Sztuczne ognie mają incydentalny wpływ na dobrostan zwierząt
Agencja Informacyjna: W Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej rozpoczęły się prace nad obywatelskim projektem ustawy o ochronie zwierząt, zwanej „ustawą łańcuchową”. Autorzy projektu starają się przekonać opinię publiczną i parlamentarzystów o zgubnym wpływie fajerwerków na zwierzęta. Problem w tym, że brak ogólnie dostępnych danych potwierdzających tą tezę.
Table of Contents
Co to są ognie sztuczne i fajerwerki?
Internetowy portal RaportCSR, przeprowadził, na początku roku 2025 specjalną ankietę. Badanie wykazało, że wpływ fajerwerków, na incydenty związane ze zwierzętami, w okresie sylwestrowo-noworocznym jest znikomy. Dlatego branża pirotechniczna protestuje i zbiera podpisy pod petycją sprzeciwiająca się zakazowi.
Sztuczne ognie inaczej fajerwerki (od niem. feuerwerk) – wyroby pirotechniczne, wykorzystywane do celów widowiskowych i sygnalizacyjnych, po zapaleniu dające efekty świetlne i akustyczne. Najczęściej są one wykorzystywana podczas celebrowania ważnych wydarzeń. Najwięcej ogni sztucznych w roku odpala się w Sylwestra – 31 grudnia.
Jaką wartość ma branża pirotechniczna?
Wyroby pirotechniczne na świecie odpowiadają za ponad 1.000.000.000 dolarów obrotów w światowym handlu. Obecnie cała branża w Polsce odnotowuje obroty na poziomie 700.000.000 zł, z czego około 60.000.000 zł to eksport wyrobów, przede wszystkim do państw Unii Europejskiej. Polska jest wymieniana w gronie największych światowych eksporterów fajerwerków – w 2019 r. zajmowała 5. miejsce po takich krajach jak Chińska Republika Ludowa, Królestwo Niderlandów, Federacyjna Republika Brazylii oraz Republika Federalna Niemiec.
Jakie odpowiedzi udzieliły straże miejskie?
Branżowy portal RaportCSR, już od 4. Lat, wysyła zapytania do straży miejskich i schronisk dla zwierząt, z prośbą o dane na temat incydentów ze zwierzętami, spowodowanych użyciem fajerwerków w okresie sylwestrowo-noworocznym. Na ponad 20 straży miejskich indagowanych przez portal, żadna nie otrzymała tego typu zgłoszeń, poza sporadycznymi przypadkami ucieczek psów, spowodowanych niewłaściwą opieką opiekunów.
Jakie odpowiedzi udzieliły schroniska dla zwierząt?
Podobny rezultat przyniosły, wysyłane zapytania, wysyłane przez internetowy portal RaportCSR, do schronisk dla zwierząt. Tylko w kilku odnotowano zwiększoną liczbę zbiegłych czworonogów, które szybko wróciły do właścicieli. Nigdzie też nie stwierdzono większej liczby poszkodowanych przez fajerwerki ptaków. Co więcej, większość z pytanych straży miejskich i schronisk, potwierdziła, że od kilku lat obserwuje się spadek liczby zwierząt, poszkodowanych przez fajerwerki oraz ucieczek psów. Noc sylwestrowa w 2024 w większości miast przebiegała wyjątkowo spokojnie.
Co ustalił RaportCSR?
Jak podaje portal internetowy RaportCSR: „Szczecińska straż miejska, informuje, że w okresie sylwestrowo-noworocznym nie wpłynęły zgłoszenia bezpośrednio powiązane z użyciem fajerwerków oraz incydentów związanych z ucieczkami czy zaginięciami psów, przestraszonych hukiem petard. Nie odnotowano także zgłoszeń o jakichkolwiek urazach zwierząt czy ptaków, będących bezpośrednim następstwem użycia wyrobów pirotechnicznych (petard, rac, fajerwerków).
Jak zwierzęta przeżyły Noc Sylwestrową w 2024 w Warszawie?
