Nowa Galeria Debiutów w Pile

Galerię Debiutów to nowa inicjatywa Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile. Celem jest prezentowanie, przede wszystkim prac młodych absolwentów uczelni artystycznych.   

„To ważny moment w historii Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile – instytucji finansowanej i wspieranej przez Powiat Pilski. W jednym budynku obok dużej Galerii BWA istnieje odtąd druga profesjonalna Galeria, ukierunkowana na młodych artystów, którzy po zdobyciu dyplomu często wpadają w niebyt, gdyż nie mają możliwości zaprezentowania się szerszej publiczności. Teraz absolwenci uczelni artystycznych z naszego regionu będą mogli prezentować tu swoje prace indywidulanie. Galeria Debiutów uchyla im furtkę do świata sztuki.” – Wyjaśnia Edmund Wolski, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile.

„Jak widać kultura w Powiecie Pilskim ma się całkiem dobrze. Tak ważna placówka, jaką jest Biuro Wystaw Artystycznych, się rozwija, stwarza nowe możliwości młodym artystom, jednocześnie wzbogaca swoją ofertę dla publiczności. Takie innowacyjne działania Powiat Pilski wspiera, podobnie jak projekty, które realizuje Biuro Wystaw Artystycznych dzięki środkom zewnętrznym. Pomagamy artystom, a widzowie mają kontakt ze sztuką, również w trudnym czasie pandemii.” – Komentuje Eligiusz Komarowski Starosta Pilski.

Pierwszą wystawą Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, zorganizowaną w nowo zaaranżowanej przestrzeni w obiekcie przy ul. Okrzei 9 w Pile, są „Znaki obecności” młodej Pilanki, Marty Zatylny. Wystawa ma charakter indywidualnego debiutu młodej artystki w profesjonalnej galerii sztuki.

Marta Zatylny jest absolwentką kierunku grafika warsztatowa Katedry Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Studiowała w Pracowni Serigrafii prof. Mirosława Pawłowskiego, dr hab. Agaty Dworzak-Subocz prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i mgr Piotra Czyża. W 2020 roku obroniła dyplom artystyczny z oceną bardzo dobrą uzyskując tytuł magistra sztuki. Główną część dyplomu artystycznego zrealizowała w Pracowni Serigrafii pod opieką dr hab. Agaty Dworzak-Subocz, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, natomiast część uzupełniającą pod opieką dr hab. Zdzisława Mackiewicza prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

„Wystawa prac „Znaki obecności” Marty Zatylny inauguruje działalność Galerii Debiutów Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile. Poza ekspozycjami prac absolwentów, których gościć będziemy najwięcej, w tej galerii będą miały szansę zadebiutować również inne osoby utalentowane artystycznie, z pewnym dorobkiem.” – Deklaruje Edmund Wolski – dyrektor Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile.

W Galerii Debiutów Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile organizatorzy planują przygotowywać minimum 6 wystaw rocznie – przy zwiększonym zainteresowaniu istnieje szansa zwiększenia tej liczby. Galeria jest czynna codziennie od godz. 9.00 – 15.00, w srody od godz. 9.00 do 19.00.

Agencja Informacyjna /DEC/ 18.03.2021