Naukowcy z całego świata prześcigają się w opracowywaniu nowych metod walki z chorobą COVID-19. Tym razem pod lupę międzynarodowej grupy badaczy trafiła heparyna – popularny lek przeciwzakrzepowy. Pierwsze badania potwierdzają skuteczne działanie substancji na wirusa SARS-CoV-2.
Ostatnio pojawiło się wiele naukowych publikacji, przedstawiających wyniki badań nad nowymi metodami walki z COVID-19. Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco dowodzili, że związek chemiczny plitidepsin jest wielokrotnie skuteczniejszy w walce z koronawirusem niż stosowany obecnie w leczeniu remdesivir. Do wspomnianych substancji może wkrótce dołączyć również heparyna-lek przeciwzakrzepowy.
W opublikowanych niedawno wynikach badań na łamach czasopism „British Journal of Pharmacology” oraz „Thrombosis and Haemostasis” międzynarodowa grupa naukowców stwierdza, że właściwości przeciwzakrzepowe heparyny to nie wszystko.
Okazuje się, że może ona pomóc chorym na COVID-19. Badania nad skutecznością terapii prowadzono dwutorowo – przy pomocy modelowania komputerowego oraz testów nad żywym wirusem. W trakcie modelowania komputerowego odkryto, że heparyna przyłącza się do białka spike koronawirusa osłabiając je, co tym samym uniemożliwia wirusowi dostanie się do komórki (żeby komórka została zakażona białko wirusa musi się połączyć z wybranym receptorem komórki). W trakcie badań nad żywym wirusem potwierdzono to odkrycie oraz udowodniono skuteczne działanie heparyny już przy stężeniach jakie zwykle stosuje się w terapiach.
Międzynarodowy zespół badaczy twierdzi też, że lek będzie można aplikować wziewnie co powinno uskutecznić działanie heparyny w przypadku nawet najsilniejszej infekcji w płucach.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że w połowie stycznia 2021 roku media informowały, że badania kliniczne przechodzi kanadyjski spray do nosa zabijający koronawirusa SARS-CoV-2. Według pierwszych ustaleń środek miał aż 99,9 proc. skuteczności.
„To ekscytujące wiadomości, ponieważ można łatwo zmienić przeznaczenie heparyny, tak aby pomagała łagodzić przebieg COVID-19 i być może, aby zastosować ją w profilaktyce u osób z dużym ryzykiem, np. u personelu medycznego.” – Uważa prof. Jeremy Turnbull z University of Liverpool.
Naukowiec dodał również, że wyniki badań nad heparyną, skłoniły badaczy do pracy nad innymi podobnymi heparynie substancjami, które w przyszłości być może będą skuteczne w walce z koronawirusem SARS-CoV-2.
W Polsce leczenie pacjentów chorych na COVID-19 przy użyciu heparyny jako leku przeciwzakrzepowego jest szeroko praktykowane celem uniknięcia powikłań:
„Zakrzepica jako powikłanie po COVID-19 jest bardzo częstym zjawiskiem u pacjentów wymagających hospitalizacji. Czasami występuje nawet u osób, które już kończą leczenie. Niestety, ale szereg osób zakażonych koronawirusem zmarło z powodu udarów.” – Tłumaczy prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Stosowanie heparyny w leczeniu COVID-19 potwierdza pacjent Pan Dominik z Krakowa, który trafił do Gdańskiego szpitala zakaźnego latem 2020 roku.
Choroba była już mocno zaawansowana, następnego dnia po przybyciu do placówki tomograf wykazał rozlane zapalenie płuc. Przez tydzień zmuszony był leżeć pod tlenem, a w międzyczasie prowadzone było leczenie oparte między innymi o zastrzyki z heparyny: ”Dostałem kurację z remdesiviru, do tego były dwie kroplówki dziennie na wzmocnienie, pyralgina dożylnie 2 razy dziennie, sterydy na płuca, zastrzyki z heparyny w brzuch 2 razy dziennie, antybiotyk, osłona, lek nasenny i jeszcze kilka tajemniczych pigułek.” – Wspomina dla portalu OKO.press.
Świat medycyny nie ustaje w ciągłym dążeniu do wynalezienia skutecznej i bezpiecznej szczepionki przeciw COVID-19.
Naukowcy z całego świata nie ustają także w próbach wynalezienia lekarstwa, które w znaczącym stopniu wspomoże dotychczasową terapię pacjentów chorych na COVID-19 i poprawi jakość i skuteczność ich leczenia.
Zdrowie Polaków po pandemii ⋆ Portal Informacyjny (portal-informacyjny.com)
Agencja Informacyjna, Gospodarka /WAC/ 01.02.2021