W Warszawie, w trakcie nocy sylwestrowej, we wtorek 31 grudnia 2024 r., dzięki interwencjom ekopatrolu, do odpowiednich placówek trafiły 2 króliki, 6 psów i 2 ptaki, które wymagały pomocy. Mimo wielu podjętych działań, w porównaniu z poprzednimi latami, ostatni dzień roku w 2024 był stosunkowo spokojny.
Jak zwierzęta przeżyły Noc Sylwestrową w 2024 w Krakowie i Gdańsku?
Funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Krakowa w dniach 31 grudnia 2024 r. i 1 stycznia 2025 r., nie odnotowali zwiększonej liczby zgłoszeń dotyczących incydentów związanych ze zwierzętami spowodowanych użyciem fajerwerków. Do straży miejskiej w Gdańsku nie wpłynęły zgłoszenia dotyczące zwierząt poszkodowanych z wymienionych w zapytaniu redakcji powodów.
Jak zwierzęta przeżyły Noc Sylwestrową w 2024 w Lublinie i Puławach?
Podobnie odpowiedziały służby miasta Lublin: „W odpowiedzi na zapytanie portalu RaportCSR uprzejmie informuję, że w okresie sylwestrowo-noworocznym nie stwierdzono zwiększonej liczby interwencji, związanych z ucieczką zwierząt domowych” oraz w Puławach: „Straż Miejska w Puławach w okresie sylwestrowo-noworocznym nie zarejestrowała zwiększonej liczby interwencji dotyczących incydentów związanych ze zwierzętami spowodowanych użyciem fajerwerków.”
Jak komentuje sprawę dobrostanu zwierzą w sylwestra Magdalena Rytel-Kuc?
„W Internecie, od lat rozpowszechniane są te same zdjęcia martwych ptaków, które podobno zginęły w noc sylwestrową.” – ZauważaMagdalena Rytel-Kuc – prezes Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej. – „Można odnieść wrażenie, że tysiące ptaków, co roku, ginie w każdym mieście, w którym hucznie świętuje się nadejście Nowego Roku. Okazuje się, że to kłamstwo. W całej Polsce w okresie sylwestrowo-noworocznym nie odnotowano takich przypadków.”– Twierdzi Magdalena Rytel-Kuc – prezes Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej.
Jak reaguje branża pirotechniczna przed zakazem używania fajerwerków?
Branża pirotechniczna broni się przed unicestwieniem. Zorganizowana, przez m.in. Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki, petycja w sprawie obrony wolności do strzelania, zebrała już ponad 20.000 podpisów, w krótkim czasie, to dużo jak na niewielki zasięg ankiety. W petycji branży pirotechnicznej można przeczytać: „Jako branża pirotechniczna, która, od przeszło 30 lat, stoi na straży bezpieczeństwa konsumentów oraz stale dba o właściwe uregulowanie prawne, w dziedzinie pirotechniki widowiskowej, sprzeciwiamy się wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń, w używaniu fajerwerków oraz domagamy się zaniechania legislacji, która ingeruje w obecne rozwiązania.”
„W 2024 r. liczba użytkowników fajerwerków wyniosła ponad 9.300.000, to prawie jedna trzecia Polaków. Te liczby świadczą o dużej popularności tej formy rozrywki, a nawet o tendencji wzrostowej, ponieważ w 2023 r. tych użytkowników było około 7.000.000. Skąd zatem twierdzenia o powszechnej rezygnacji z fajerwerków? – Zastanawia się Marta Smolińska – prezes Stowarzyszenia Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki.
Jeśli branża pirotechniczna w Polsce upadnie. Pracę straci kilkaset tysięcy ludzi. Nie oznacza to, że ogni sztucznych zabraknie. Zyskają na tym producenci w innych państwach takich jak Królestwo Niderlandów i Republika Federalna Niemiec.
Agencja Informacyjna dziękuje za przeczytanie tekstu do końca i zaprasza do zapoznania się innymi wiadomościami, opublikowanymi na stronie internetowej www.agencja-infomacyjna.com
AI, gospodarka /DEC/ 02.03.2025