana zostanie także „Góra” („The Mountain”) – nowy film Ricka Alversona. W rolach głównych Jeff Goldblum i Tye Sheridan (gwiazda Player One Stevena Spielberga), który odwiedzi Wrocław w ramach AFF. Podczas festiwalu będzie można zobaczyć jedyny polski pokaz przedpremierowy „Suspirii” – najnowszy film L. Guadagnina, autora „Tamtych dni, tamtych nocy” (w filmie występują m.in. Tilda Swinton i Dakota Johnson). W programie American Film Festival znajdą się również m.in.: „Damulka” („Damsel”) Davida Zellnera i Nathana Zellnera – przewrotny antywestern z Robertem Pattinsonem i Mią Wasikowską, „Bez obaw, daleko nie zajdzie” („Don’t Worry, He Won’t Get Far on Foot”) Gusa Van Santa, ze znakomitym Joaquinem Phoenixem w roli głównej czy „Zatrzyj ślady” („Leave No Trace”) – nowy film Debry Granik, jednej z najważniejszych amerykańskich twórczyń kina niezależnego.

W programie nie zabraknie najważniejszych amerykańskich dokumentów minionego roku – m.in. „Free Solo” Jimmy’ego China czy „Bliskich nieznajomych” („Three Identical Strangers”) Tima Wardle’a.

W czasie festiwalu nie zabraknie także gości specjalnych. Pojawi się m.in. Flynn McGarry – bohater filmu „Chef Flynn – najmłodszy kucharz świata” („Chef Flynn”) – nastoletni szef kuchni, który szturmem zdobył ekstremalnie wymagający świat nowojorskich restauracji.

Wspólnie z Justyną Słupską-Kartaczowską (szefową kuchni i właścicielką restauracji) oraz Mariuszem Kozakiem (szefem kuchni), Flynn McGarry przygotuje wyjątkowe menu (23 października, Hotel Monopol we Wrocławiu; dzień później w Warszawie). Po raz kolejny odbędzie się także wydarzenie branżowe US in Progress, zorganizowane dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pełny program festiwalu wraz z kalendarium seansów i opisami filmów można znaleźć na stronie: www.americanfilmfestival.pl.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /AER/ 19.10.2018

Fot. By Diana Ringo – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67765871