The Stranglers przyjeżdżają do Polski

 

Legendarna, brytyjska grupa muzyczna The Stranglers wystąpi jesienią 2021 roku w Warszawie i Wrocławiu. Odbędzie się to w ramach European Tour.

Zespół The Stranglers, (w języku polskim nazwa ta oznacza „Dusiciele”), powstał w 1974 roku w południowo–wschodniej Wielkiej Brytanii, w Guildford, w hrabstwie Surrey. Na początku grupa nazywała się The Guildford Stranglers, a jego członkami byli: Hugh Cornwell – wokalista i gitarzysta, Hans Warmling – gitarzysta i instrumentalista klawiszowy (po dwóch latach zastąpił go Dave Greenfield), Jean–Jacques Burnel – gitarzysta basowy oraz Jet Black – perkusista. 

The Stranglers zaczynali od grania ponurej muzyki rockowej w angielskich pubach. Ich muzyka początkowo przypominała garażowego punka lat sześćdziesiątych XX wieku. W mniejszym stopniu interesowali się także muzyką new wave oraz rockiem gotyckim. 

Basista The Stranglers Jean–Jacques Burnel powiedział, będąc w 2018 roku z zespołem w Polsce: „Kiedyś myślałem, że jestem punkowcem, ale bardzo szybko stało się to „duszące”, ograniczające i jawiło się jako nowa forma fundamentalizmu, a zatem było to niezbyt twórcze. Przyznam, że na początku bycie punkiem było poniekąd wyzwalające.” 

Zawsze wyróżniali się na tle innych zespołów rockowych. Sławę udało im się zdobyć podczas eksplozji brytyjskiego punka. Muzyka The Stranglers nie przypominała szybkiej, głośnej gitarowej wściekłości takich zespołów, jak: Damned, Sex Pistols czy The Clash. Z czasem ich tendencja do popowych, choć nadal mrocznych, brzmień pozwoliła stworzyć prawdziwe hity, takie jak: „Dutchess”, „Only the Sun”, czy „Golden Brown”, które do tej pory można usłyszeć na antenach większości stacji radiowych.

Pierwsze dwa albumy grupy The Stranglers zostały wydane w 1977 roku. Były: „Rattus Norvegicus” i „No More Heroes” i szybko przyniosły im sławę. „La Folie” z 1981 roku i „Aural Sculpture” z 1984 roku to albumy, które odzwierciedlają najważniejsze momenty z ich dojrzałego okresu. „Norfolk Coast” z 2004 roku udowodniło, że The Stranglers to wciąż potężna siła, mimo zmian w składzie i trzydziestu latach wspólnej pracy. 

O zespole The Stranglers krążyły kontrowersyjne opinie. Uchodzili za jeden z najbardziej łobuzerskich zespołów. Zarzucano im, że ich życie i twórczość kręci się tylko w wokół świata seksu oraz narkotykowych odurzeń. „Kilka lat temu ludzie z naszej wytwórni zrobili w Wielkiej Brytanii badania rynku i pytali ludzi, czy lubią the Stranglers.” – Wspomina Jean–Jacques Burnel. – „Większość odpowiedziała, że nie, reagując na naszą nazwę z nieukrywanym obrzydzeniem. Przecież the Stranglers są ohydni, grają agresywną muzykę, nie są „przyjaźni dla użytkownika”… No dobra, a ta piosenka wam się podoba? A „Always The Sun”? A „Strange Little Girl”? A „No More Heroes”? Zawsze odpowiedź była twierdząca! Okazało się, że ludzie mają jakiś problem z naszym wizerunkiem. Image the Stranglers i wyobrażenie o naszej muzyce nie pokrywają się z rzeczywistością.” – Opowiada Jean–Jacques Burnel. – „Podejrzewam, że korzenie tego problemu tkwią w naszej burzliwej przeszłości, w tych wszystkich bójkach, pobycie w więzieniu itd. Ludzie nie potrafią zrozumieć, że mogliśmy przejść przez całe to gówno i wciąż być w porządku, grać dobre piosenki dla wszystkich.” – Przekonuje Jean–Jacques Burnel. 

Koncert w Centralnym Klubie Politechniki Warszawskiej zaplanowano na wtorek 9 listopada 2021 roku, a we wrocławskim klubie A2 na czwartek 11 listopada 2021 roku. Bilety są już w sprzedaży. 

Obecnie zespół The Stranglers tworzą: perkusista Jet Black, gitarzysta Jean – Jacques Burnel oraz wokalista Baz Warne. Klawiszowiec Dave Greenfield zmarł 3 maja 2020 roku w wieku 71 lat, po tym, jak stwierdzono u niego koronawirusa.

Koncert zespół The Stranglers zaplanowano na wtorek 9 listopada 2021 roku w Centralnym Klubie Politechniki Warszawskiej „Stodoła” w Warszawie (https://www.stodola.pl/) i czwartek 11 listopada 2021 roku w Centrum Koncertowym A2 we Wrocławiu (https://cka2.pl/). Bilety są już w sprzedaży. 

Obecny skład zespołu The Stranglers: 

Jet Black, a tak naprawdę Brian John Duffy urodził się 26 sierpnia 1938 roku w Ilford w Anglii. Początkowo zajmował się sprzedażą lodów z furgonetek. Jednak sprzedał interes i poświęcił się muzyce. Jet Black został współzałożycielem i perkusistą zespołu The Stranglers. Posiada własną szkołę gry na perkusji. Od kilku lat ze względu na stan zdrowia porzucił wyjazdy w trasy z The Stranglers, na których zastępowany jest przez wynajmowanych muzyków. Wystąpił kilkukrotnie z The Stranglers w Polsce. 

Jean–Jacques Burnel, nazywany też JJ. Burnel, urodził się 21 lutego 1952 roku w Londynie. Jest znany jako basista, wokalista i współzałożyciel zespołu The Stranglers. Muzyk wydał także kilka solowych płyt. Wielokrotnie koncertował w Polsce. W 1985 roku w klubie Riviera–Remont w Warszawie wykonał kilka piosenek z muzykami zespołu Republika. Poza muzyką zajmuje się kolekcjonowaniem motocykli i ćwiczeniem karate. 

Baz Warne, czyli Barry Warne, przyszedł na świat 25 marca 1964 w Sunderland w Anglii. Od 1983-1984 roku był basistą punkowego zespołu The Toy Dolls. Najbardziej znany jest jednak jako gitarzysta i wokalista The Stranglers. Dołączył do grupy w 2000 roku, zastępując Johna Ellisa. Gdy w 2006 roku zespół opuścił wokalista Paul Roberts, zajął jego miejsce.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /SYL/ 30.01.2021