Najgorsze wiersze świata

 

„Najgorsze wiersze świata” to film opowiadający historię mężczyzny, który analizując przeszłość stara się znaleźć sposób na budowanie głębokich relacji. Produkcja jest najnowszym dziełem węgierskiego mistrza absurdu Gábora Reisza. Film, który zdobył uznanie na wielu festiwalach filmowych, wejdzie do kin 14 sierpnia 2020 roku.

 

Tamas to 33-letni mężczyzna, którego życie w jednej chwili całkowicie się zmienia po tym, jak zostawia go dziewczyna. Zdesperowany mężczyzna opuszcza Paryż i powraca do rodzinnego Budapesztu, by dojść do siebie i zapomnieć o nieszczęśliwej miłości. Terapią dla bohatera okazuje się sentymentalna podróż w przeszłość, do czasów dzieciństwa i dorastania. Wspomnienia Tamasa pomagają mu odnaleźć różne odcienie miłości oraz zrozumieć sytuacje, w której znalazł się obecnie. Mężczyzna przekonuje się, jak ogromny wpływ na kształtowanie osobowości i tożsamości ma nasza przeszłość. Uświadamia sobie, jak skomplikowane i czasami zupełnie niezrozumiałe bywają ludzkie relacje.

Film jest dziełem węgierskiego scenarzysty i reżysera  Gábora Reisza. Polskim widzom jest on znany z filmu „Sens życia oraz jego brak„. Film „Najgorsze wiersze świata” jest lekką opowieścią o ciężkich problemach. Swoim dziełem Reisz stara się odpowiedzieć na pytanie jak i czy w ogóle we współczesnym świecie można zbudować głęboką relację. Ukazując różne oblicza bohatera, w humorystyczny, a czasem nawet absurdalny sposób, opowiada historię o otaczającym nas świecie. W rolę głównego bohatera „Najgorszych wierszy świata” wcielił się sam reżyser, Gábor Reisz. Dystrybutorem filmu jest Aurora Films.

Produkcja „Najgorsze wiersze świata” zdobyła uznanie na wielu światowych festiwalach filmowych m.in. Grand Prize, najlepszy reżyser, najlepsza aktorka drugoplanowa (Lili Monori), najlepszy montaż na Węgierskim Tygodniu Filmowym, Nagrodę Jury za najlepszy film na Festiwalu Filmowców Komediowych w Monte Carlo, Nagrodę Specjalną Jury, Nagrodę Scuola Holden i Nagrodę AVANTI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Turynie.

Zwiastun filmu dostępny jest pod linkiem:

Gábor Reisz urodził się w 1980 roku w Budapeszcie. Początkowo niewiele wskazywało na to, że zostanie reżyserem. Studiował wychowanie fizyczne, by po jakimś czasie przenieść się na filmoznawstwo. W 2006 roku postanowił pójść na reżyserię filmową i telewizyjną w budapesztańskiej SZFE. W trakcie nauki zrealizował wiele filmów krótkometrażowych. Uznanie przyniósł mu pełnometrażowy debiut „Sens życia oraz jego brak” z 2014 roku, nagrodzony na festiwalach w Sofii, Turynie i Miszkolcu. „Najgorsze wiersze świata” to jego drugi film pełnometrażowy.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 05.08.2020