Nowa placówka dla chorych na raka

 

Opieka medyczna w Polsce nie nadąża z zapewnieniem wsparcia dla stale rosnącej liczny pacjentów, u których wykryto nowotwory. Dlatego organizacje charytatywne aktywnie włączają się w rozwój infrastruktury pomagającej pacjentom. Dzięki Fundacjom „Trzy Trąby” i „Jestem” powstanie nowy ośrodek terapeutyczny dla pacjentów onkologicznych.

Fundacja „Jestem” od końca 2012 roku realizuje program dla pacjentów onkologicznych.

Misją organizacji jest wspieranie cierpiących na każdym etapie zdrowienia: wzmacnia psychiki, ciała i ducha.

Przedsięwzięcie adresowane jest jest do chorych, którzy są jeszcze w trakcie leczenia onkologicznego jak też do tych, które już zakończyły terapię. W organizowanych spotkaniach uczestniczą osoby dorosłe, a zajęcia przeznaczone są dla trzech, dwudziestoosobowych grup. Program obejmuje m. in. warsztaty psychoonkologiczne, zajęcia rehabilitacyjne, spotkania ze sztuką czy wspólny dietetyczny posiłek, a także zajęcia w plenerze i zwiedzanie zabytków.

Uczestnikami opiekuje się grupa doświadczonych psychologów, rehabilitantów, lekarzy oraz wykwalifikowanych wolontariuszy i studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

Do tej pory program Fundacji „Jestem” był realizowany w użyczonym lokalu przy Parafii św. Tadeusza Apostoła na warszawskiej Sadybie. Teraz powstała szansa na stworzenie ośrodka na własnej działce w stolicy, przy ulicy Sławkowskiej, która ma 920 metrów kwadratowych powierzchni. Tam niebawem ma powstać nowoczesny ośrodek terapeutyczny, w którym pacjenci onkologiczni będą mogli uczestniczyć w programie realizowanym przez Fundację „Jestem”. Udział w zajęciach terapeutycznych brać będą mogli wszyscy chorzy z terenu Warszawy.

Realizacja przedsięwzięcia jest możliwa dzięki pomocy Fundacji „Trzy Trąby”, która przekazała pieniądze na ten cel w formie darowizny. Tę inicjatywę popierają władze dzielnicy. Fundacja „Trzy Trąby” angażuje się w projekty związane ze wsparciem lokalnych społeczności, kultury czy historii Polski. Na projekt Fundacji „Jestem” przeznaczono 700.000 zł.

„Otwarcie nowej siedziby ośrodka pozwoli znacznie większej niż do tej pory liczbie osób na uczestnictwo w terapii, a co za tym idzie na wspomaganie procesu zdrowienia.” – Uważa Maciej Radziwiłł – Prezes Fundacji „Trzy Trąby”.

Przewiduje się, że w zajęciach organizowanych przez Fundację „Jestem” zajęciach będzie mogło wziąć udział nawet 100 pacjentów.

Placówka będzie służyć także jako miejsce dziennego pobytu dla chorych i ich rodzin. Będą tam mogli gotować posiłki, wspólnie urządzać dom czy pielęgnować ogród. Otwarcie nowej siedziby planowane jest w połowie 2019 roku.

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, /BEJ/ 08.05.2018