Patriotyczne zakupy polskich konsumentów

Tocząca świat od kilku miesięcy pandemia koronawirusa ma ogromny wpływ na niemal wszystkie aspekty życia. Okazuje się, że również na patriotyzm, zwłaszcza ten zakupowy. Sięganie po produkty od polskich firm według konsumentów wspiera rodzimą gospodarkę.

Firma PPL Koral zleciła badania dotyczące zakupów w trakcie pandemii. Przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia badania wskazują, że polscy konsumenci coraz częściej i chętniej wybierają produkty krajowe. Z jednej strony jest to pokierowane chęcią wsparcia polskich firm. Z drugiej strony konsumenci uważają artykuły krajowe za bezpieczniejsze.

ARC Rynek i Opinia badania dla marki Koral przeprowadziło w kwietniu 2020 roku. Wynika z nich, że przed wybuchem pandemii koronawirusa na pochodzenie produktów uwagę zwracała jedynie połowa Polaków . Były to zwłaszcza osoby po 45 roku życia.

– Ponad 60 proc. Polaków deklaruje chęć pomocy polskim firmom w czasie pandemii koronawirusa, a 90 proc. z nich ma już sposób na to, jak chce to zrobić, a mianowicie częściej kupować polskie produkty – wyjaśniła przedstawicielka PPL Koral Olga Walentynowicz.

Zwiększenie zainteresowania wyrobami lokalnymi pokierowane jest chęcią  wsparcia polskich producentów, jednak 50% ankietowanych jest dodatkowo przekonana, że polskie produkty są bezpieczniejsze. W ocenie eksperta z PPL Koral, nawyki, których nabiorą polscy konsumenci nie znikną wraz z pandemią. Nowa otaczająca nas rzeczywistość kształtuje w społeczeństwie nowe postawy. Epidemia, która raczej nie opuści nas tak szybko, wykształci w Polakach nowe nawyki zakupowe. Docelowo jednak nie zaszkodzi to produktom importowanym.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Gospodarka /now/23.04.2020 r.