„Ojciec” laureatem wielu nagród

 

„Ojciec” jest pełną absurdów oraz humoru sytuacyjnego opowieścią o trudnej relacji pomiędzy ojcem i synem. Produkcja wielokrotnie nagradzana była na światowych festiwalach filmowych. Film duetu reżyserskiego Kristiny Grozevy i Petara Valchanova można oglądać w kinach od 17 lipca 2020 roku.

Film „Ojciec” to zabawna farsa rodzinna, która zachwyciła jurorów wielu światowych festiwali filmowych. Produkcja uznana została m.in.za najlepszy film na festiwalach w Trieście, Tiranie oraz na Golden Rose Bulgarian Film Festival. Zdobyła także Kryształowy Globus w Karlowych Warach, Nagrodę Publiczności oraz nagrodę za Najlepszą Reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym na Sachalinie.

Film „Ojciec” opowiada historię trudnych relacji ojca i syna. Rozpoczyna się sceną pogrzebu starszej kobiety, gdzie szybko można dostrzec jej zdenerwowanego męża Vasila. Irytacja mężczyzny wzrasta, gdy syn Pavel, poproszony o zrobienie pamiątkowych zdjęć trumny oraz nieboszczki, odmawia. Tak rozpoczyna się historia sporów pomiędzy głównymi bohaterami.

Po pogrzebie matki Pavel, który nie czuje się zbyt komfortowo w towarzystwie ojca, pragnie powrócić do swoje życia oraz ciężarnej żony. Ojciec ma jednak zupełnie inne plany. Jest przekonany, że zmarła małżonka stara się z nim skontaktować zza grobu. W rozwiązaniu tej tajemnicy ma pomóc im znane lokalne medium. Niezależnie od własnej woli, Pavel zostaje wplątany w zainicjowaną przez ojca intrygę. Czy plany ojca pozwolą przewartościować ich napięte relacje?

Twórcami filmu „Ojciec” są odpowiedzialni za scenariusz i reżyserię Kristina Grozeva oraz Petar Valachanov. To kolejna wspólna produkcja bułgarskiego duetu. Dwa z ich wcześniejszych filmów, „Lekcja” oraz „Sława”, również zdobyły wiele nagród m.in. w San Sebastián, Locarno, Göteborgu, Tokio czy Warszawie. Dystrybutorem filmu jest Aurora Films.

Zwiastun filmu dostępny jest pod linkiem:

Kristina Grozeva i Petar Valchanov to pochodzący z Sofii duet scenarzystów, reżyserów oraz producentów. Ich drogi zbiegły się w Państwowej Akademii Filmowej i Teatralnej, gdzie podjęli współpracę. W 2009 roku założyli własną firmę producencką Abraxas Film. Ich celem była produkcja pełno- i krótkometrażowych fabuł oraz dokumentów, których podstawę stanowią wyraziści bohaterowie i intrygujące historie. Wspólny debiut reżyserski nastąpił był w 2012 roku. Krótkometrażowy „Skok” był pierwszym w historii bułgarskim filmem nominowanym do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 05.08.2020