Ruszyły prace związane z budową drogi S11 Piła-Poznań

 

 

Droga ekspresowa S11, docelowo, ma połączyć Pomorze Środkowe z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym. Dotychczas zrealizowano 120 km trasy. Na rozpoczęcie prac czeka m. in. odcinek Poznań-Piła. Niestety na razie brak na tę inwestycję pieniędzy. Marta Kubiak – Pilanka i jednocześnie Posłanka Prawa i Sprawiedliwości wystąpiła w tej sprawie z zapytaniem poselskim, przypominając o tym ważnym projekcie.

 

Droga ekspresowa S11, o długości ponad 600 kilometrów, połączy Koszalin z Piekarami Śląskimi.

Przebiegać będzie m. in. przez Piłę, Poznań, Ostrów Wielkopolski, Lubliniec oraz Bytom. Dotychczas zrealizowano 120 km trasy (w tym odcinki w ramach obwodnicy południowej i zachodniej Poznania), kolejne 32 km są realizowane, a w sprawie kolejnych 48 km odbywają się przetargi na wybór wykonawcy. Pozostało więc jeszcze ponad 400 km drogi ekspresowej S11, które czekają na uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z zapewnieniem finansowania. Jednym z takich odcinków jest Poznań-Piła. Realizacja inwestycji zapewni połączenie północ-południe, a dodatkowo zmniejszy ruch tranzytowy przez miasta na tej trasie, a tym samym poprawi bezpieczeństwo oraz odciąży ruch, który biegnie aktualnie drogą numer 11.

 

Mapa przedstawiająca postęp prac drogi ekspresowej S11. Odcinki zrealizowane,  odcinki w budowie, odcinki planowane.
Mapa przedstawiająca postęp prac drogi ekspresowej S11. Odcinki zrealizowane,  odcinki w budowie, odcinki planowane.

 

 

Ministerstwo Infrastruktury w odpowiedzi na pytania Poseł Marty Kubiak poinformowało, że pierwsze prace związane z budową drogi ekspresowej S11 na odcinku Poznań-Piła już się rozpoczęły: wniosek o decyzję środowiskową dla Obwodnicy Obornik został złożony 20 grudnia 2020 r., a 22 grudnia 2020 r. złożony został wniosek o decyzję środowiskową dla odcinka Oborniki-Poznań.

W przypadku Obwodnic Piły i Ujścia wybór wariantu realizacji przypada na III kwartał 2022 r. Inwestycja ta jest priorytetowa dla północnej części Wielkopolski, która przez wiele lat miała problem z połączeniami komunikacyjnymi.

 

 

Szybko przystąpiono do szukania pieniędzy na jej realizację. Okazało się jednak, jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu, że budowa drogi ekspresowej S11 nie znalazła się w budżecie środków przyznawanych w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych, mimo że łączny budżet obecnie realizowanych odcinków to blisko 900.000.000 zł, a planowanych do realizacji, które obecnie nie mieszczą się w limicie Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, sięga 15.000.000 zł.

 

Poseł Marta Kubiak uważa, że pieniądze na dofinansowanie realizacji drogi eksperesowej S11 na odcinku Poznań-Piła powinny w znacznym stopniu pochodzić z funduszy Unii Europejskiej.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w czerwcu 2020 roku odbył się szczyt Rady Europejskiej, po którym Premier Mateusz Morawiecki, ogłosił, że Polska w latach 2021-2027 otrzyma ok. 700.000.000.000 zł przysługujących Polsce, w ramach Europejskiego Funduszu Odbudowy. Pieniądze te przeznaczone zostaną między innymi  na infrastrukturę.

 

Kiedy możemy się spodziewać zakończenia budowy wskazanych odcinków drogi ekspresowej S11 na trasie Poznań-Piła?

Według harmonogramu Ministerstwa Infrastruktury jaki otrzymała Poseł Marta Kubiak, wynika, że jeśli nie wystąpią żadne zakłócenia to: „w kwietniu 2023 roku będzie podpisana umowa na Obwodnicę Obornik oraz realizację odcinków Oborniki-Poznań i Oborniki-Ujście, Obwodnica Ujścia i Piły  rok później”. Według informacji podanej przez Generalną Dyrekcje Dróg Krajowych i Autostrad droga ekspresowa S11 będzie gotowa w 2028 roku.

Według przewidywań urzędu, podróż na trasie Kołobrzeg-Piekary Śląskie zajmie nam nieco ponad 5 godzin.

 

 

 

Poseł Marta Kubiak
Poseł Marta Kubiak

„Dla powiatu Pilskiego oraz innych okolicznych regionów droga ekspresowa S11 na odcinku Poznań-Piła to sprawa priorytetowa.” – Wyjaśnia Marta Kubiak Poseł 38 okręgu wyborczego. – „Wybudowana droga ekspresowa S11 odciąży ruchy kołowy w miejscowościach na tej trasie. Poprawi się też atrakcyjność inwestycyjna Powiatu Pilskiego dla przedsiębiorców. W efekcie, będzie szansa na stworzenie nowych miejsc pracy to, naprawdę, bardzo ważne. Będzie to determinować rozwój gospodarczy całego regionu.” – Przekonuje Marta Kubiak Poseł PiS Ziemi Pilskiej.

Więcej: https://poznan.tvp.pl/51964352/25012021

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /WAC/ 02.02.2021