Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe ustanowione dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Obchodzimy je 11 listopada.

 

Święto 11 listopada zostało ustanowione w 1937 r.. Wcześniej w okresie przedwojennym rocznicę odzyskania niepodległości świętowano w Warszawie jako uroczystości o charakterze wojskowym, zazwyczaj w niedzielę następującą po 11 listopada. Pierwszy raz w pełni uroczyście upamiętniono odzyskanie niepodległości 14 listopada 1920. Wówczas uhonorowano Józefa Piłsudskiego jako zwycięskiego Wodza Naczelnego w wojnie polsko-bolszewickiej wręczając mu buławę marszałkowską. Rangę święta państwowego nadano Świętu Niepodległości dopiero ustawą z dn. 23 kwietnia 1937. Miało ono łączyć odzyskanie suwerenności państwowej z zakończeniem I wojny światowej oraz upamiętniać Józefa Piłsudskiego. .

Święta nie było wolno obchodzić w komunistycznej Polsce,  przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989. Jest dniem wolnym od pracy.

„I to dzisiaj, jak prawie nigdy przedtem, zaczynamy dbać i rozumieć przede wszystkim naszą historię. Nie odcinamy się od przeszłości. Nie próbujemy udawać, że czegoś nie było. Nie zamiatamy pod dywan narodowych kompleksów. Rozmawiamy o nich. Wywieszamy przed domami biało-czerwone flagi, nie wstydzimy się założyć za granicą koszulki z „orzełkiem” i mówić o tym, skąd jesteśmy. Dumny Polak to ten, który kocha swój kraj i wie, że nie ma nic gorszego od niepamięci. Można nie rozumieć historii, ale nie można kłamać” – mówi  Dominik Gudowski ,,SOVA” w rozmowie z Eweliną Rubinestein dla Agencji Informacyjnej – przeczytaj całość

Jednym z ważnych elementów obchodów Narodowego Świeta Niepodległości jest Marsz Niepodległości organizowany w Warszawie przez środowiska narodowców.

„Narodowcy wymyślili prostą rzecz, która porwała tłumy, nie dla popierania skrajnych idei, ale WRESZCIE możliwości zamanifestowania swojego przywiązania do święta niepodległości, barw narodowych i swojej przynależności narodowej, którą rządzący przed 2015 traktowali z pełną dozą, hmmm zażenowania, wstydu i czegoś gorszego – pisze Tomasz Wybranowskiprzeczytaj całość

W tym roku Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest również pierwszym dniem obowiązywania ruchu bezwizowego dla obywateli Polski do Stanów Zjednoczonych.

„Konieczna jednak będzie rejestracja i otrzymanie autoryzacji w elektronicznym systemie weryfikacji (ESTA), biometryczny paszport ważny przynajmniej 90 dni oraz bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż z datą wyjazdu z USA. Cena rejestracji w tym systemie to 14 dolarów (około 55 zł) – pisze Ewelina Rubinstein w artykule Ambasador USA dotrzymała słowa

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna,  Kultura /EST/ 03.11.2021