Jesienią 2021 roku, za sprawą wydawnictwa We Are Hulo ukazał się fotoalbum Przemka Chudkiewicza zatytułowany „Nie ma takiego snu”. Album stanowi zapis fotograficzny ostatnich trzydziestu dni życia fotografa Przemka Chudkiewicza, który zaprzestał nim być; ojca, dziadka, przyjaciela, stolarza.
Album fotograficzny „Nie ma takiego snu” to historia opisana w czarno-białych zdjęciach autorstwa Przemka Chudkiewicza. Całość została ubrana w twardą okładkę w materiałowym poszyciu. Przypomina kołdrę, tylko ściślej przylega do książki. Przemek Chudkiewicz – fotograf od dwudziestu lat, dzieli się w albumie „Nie ma takiego snu” własnymi doświadczeniami, zachęca do rozmowy o życiu, o człowieczeństwie i o tym, co musi się wydarzyć, aby pozwoliło na akceptację ludzkich słabości.
„Nie ma takiego snu” Przemka Chudkiewicza jest albumem niekomercyjnym, choć obecnym w sprzedaży. Zdjęcia powstawały bez zamysłu publikacji. „Być może podświadomie taki zamysł był. Często mawiam, że ja strzelam zdjęcia, a Pan Bóg je nosi. Życie mnie nie raz zaskoczyło: niespodziewane publikacje albo laury za przypadkowe zdjęcia i kosz dla zdjęć, którym poświęciłem szmat czasu.” – Opowiada Przemek Chudkiewicz. Artysta, dopiero po śmierci ojca, zgrał te zdjęcia z aparatu na komputer. Wtedy właśnie stwierdził, że licznik pokazał sumę zdjęć – 262. Opracowując zdjęcia przepracował swoją traumę. Dlatego też był gotowy udostępnić część tych zdjęć w formie fotoalbumu szerszej publiczności.
https://www.facebook.com/instytutreportazu/videos/814714522641258
Album „Nie ma takiego snu” jest pięknie wydany, ale nie ma w nim wygładzania Photoshopem i niepotrzebnego upiększania rzeczywistości. Ale też nie ma krwawych scen, brak jest uderzania w oczy odbiorcy brutalnością. Jest spokój cichego odchodzenia w pokoju, pełna zgoda na to co niesie los. Śmierć to w fotografii temat rzadko współcześnie poruszany. Na fotografiach obraz zmarłych osób spotkać można na tak zwanych portretach trumiennych – historycznych zdjęciach sprzed kilkudziesięciu lat.
Przemek Chudkiewicz o surowych fotografiach z ostatnich dni ojca powiedział: „Wiedzieliśmy, że nadejdzie nieuchronne; mniej lub bardziej dopuszczając do siebie szczegóły planu. że podtrzymywały przy życiu codzienność. Rytuały rozciągnięte w czasie, a czasem zawieszone w pustym wzroku lub w dymie papierosowym. Każde golenie i strzyżenie były o odkrywaniu zmian w wyglądzie ciała, które zapadało się jak ziarenka w klepsydrze — znaki upływającego czasu. Mówił, że gdy to wszystko się skończy, pojedzie naprawić auto; a skończy się przecież, bo zawsze jest jakiś koniec. Zamykam oczy i widzę kadr, gdy siedzi na środku pokoju, patrzy się przed siebie w oczekiwaniu na kolejny ważny moment. W oczekiwaniu, jak przed zaślubinami. Tyle, że dokładna data i godzina nie są znane; a zaproszenia nie zostały rozesłane.” Artysta zostawia odbiorcę fotoalbumu z zaskakującym pytaniem: „A co jeśli ostatnie 30 dni Twojego życia właśnie się zaczęło?”
Przemek Chudkiewicz (urodzony w 1979 roku w Warszawie) potrzebował aż dwudziestu lat zanim zrozumiał czym jest dla niego fotografia. Pasją fotografowania prawdopodobnie zaraził się od ojca, który robił zdjęcia, chociaż zawodowo zajmował się stolarstwem. Ojciec artysty, w pewnym momencie przestał je robić, a on sam zajął się tym na dobre, zamieniając stopniowo tę umiejętność w zawód. W krytycznym momencie wrócił do ojca i zamieszkał u niego razem z aparatem.
https://www.chudkiewicz.com/album-nie-ma-takiego-snu
Przemek Chudkiewicz pracował dla większości agencji reklamowych i domów produkcyjnych. Wśród jego klientów są między innymi LOT, Tyskie, Lech, Nike, Visa, Gillette, Orange, T-mobile, Rexona, Grants, Carrefour, Orange, Samsung, Microsoft i wiele więcej… . Wieloletnia praca nad sesjami dla dużych marek składa się na jego ogromne doświadczenie. Przemek Chudkiewicz w tym czasie wykonał tysiące portretów znanych osób. Przemek Chudkiewicz uważa, że 90 proc. zdjęcia to spotkanie i rozmowa z drugim człowiekiem. Reszta to światło i aparat. Od maja 2021 roku Przemek Chudkiewicz ruszył z cyklem rozmów „Niedopowiedzenia”, który jest zapisem spotkania, otwierania człowieka przed obiektywem. Wynikiem rozmowy są niezwykle autentyczne i oryginalne zdjęcia.
https://www.chudkiewicz.com/niedopowiedzenia
Agencja Informacyjna, Kultura / SYL / 07.11.2021