6. grudnia w Kościele Katolickim i Prawosławnym obchodzony jest Dzień Świętego Mikołaja. To święto najbardziej wyczekiwane przez dzieci. Obchodzone jest ono ku czci biskupa Miry znanego również jako Mikołaja z Bari. Mikołaj zasłynął z pomagania potrzebującym.
Według średniowiecznych pism biskup Mira (Mikołaj z Bari) żył na przełomie III i IV wieku. Jednak pierwsze wzmianki o nim i legendy na jego temat pochodzą z VI wieku. Wcześniej o nim nie wspominano. Dopiero po ukazaniu się Świętego Mikołaja jednemu z biskupów Miry, Teodorowi, uznano to za ważny znak. Popularność tej postaci z biegiem lat wzrastała i stał się on między innymi patronem dzieci. Kult pochodzący ze średniowiecza w różnych formach przetrwał do dziś. Długi czas 6 grudnia był nawet dniem wolnym od pracy w Polsce. W 1969 roku kościół Katolicki jednak zniósł to święto.
Tradycja wręczania 6 grudnia prezentów dzieciom jest bardzo stara. Zwyczaj obdarowywania pojawił się momencie powstania legendy o świętym Mikołaju. Najbardziej znana była opowieść o „Trzech córkach”. Sąsiad Mikołaja drwił z pobożności świętego, za co Bóg ukarał go stratą całego majątku. Nie był wstanie utrzymać rodziny, a trzy córki trafiły do domu publicznego. Mikołaj starał się ratować dziewczyny i pod osłoną nocy wrzucał przez okno pieniądze przeznaczone na posag dla nich. Ojciec dziewcząt przekonał się o dobroci Mikołaja i zaczął żyć według przykazań.
Średniowieczna tradycja mówi, że w nocy z 5 na 6 grudnia Święty Mikołaj przynosi grzecznym dzieciom drobne upominki do buta, które dziecko wcześniej wyczyściło specjalnie na tę okazję. Dla niegrzecznych dzieci miał rózgi na ostrzeżenie aby zmieniły swoje zachowanie.
6 grudnia nazywany jest też jako „Mikołajki”. W XXI wieku dzień Świętego Mikołaja utrzymał znaczenie dla najmłodszych z całego świata. Zmiana pochodzenia Świętego Mikołaja prawdopodobnie rozpoczął w 1823 roku Clement Clarke Moore. Napisał on wiersz „Noc wigilijna”, w którym Święty Mikołaj przybywa saniami zaprzężonymi w renifery z bieguna północnego, wkrótce przyjęło się to do tradycji. Nie wspomina się już biskupa z Bari.
Dzieci zwracają się do Świętego Mikołaja. Piszą do niego listy o swych marzeniach co do prezentów, które pragną znaleźć pod choinką. Na Wikipedii można znaleźć trzy adresy pocztowe, na które można wysyłać list do Mikołaja: do Drøbak w południowej Norwegii: Julenissen’s Postkontor, Torget 4, 1440 Drøbak, Norwegia; do Rovaniemi w Finlandii: Santa Claus, Arctic Circle, 96930 Rovaniemi, Finlandia i do Kanady: Santa Claus, North Pole,Canada, H0H 0H0. W ten przedświąteczny, gorący okres sklepy z zabawkami, podobnie jak Święty Mikołaj, mają bardzo dużo pracy.
Obecny wizerunek Świętego Mikołaja – czerwony płaszcz i czapka – został spopularyzowany w w 1930 roku za sprawą koncernu Coca-Cola. Stało się tak dzięki reklamie napoju stworzonej przez amerykańskiego artystę, Freda Mizena. Rok później nowy wizerunek Świętego Mikołaja przygotował, także na zlecenie Coca-Coli, Haddon Sundblom. Nakłady finansowe łożone na reklamę przez koncern Coca-Cola sprawiły, że taki wizerunek Świętego Mikołaja utrwalił się świadomości konsumenckiej.
„Jest to najlepszy czas jeśli chodzi o sprzedaż zabawek, ale łączy się to z większymi kolejkami i większym bałaganem w sklepach, ponieważ dzieci muszą obejrzeć każda zabawkę zanim napiszą list do Mikołaja. W sumie nie wiem, kto odczuwa większą radość podczas takich dni poprzedzających 6 grudnia, rodzice czy dzieci.” – Powiedziała Katarzyna Zając, która pracuje w największym sklepie z zabawkami, jakim jest warszawski Smyk.
Grudzień dla najmłodszych to najprzyjemniejszy miesiąc w roku. Przepełniony prezentami, miłością, ciepłem ogniska domowego. Warto jednak dzieciom uświadomić, że za historią Świętego Mikołaja kryje się coś więcej niż prezenty.
Agencja Informacyjna, Gospodarka /MTW/ 06.11.2020