Powieść „Chłopi” w malarskiej odsłonie

 

5 grudnia 2020 r. przypada 95. rocznica śmierci polskiego prozaika i nowelisty Władysława Reymonta. Trwają prace nad ekranizacją powieści „Chłopi”, za którą pisarz w 1924 r. otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Premiera filmu została zapowiedziana na 2022 r. Reżyserem obrazu jest  wielokrotnie nagradzana Dorota Kobiela.

W sierpniu 2020 r. opublikowano zwiastun koncepcyjny filmu „Chłopi”. 2 listopada 2020 r. na oficjalnej stronie internetowej pojawiła się informacja o zakończeniu zdjęć. Scenarzystką i reżyserem filmu „Chłopi” jest Dorota Kobiela, której dużą sławę przyniósł nagrodzony ponad 40 razy i nominowany m. in. do Oskarów i Złotych Globów film „Twój Vincent”. Ekranizacja powieści Władysława Reymonta ma opowiadać o losach rodziny Borynów i tajemniczej Jagny. W tle cały czas obecne będą zmieniające się pory roku i towarzyszące im prace sezonowe. W rolę Jagny wcieli się Kamila Urzędowska. Na ekranie zobaczymy Mirosława Bakę (Boryna), Sonię Mietielicę (Hanka), Roberta Gulaczyka (Antek) oraz Ewę Kasprzyk (Dominikowa) i Andrzeja Konopkę (Wójt). Pojawią się również m.in. Małgorzata Kożuchowska, Julia Wieniawa i Maciej Musiał.

„Po latach pracy nad filmem o Vincencie van Goghu poczułam silną potrzebę, by opowiedzieć o kobietach: ich zmaganiach, pasji i sile.” – Wyjaśnia Dorota Kobiela -reżyser filmu „Chłopi”. – „To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.” – Dodaje reżyser Dorota Kobiela.

Ekipę filmową filmu „Chłopi” czeka teraz kolejny etap, do którego zaproszono ponad 50 malarzy. Ich zadaniem będzie namalowanie każdej klatki jako obrazu olejnego. Według Tomasza Wochnika, producenta liniowego studia BreakThru Films, łącznie ma powstać ok. 72.000 klatek. Producentem filmu jest  BreakThru Films Studio, a jego dystrybucją na terenie Polski zajmie się Next Film. Muzykę do filmu „Chłopi” stworzy producent Łukasz L.U.C. Rostkowski.

To już czwarta ekranizacja powieści „Chłopi” Władysława Reymonta. Pierwsza miała miejsce w 1922 roku. Reżyserem był Eugeniusz Modzelewski. Ekranizacja została zrealizowana przy udziale samego autora literackiego pierwowzoru. Obraz nie zachował się do dnia dzisiejszego. W 1972 roku reżyser Jan Rybkowski zrealizował trzynastoodcinkowy serial telewizyjny na podstawie powieści. Rok później na podstawie zgromadzonego materiału filmowego ten sam reżyser przygotował wersję kinową.

Inspiracją dla Doroty Kobieli była wydawana w latach 1904-1909 epopeja chłopska Władysława Reymonta „Chłopi”. Pisarz urodził się 7 maja 1867 r. w Kobielach Wielkich. Władysław Rejmont to pisarz, prozaik i nowelista, jeden z głównych przedstawicieli realizmu z elementami naturalizmu w prozie Młodej Polski. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych pisarzy w dziejach literatury polskiej. Poza powieścią „Chłopi” napisał między innymi powieści „Ziemia obiecana” i „Bunt”. Po otrzymaniu Nagrody Nobla w 1924 r. napisał: „Nieznany wczoraj i lekceważony nawet przez rodaków, dzisiaj muszę przybierać pozę i twarz sławnego człowieka. Czy to nie warte śmiechu? Stałem się od razu dumą swojego narodu. Rodacy gotowi jeszcze czytać moje książki!” Kontrkandydatami do Nagrody byli Stefan Żeromski i Tomasz Mann.

Ze względu na stan zdrowia Reymont nie mógł osobiście odebrać nagrody. Zmarł rok później w Warszawie.

Dorota Kobiela to reżyserka, scenarzystka i producentka filmów animowanych. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Otrzymała również czterokrotnie stypendium ministra kultury i sztuki za osiągnięcie w zakresie dziedziny rysunku i malarstwa. Reżyserka i scenarzystka takich filmów animowanych jak: „Kochaj mnie”, „Przedbiegi”, „List”, „Serce na dłoni”, „Mały listonosz”, „Szkice Chopina”. Za zrealizowany wspólnie z Hagh Welchmanem pełnometrażowy film „Twój Vincent” (2017) otrzymała wiele nagród i wyróżnień, w tym nominację do Oscara i Złotego Globu. Jest członkinią Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

 

http://www.chlopifilm.pl/trailer,10,pl

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura / Kinga Gibas / 09.11.2020

Kinga Gibas, Wrocław, ia, kng