Startują Ferie z książką

 

„Ferie z książką” – to seria wieczorów autorskich on-line w Galerii Delfiny. Cykl rozpoczyna książką „Samotność strategiczna Polski” – Marka Budzisza.

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, wspólnie z wydawcami i partnerami, przygotowała serię trzech spotkań w ramach akcji „Ferie z książką”, które pozwolą, w trakcie zimowych wieczorów, wziąć udział w wyjątkowych wieczorach z autorami nowości książkowych. Wydarzenia będą wzbogacone dyskusjami na temat publikacji, w których wezmą udział wyjątki goście, w tym najważniejsi eksperci i publicyści współczesnej sceny politycznej i gospodarczej. Będą się odbywać się na żywo i będą stremowane, poprzez Internet, prosto z Galerii Delfiny w Warszawie, w dniach 24 stycznia, 9 i 24 lutego 2023 r.

 Juliusz Erazm Bolek przedstawia „Ogród” („The Garden”)

Pierwsze spotkanie, z cyklu „Ferie z książką” odbędzie się we wtorek 24 stycznia 2023 r. o godz. 18.00. Będzie ono poświęcone wydawnictwu „Samotność strategiczna Polski” – najnowszej książce Marka Budzisza – wiodącego analityka obronności i geopolityki wschodniej. Gospodarzem spotkania będzie Józef Orzeł – założyciel Klubu Ronina, a uczestniczyć w nim będą, poza autorem książki Jerzy Marek Nowakowski – dyplomata i ekspert tematyki wschodniej oraz historyka i Marian Piłka – publicysta.

 „Samotność strategiczna Polski jest warunkiem suwerenności.” – Uważa Marek Budzisz. – „Tak zdecydowałem się zatytułować swoją książkę, mimo świadomości, że część jej czytelników może tego rodzaju postawienie sprawy uznać za przesadę, a może nawet nieporozumienie. Z pewnością jeszcze rok temu znaleźliby się eksperci, którzy uznaliby tytułową tezę nie tylko za nieuprawnioną, ale wręcz za działanie na szkodę polskiego systemu sojuszniczego i per saldo na szkodę Polski. Doskonale pamiętam debaty z moim udziałem z grudnia 2021 roku, kiedy stawianym przeze mnie tezom, o zbliżającej się wojnie – o perspektywie konfliktu kinetycznego, na dużą skalę w naszej części Europy i zasadniczych zmian geostrategicznych, które będą tego nieuchronnym następstwem – towarzyszyły ironiczne komentarze o „sianiu paniki” czy „przesadnym czarnowidztwie”. Jeden z uznanych specjalistów, były ambasador i wojskowy wysokiego stopnia, mówił w jednej z debat, spierając się ze mną jeszcze w styczniu 2022 roku, że wybuch wojny na Ukrainie jest odległą perspektywą. Twierdził, że nawet jeżeli tlący się konflikt będzie eskalował do poziomu starcia kinetycznego, to Polski on nie dotknie, jesteśmy bowiem bezpieczni dzięki sprawnie działającemu systemowi sojuszniczemu. Dzisiaj ta pewność jest, jak można przypuszczać, już słabsza.” – Zwraca uwagę Marek Budzisz – autor książki „Samotność strategiczna Polski”, opublikowanej przez wydawnictwo Zona Zero.

W czwartek, 9 lutego 2023 r. o godz. 18.00, na kanale YouTube i w mediach społecznościowych Fundacji XBW będzie można uczestniczyć w bezprecedensowym wydarzeniu, wieczorze autorskim „Sakiewicz vs Ziemkiewicz”. Prowadzącym będzie Wojciech Surmacz – uznany dziennikarz i prezes Polskiej Agencji Prasowej. Dyskusja pomiędzy kluczowymi komentatorami politycznymi i gospodarczymi odbędzie się w oparciu o ich najnowsze książki: – „Wielka Polska” Rafała Ziemkiewicza (Wydawnictwo Fabryka Słów) i „Testament I Rzeczpospolitej. Kulisy śmierci Lecha Kaczyńskiego i wojny na Ukrainie” Tomasza Sakiewicza (Wydawnictwo M).

 

„Zełenski” i „Czy diabeł mieszka na Kremlu?” razem

W piątek, 24 lutego, 2023 r. o godz. 18.00 na zakończenie serii „Ferie z książką” odbędzie się wieczór autorski poświęcony nowej książce „Kościół i sztuka chrześcijańska pierwszych wieków” Marcina Libickiego, opublikowanej przez wydawnictwo Zysk i S-ka. W dyskusji, która będzie miała miejsce podczas wydarzenia wezmą udział bp. Michał Janocha – historyk sztuki – oraz Marek Jurek – były Marszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.

Cykl wieczorów autorskich „Ferie z książką” będzie można obserwować online pod adresem https://www.youtube.com/@FundacjaXBW/streams , oraz na portalu społecznościowym facebook, na fanpage Fundacji XBW pod adresem: https://www.facebook.com/fundacjaxbw/

Organizatorem cyklu wieczorów autorskich „Ferie z książką” jest Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły portale RaportCSR.pl, Kurier365.pl oraz Kurier Warszawski. Partnerami cyklu Polfrost Internationale Spedition i Vininova.

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego – rozpoczęła działalność w 2018 roku. Instytucja w ramach swej działalności popularyzuje wiedzę o Ignacym Krasickim jak i jego spuściźnie. Fundacja podejmuje również działania mające na celu wspieranie polskiej gospodarki, ochronę dziedzictwa narodowego oraz szeroko pojętej kultury w kraju i za granicą. W tym celu organizuje ona konferencje, debaty, projekty badawcze. Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego współpracuje ściśle z Galerią Delfiny, która od lat sprawuję pieczę nad młodymi artystami z Polski jak i ze Wschodu organizując zarówno spotkania jak i wernisaże.

Rafał A. Ziemkiewicz i jego „Strollowana Rewolucja”

Galeria Delfiny to unikatowe miejsce na kulturalnej mapie Warszawy. Powstała w 1999 r. na Powiślu. Galeria gości wybitnych artystów z Polski i zagranicy, a także organizuje spotkania z pisarzami, dziennikarzami, filmowcami i politykami. W ostatnich latach wielokrotnie w tym miejscu odbywały się wieczory autorskie z najważniejszymi pisarzami i publicystami.

Agencja Informacyjna, kultura /art/ 23.01.2023