Piotr Zaremba i jego „Horror licealny”

Powieści grozy to stosunków rzadko eksploatowany przez polskich autorów gatunek literacki. Tym większe zainteresowanie powinien wzbudzić wśród czytelników „Horror licealny” – nowa książka Piotra Zaremby.

Piotr Zaremba ma już na swoim koncie jedną powieść grozy „Plama na suficie” wydaną w 2004 roku oraz pięć lat później opublikowany „Romans licealny” – książkę opartą na wątkach autobiograficznych, opowiadająca o grupie licealistów i ich nauczycieli z przełomu lat 80. i 90. XX wieku. „Horror licealny” jest jakby krokiem dalej. wynikającym z dwóch pierwszych powieści.

Autor umieścił akcję „Horroru licealnego” w środowisku warszawskiej młodzieży, uczęszczającej do katolickiej szkoły średniej. Wybór zupełnie świadomy, zwłaszcza, że chodzi nie tylko o grozę, ale i kryminał, w którym bohaterka dokonuje brutalnej zemsty na swoich kolega. Autorowi chodziło zatem nie o prostą wstrząsającą historię, która została obliczona na wywołanie szoku na czytelnikach, tylko książkę, która ma poważniejsze ambicje. Piotr Zaremba chce skłonić czytelników do refleksji jak wiara chrześcijańska jest poddawana próbie w godzinie wymierzania sprawiedliwości „na własną rękę”.

„Groza to nie jest mój ulubiony gatunek literacki. Życie jest wystarczająco okrutne i nie ma potrzeby jeszcze bardziej podnosić sobie poziomu adrenaliny. Są jednak czytelnicy, którzy albo uważają inaczej, albo ich życie jest wyjątkowo spokojne.” – Wyjaśnia pisarz i krytyk Juliusz Erazm Bolek. – „Książka „Horror licealny” Piotra Zaremby zainteresowała mnie przede wszystkim jako powieść o współczesnej Polsce. Podzielam przeczucie autora, że cały czas trwa walka Dobra ze Złem i dla tego pierwszego jest to arcytrudne zadanie, biorąc pod uwagę, że walka nie jest jego domeną. Te właśnie myśli stoją, moim zdaniem, za powstaniem książki „Horror licealny”. Kto wygra tym razem? No tego nie mogę zdradzić, bo odebrałbym czytelnika znaczącą część przyjemności z lektur i pozbawił szansy na refleksję.” – Tłumaczy Juliusz Erazm Bolek.

Mimo, że akcja kryminału grozy „Horror licealny” Piotra Zaremby rozgrywa się w środowisku młodzieży szkoły średniej to może zainteresować również dorosłych czytelników. „Horror licealny” został opublikowany staraniem Wydawnictwa Warszawskiego. Partnerem publikacji jest Galeria Delfiny, jedyne takie miejsce na kulturalnej mapie Polski, działające na warszawskim Powiślu od 1999 roku. Galeria Delfiny gości wybitnych artystów z Polski i zagranicy, a także organizuje spotkania z pisarzami, dziennikarzami, filmowcami i politykami.

Piotr Zaremba polski historyk, dziennikarz, publicystka, komentator polityczny i krytyk teatralny. Ukończył studia na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Przez kilka lat pracował jako nauczyciel historii w XXIII liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie. Od 1991 pracuje jako dziennikarz, m. in. w „Życiu Warszawy”, „Życiu”, „Nowym Państwie”, „Newsweeku”, „Rzeczpospolitej”, „Uważam Że”. Publikuje swoje teksty również m. in. w: „Gazecie Polskiej”, „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku”, „Polsat he Times”. Wydał m. in.: książki wywiady-rzeki z Marianem Krzaklewskim, Janem Rokitą, Lechem i Jarosławem Kaczyńskimi, Kazimierzem Marcinkiewiczem, Bronisławem Wildsteinem oraz powieści: „Plama na suficie” , „Romans licealny” oraz „Zgliszcza”.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /DEC/ 24.05.2020