Poseł Przemysław Koperski zaniepokojony remontem SFR

Przemysław Koperski – poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej jest zaniepokojony sytuacją jaka ma miejsce w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku – Białej. Chodzi o potencjalne nieprawidłowości związane z remontem zabytkowej willi Rotha, w której mieści się wytwórnia. Parlamentarzysta kilka dni temu wystosował w tej sprawie pytania do Roberta Banasiaka – p.o. Dyrektora Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej.

Przemysław Koperski - poseł na Sejm RP
Przemysław Koperski – poseł na Sejm RP. Fot. autorstwa Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83793477

Przemysław Koperski – Poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej w komentarzu  udzielonym Agencji Informacyjnej zaznaczył:

„Niepokoi mnie to co wokół Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej dzieje się w ostatnim czasie. Nie mówię tylko o zmianach personalnych. W swojej interwencji poselskiej skierowanej kilka dni temu na ręce nowego dyrektora Studia Filmów Rysunkowych zadałem kilka pytań dotyczących nieprawidłowości związanych z rewitalizacją willi Rotha (siedziba studia). Warto przypomnieć, że remont kosztował 3.000.000 złotych, a poziom wykonania niektórych prac rewitalizacyjnych jest tragiczny” – mówi Agencji Informacyjnej poseł Przemysław Koperski.

Willę  Juliusa Rotha –  bielskiego potentata przemysłowego i  producenta mydeł – wzniesiono w 1888 roku i jest ona jednym z ważniejszych zabytków jakie znaleźć można na terenie Bielska-Białej.

Jest to również ważny ośrodek kulturalny miasta ze względu na fakt, że od 70 lat mieści się w nim Studio Filmów Rysunkowych, które odpowiada za produkcję takich bajek jak „Bolek i Lolek” czy „Reksio”. Od 2018 roku w zabytkowej Willi Rotha prowadzono  prace budowlane, na które przeznaczono z publicznych pieniędzy  ponad 3.000.000 złotych. Z interpelacji do której dotarła Agencja Informacyjna wyłania się niepokojący obraz, który wymaga wyjaśnienia ze strony Studia Filmów Rysunkowych.

Wątpliwość posła Przemysława Koperskiego budzi m. in. fakt, że prace zgłoszono jako budowę Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji a nie rewitalizację zabytkowej Willi Rotha.

Poseł Przemysław Koperski m. in. zadaje pytanie, czy prawdą jest, że w pracach „rewitalizacyjnych”  brali udział pracownicy Studia Filmów Rysunkowych co wydaje się być niezgodne z prawem. Poseł chce także wiedzieć, czy jest prawdą, że osoby odpowiedzialne za wykonanie rewitalizacji nie przekazały nawet do wglądu  tzw. „kart charakterystyki produktu” z czego jedna dotyczyła izolacji fundamentów (prace warte 300.000 złotych) a druga montażu okien z szybami zespolonymi. Wiele pytań posła Przemysława Koperskiego dotyczy postawy ówczesnego Dyrektora Studia Filmów Rysunkowych, którego decyzje miały wpływać na zakres prowadzonego w willi remontu (stanowisko w latach 2010-2020 pełnił Andrzej Orzechowski). Kolejną sprawą podniesioną przez posła Przemysława Koperskiego, jest wątpliwość czy wykonane przejście z parteru do piwnic było zgodne ze zgłoszonym i zatwierdzonym przez Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego projektem budowlanym. Poseł pyta również, czy jest prawdą, że  jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych oraz zakończeniem drugiego etapu inwestycji pracownia architektoniczna miała otrzymać 90% wynagrodzenia.

Studio Filmów Rysunkowych rozpoczęło działalność 1 września 1947 roku w Katowicach.

Inicjatorami powstania wytwórni byli m.in. bracia Zdzisław i Maciej Lachur. W 1948 roku studio przeniosło się do Bielska- Białej, gdzie powstał pierwszy czarno-biały film rysunkowy pt. „Czy to był sen?”.  Łącznie zrealizowano w nim ponad 1.000 filmów i seriali animowanych wśród których warto wymienić choćby takie jak: „Bolek i Lolek”, „Reksio” czy „Porwanie Baltazara Gąbki”. Studio Filmów Rysunkowych w Bielsko Białej produkowało również filmy pełnometrażowe m.in. „ Wielka podróż Bolka i Lolka”. W ciągu 74 lat działalności studio gościło takie postacie jak:  Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda czy Krzysztof Penderecki.

Przemysław Koperski urodził się w 1974 roku w Opolu.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 2010-2014 był zastępcą Prezydenta Częstochowy. Od 2019 roku pełni mandat posła na Sejm RP IX kadencji z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Agencja Informacyjna, Gospodarka, /WAC/, 18.03.2021

Fot. autorstwa Plushy – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11790332