Komiks na arenie

 

Niebawem Stadion Narodowy stanie się domem dla wszystkich fanów historii obrazkowych. Stanie się tak za sprawą najnowszej edycji Festiwalu Komiksowa Warszawa, na który przybędą goście nie tylko z kraju, ale i z zagranicy!

To już IX Festiwal Komiksowa Warszawa, który uważny jest za jedną z największych tego typu imprez w Europie Środkowej.

Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2010 roku. Rok później nawiązano współpracę z Warszawskimi Targami Książki, a od 2013 roku książki i komiksy wspólnie dzielą się przestrzenią Stadionu Narodowego.

Organizatorzy Polskie Stowarzyszenie Komiksowe i Stowarzyszenie Twórców „Contur” zapowiadają wiele atrakcji. Będą to spotkania z twórcami, prelekcje i dyskusje panelowe, warsztaty oraz wystawy, premiery nowych komiksów, a nawet mecz koszykówki. Rozdane zostaną również nagrody Polskie Stowarzyszenie Komiksowe.

Podczas IX Festiwalu Komiksowa Warszawa Z czytelnikami spotkają się m. in. Tomasz Samojlik –autor książek i komiksów dla dzieci, a także biolog i popularyzator nauki, Tomasz Kołodziejczak – Redaktor Naczelny wydawnictwa Egmont oraz Mateusz Szlachtycz – autor książki o Kapitanie Żbiku, oficerze milicji obywatelskiej za czasów Polskiej Republiki Ludowej. Gośćmi specjalnymi będą Bédu (Bernard Dumont), Willem Etienne, Jean Dufaux, Katie Green, Tony Harris i Jeff Smith –laureaci prestiżowej nagrody imienia Willa Eisnera oraz bardzo popularny w Polsce Tony Sandoval. W planie imprezy jest również spotkanie z Jeanem-Davidem Morvanem, Severine Treoufel i Davidem Evrardem, autorami komiksu „Irena” o Irenie Sendlerowej.

Komiksowa Warszawa co roku przyciąga tysiące fanów, w rożnym wieku i obu płci.

Opowiadania rysunkowe w ostatnich latach zyskały lepszą reputację nad Wisłą i zaczynają trafiać do tzw. „mainstreamu” kulturalnego.

Dzięki takim wydarzeniom o wiele łatwiej jest przypadkowym ludziom, którzy do tej pory nie mieli kontaktu z tego typu twórczością, odkryć coś dla siebie. Również patrząc z czysto praktycznego punktu widzenia wystawcy mają często o wiele ciekawszą ofertę, niż nieliczne sklepy stacjonarne ferujące komiksy.

Festiwal zainaugurują, w czwartek, 17 maja 2018 roku, o godz. 10.15, warsztaty rysowania komiksów, które poprowadzi rzeźbiarka i graficzka Berenika Kołomycka, a zamknie niedzielna dyskusja z wydawcami o planach na przyszłość branży (godz. 15.30).

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, /PNO/ 08.05.2018