Obiektyw Agencji Informacyjnej

Obiektyw Agencji Informacyjnej 2023: ogłoszenie laureatów nagród i spotkanie z Małgorzatą Basaj

Agencja Informacyjna: Obiektyw Agencji Informacyjnej to nagroda przyznawana od 2022 r. W pierwszej edycji przyznano nagrody Obiektyw Gospodarczy – Instytut Biznesu oraz Obiektyw Kulturalny – Czesław Czapliński. Teraz w środę, 6 listopada 2023 roku druga edycja tej nagrody. Tego dnia będzie można się dowiedzieć, kogo Agencja Informacyjna wyróżniła w 2023 roku.Nazwa nagrody Obiektyw Agencji Informacyjnej jest bardzo ciekawa. 

Słowo odnosi się do obiektywizmu materiałów, które stara się przygotowywać redakcja oraz do założenia, że są to obiektywne wyróżnienia. Pomysł przyznawania tej nagrody spotkał się z zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem. W 2023 roku redakcja Agencji Informacyjnej postanowiła przyznać 3 nagrody: Obiektyw Kulturalny, Obiektów Gospodarczy i Obiektyw Medyczny.

Obiektyw Agencji Informacyjnej na Mikołajki

Uroczystość przyznania nagród Obiektyw Agencji Informacyjnej odbędzie podczas spotkania Klubu Publicystyki Kulturalnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00, rozmową z Małgorzatą Basaj z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, która przybliży postać Aleksandry Piłsudskiej ze Szczerbińskich, działaczki niepodległościowej i społecznej, drugiej żony Józefa Piłsudskiego, Patronki Roku 2023.

Aleksandra Piłsudska, żona Marszałka

Aleksandra Piłsudska ze Szczerbińskich – urodziła się 12 grudnia 1882 r. w Suwałkach, a zmarła 31 marca 1963 r. w Londynie. Działaczka niepodległościowa – po wybuchu I wojny światowej służyła w Legionach Polskich, była komendantką kurierek legionowych. Po rozwiązaniu oddziału działała w konspiracji na terenie okupacji pruskiej, przechowując broń i przewożąc literaturę, Działaczka PPS (brała udział w wielu akcjach bojowych, w tym w akcji pod Bezdanami, w napadzie na bank Państwowy w Kijowie, za aresztowali ją Rosjanie) i POW (za co została aresztowana przez Niemców w listopadzie 1915 r, internowana w obozie w Szczypiornie). Odznaczona Orderem Virtuti Militari.

Była drugą żoną Józefa Piłsudskiego, matką ich dwóch córek: Wandy (ur. 7 lutego 1918) i Jadwigi (ur. 28 lutego 1920). Ślub z Józefem Piłsudskim odbył się jednak dopiero po 15 latach bliskiej znajomości, 25 października 1921 r., po śmierci Marii Piłsudskiej, która wcześniej nie zgadzała się na rozwód. Józef i Aleksandra Piłsudscy mieszkali z córkami w willi Milusin w podwarszawskim Sulejówku (obecnie Muzeum Józefa Piłsudskiego). Aleksandra Piłsudska prowadziła szeroką działalność honorową i społeczną. 

Małgorzata Basaj – historyczka i muzealniczka

kierowniczka Działu Wystaw i Popularyzacji Nauki w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Współautorka i kuratorka m.in. wystawy stałej „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935″. Swoje zainteresowania naukowe koncentruje wokół dziejów walk o niepodległość Polski przełomu XIX i XX wieku, historii społecznej, a także przeszłości Sulejówka i jego mieszkańców, w szczególność dwóch kobiet: Aleksandry Piłsudskiej i Zofii Moraczewskiej. 

Agencja Informacyjna powstała w 2017 roku, jako portal internetowy.

Misją Agencji Informacyjnej jest dostarczanie ważnych, interesujących i ciekawych wiadomości. Specjalizuje się w tematyce gospodarczej, społecznej i kulturalnej.

Depesze redagowane przez dziennikarzy są adresowane do mediów, które wykorzystują je w swoich serwisach. Agencja Informacyjna na zamówienie przygotowuje też content na zamówienie dla organizacji i przedsiębiorstw, które wykorzystują je dla swoich celów. Z materiałami prasowymi, dzięki ogólnodostępnej części, mogą się zapoznawać także indywidualni użytkownicy.

W 2022 Agencja Informacyjna ustanowiła nagrody „Obiektyw”. Dobór nazwy jest przemyślany odnosi się do obiektywizmu materiałów, które stara się przygotowywać redakcja oraz do założenia, że są to obiektywne wyróżnienia. Nagrody „Obiektyw” Agencji Informacyjnej przyznawane są m. in. w kategoriach Obiektyw Gospodarczy, Obiektyw Kulturalny, Obiektyw Samorządowy, Obiektyw Medyczny, Obiektyw ESG. 

Obiektyw Agencji Informacyjnej 2023 – kiedy wręczenie?

Uroczystość przyznania nagród Obiektyw Agencji Informacyjnej, podczas spotkania Klubu Publicystyki Kulturalnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, rozpocznie się w środę, 6 grudnia 2023 r. o godz. 17.00, w Domu Dziennikarza, przy ulicy Foksal 3/5 w Warszawie. 

Agencja Informacyjna, Gospodarka, /DEC/ 4.12.2023

Fot. Agencja Informacyjna – materiały organizatora