Święto Kostki Rubika

Kostka Rubika to rodzaj logicznej zabawki, wymagającej od gracza sporej wyobraźni przestrzennej. Gra wymyślona kilkadziesiąt lat temu ciągle jest popularna. Doczekała się też wielu modyfikacji oraz własnego święta.

17 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Kostki Rubika. Słynna łamigłówka została wynaleziona w 1974 roku przez węgierskiego architekta Ernő Rubika.

Zabawka początkowo powstała jako próba stworzenia mechanizmu, w którym poszczególne części będą poruszać się niezależnie i bez naruszenia pozostałych. Kostka Rubika, która miała być architektonicznym pomysłem szybko po wypuszczeniu na rynek okazała się sukcesem przynoszącym ogromne zyski.

Standardowa kostka Rubika składa się z 26 sześcianów i przegubu znajdującego się wewnątrz. Umożliwia on poruszanie się poszczególnych elementów. Podczas układania modelu 3x3x3 można uzyskać ponad 43 tryliony różnych kombinacji a optymalna liczba ruchów potrzebna do ułożenia kostki znajduje się w przedziale 20-29.

Wynalazca kostki po raz pierwszy układał ją przez miesiąc. Aktualnie niektórym użytkownikom kostki zajmuje to nawet kilka sekund. Światowa sława węgierskiej kostki przyniosła również kolejne kształty oraz modele takie jak: Kilominx, Megaminx, Pyraminx, Floppy Cube, Rubik’s Magic.

Popularność kostki oraz jej układania doprowadziła do zorganizowania mistrzostw świata.

Po raz pierwszy odbyły się one w 1982 roku. Turniej rozegrany został w Budapeszcie na Węgrzech, a do rywalizacji przystąpiło 19 zawodników. Pierwszym zwycięzcą Mistrzostw Świata w układaniu Kostki Rubika został Amerykanin Minh Thai, który ułożył łamigłówkę w czasie 22.95 sekund. Obecny rekord wynosi 3.47 sekund i został ustanowiony podczas mistrzostw Wuhu Open w 2018 roku.

Jakub Kipa, młody mistrz świata w speedcubingu (szybkim układaniu kostki Rubika) zapytany o to co ma największe znaczenie w układaniu kostki odpowiada –

„Zdecydowanie trening. Speedcubing to bardzo żmudna praca. Może się wydawać, że ułożenie kostki poniżej sześciu sekund to żaden wyczyn, bo trwa to dosłownie chwilę, ale za takimi wynikami stoją miesiące, nieraz lata treningów.”

Kostka jest popularna na całym świecie jako zabawa. Może również zostać sposobem na relaks i odpoczynek. Rozwija również umiejętność logicznego myślenia i kształtuje wyobraźnie.

Agencja Informacyjna, Kultura /ALE/ 4.04.2021